Apple je novátorská firma a tak trochu sa od nej každým rokom očakáva nejaká ta technologická novinka, ktorá opäť zmení spôsob, akým používame nejaký produkt, prípadne tento produkt úplne nahradí niečim iným. Pozri si 5 posledných patentov, ktoré by sme mohli aj reálne v iPhone budúcnosti vidieť. Otázne je či ich potenciál Apple reálne využije.
1. Keramické telo
Apple vyrába iPhone už jedenásty rok a počas svojej histórie vymenil v podstate len tri materiály, ktoré tvorili zadnú časť zariadenia. Po prvý krát pri modeli 2G sme tu videli kombináciu plastu a hliníka, neskôr pri 3G/3GS sa objavil len plast (nie príliš šťastné riešenie). Revolúciou v dizajne bolo sklo na zadnej strane v prípade iPhonu 4/4S a tiež jeho kombinácia s hliníkom, ktorá sa objavila na iPhone 5/5S a vyrába sa dodnes na modeli SE. Apple sa ale skla vzdalo, začalo používať hliník. V súčasnosti sa ale k nemu vrátilo a opäť ním zdobí zadnú stranu tela svojich súčasných smartfónov.
Najnovšie by ale firma mohla prejsť na celkom nový level. Ako iste vieš, hodinky Apple Watch sa dajú zakúpiť aj v špeciálnej keramickej verzií. Neboj sa, nedajú sa rozbiť ale toto riešenie vyzerá naozaj veľmi luxusne a podľa toho si drží aj svoju cenovku. Podľa analytikov je práve toto cesta, ktorou by sa časom spoločnosť mohla začať uberať. Patenty na to má. Problém by ale v súčasnosti mohol byť komplikovaný výrobný proces. Presne preto zatiaľ poznáme tento materiál len na maličkých Apple Watch s obrovskou cenovkou. Keramika ale ešte nepovedala posledné slovo.
2. Prediktívne vyhľadávanie podľa polohy
Apple má patent, ktorý by teoreticky vedel predikatívne vyhľadávať informácie podľa toho, akým smerom sa pohybujeme, prípadne, kde sa nachádzame. V súčasnej dobe možno už niečo podobné funguje ale ide skôr na princíp, kde sleduje iPhone len našu aktuálnu polohu a podľa toho nám vie odporúčiť určité reštaurácie, podniky či iné výsledky nášho vyhľadávania.
Budúca generácia umelej inteligencie by mohla ale smerovať k tomu, že ak by sme napríklad niekam cestovali, no nezadali by sme do navigácie finálnu polohu, telefón by mal z vysokou pravdepodobnosťou vedieť, kam asi ideme. Sledoval by podrobnejšie to, čo na telefóne robíme a na základe toho by umelá inteligencia vedela myslieť dopredu. V skratke, ak by sme si v jeden deň zakúpili ubytovanie v hoteli v Tatrách a na druhý deň tam vyrazili, telefón by už počas cesty vedel kam asi smerujeme a na základe toho by nám vedel navrhnúť určite body záujmu, reštaurácie a podobné výsledky.
Hoci to znie možno trošku zbytočne, nikdy nevieš kedy budeš túto funkciu potrebovať. Jej používanie by bolo asi skôr podvedomé ale je to zase jeden z krokov, pomocou ktorého nám dokáže spoločnosť zjednodušiť život.
3. Lightning káble odolné proti vode
Lightning kábel prišiel ešte v roku 2012 s iPhonom 5. Má teda za sebou už dnes slušnú, 6 ročnú históriu, no a tu sa už začína šepkať o tom, že by Apple mohlo zapracovať na jeho odolnosti pri budúcej generácií iPhonu. Nová generácia Lightning kábla by mala použiť špeciálne „deformovateľné“ tesnenie, ktoré by sa vedelo rozšíriť potom, ako by kábel pripojili k zariadeniu.
Výsledok by bol taký, že by sa na mieste koncovky vytrovilo akési vákuum, ktoré by perfektne chránilo konektor a teiž jeho port od nechcených nečistôt a kvapalín. Ak sa ale Apple rozhodne ísť týmto smerom, budeme musieť počkať ešte niekoľko rokov. Práve nová technológia by potrebovala aby sa tvar konektora celkom zmenil. No a štandard Lighning sa podľa dostupných informácií ešte ani zďaleka nechystá skončiť.
4. Nový dizajn pre iPhone SE 2
Hoci iPhone SE 2 stále nie je úplne potvrdený, začína sa objavovať dosť výrazný tlak na to, že sa niečo chystá. Jablková spoločnosť len prednedávnom získala dizajnový patent, ktorý sa týka práve modelu SE 2. Na rozdiel od klasického patentu pre prvok alebo technológiu ide o dizajnový patent a ten by mal pokrývať „okrasný“ dizajn funkčných prvkov. Inými slovami ide o patent, ktorý chráni etiketu 4″ iPhonu.
Vizuál nového iPhonu SE 2 by nemal byť nijakým spôsobom neočakávaný. Je skoro isté, že dostane klasický 4″ displej (nebude na celej prednej strane) a tvary sa budú podobať na tie, ktoré Apple predstavil ešte pri iPhone 5 v roku 2012. Jedna zo zmien by sa ale mala týkať zadnej časti, ktorá by mohla byť sklenená. Dôvodom je fakt, že Apple chystá bezdrôtové nabíjanie aj pre tento model.
5. iPhone bez výrezu
Len minulý rok prestavila spoločnosť iPhone X, ktorý ponúka displej na celej prednej strane zariadenia s výnimkou výrezu v hornej časti, v ktorej sú skryté senzory ako aj kamera pre funkciu Face ID. Je to jeden z prvkov, pomocou ktorého sme mali vedieť, že sa jedná práve o iPhone. Asi ani v Apple nečakali, že tento prvok začnú kopírovať konkurenčné spoločnosti a tak predstavili patent, kde by iPhone nemusel mať žiaden výrez.
Kde by ale ostali všetky senzory a kamera? Je vraj o tom pomerne skoro hovoriť, no šepká sa o skrytí týchto prvokov pod displej. Je to však technológia, ktorá by mala byť náročná na výrobu a tak sa jej určite nedočkáme skôr ako v roku 2020. Tak či onak, mohlo by to byť zaujímavé a Apple na to vlastné všetky potrebné patenty. Už to len vyladiť do dokonalosti a môžeme mať na stole ďalšiu perfektnú revolúciu.
Zhrnutie
iPhone má veru pred sebou poriadne sľubnú budúcnosť a môžeme sa tešiť na slušné inovácie, ktoré budú diktovať to, akým smerom sa bude pohybovať trh s mobilnými zariadeniami. Sú tu ale aj patenty, ktoré trh nijako neovplyvnia, no určite poriadne ovplyvnia predaje iPhonu (napríklad na dizajn iPhonu SE 2). Tak či onak, stále nie je jasné koľko z patentov uvidíme aj v reálnom prevedení. Je známe, že Apple vlastní tisíce špičkových patentov, ktoré však nikdy nevyužije.
zdroj: idropnews.sk