Apple je jednou z najväčších spoločnosti sveta a každým rokom predstavuje tie najfantastickejšie produkty, ktoré sú vždy aspoň čiastočným prekvapením (veľa informácií nám prezradia úniky). Práve proti únikom sa Apple snaží bojovať a dnes má s týmto bojom obzvlášť veľké problémy. Následujúci príbeh ale hovorí ešte o časoch, kedy Apple s únikmi nemalo problém a kedy sa stal jeden z najznámejších únikov, čo sa iPhonu týka vôbec. Istý zamestnanec Apple išiel oslavovať narodeniny a zabudol prototyp iPhonu 4 v bare! Nasledovala obrovská mediálna vojna!

Od začiatku po koniec

Celý tento až neuveriteľný príbeh sa odohral 18.marca 2010, kedy vošiel do istého San Francisceho baru (Gourmet Haus Staudt) inžinier spoločnosti Apple, Gray Powell. Na tejto osobe nebolo nič zvláštne a nikto v bare ani len netušil aký „klenot“ nesie vo svojom vrecku. V tej dobe totiž ľudia poznali len iPhone 3GS, ktorý bol stále novinkou. Gray Powell bol ale očividne jeden z vyvolených, ktorí mohli testovať niečo lepšie, niečo novšie a niečo, čo ešte nikto nikde nevidel. Testoval iPhone 4, ktorý bol oficiálne predstavený o pár mesiacov neskôr.

Powell si objednal pivo, ktoré následne odfotil a zavesil na svoj Facebook profil s popisom, ktorý hovoril o tom, ako mu pivo v bare chutí. Gray oslavoval svoje narodeniny tak ako sa patrí, no čo sa stalo potom bol asi jeho najhorší narodeninový darček, aký si len mohol priať. Z baru totiž odišiel, no neuvedomil si, že v ňom nechal iPhone 4, ktorý bol neuveriteľne cenným, keďže oficiálne nevyšiel. Telefón ako prvý zobral do rúk neznámy zákazník baru, no neskôr sa dostál do rúk nemenovanej osobe, ktorá ho predala serveru Gizmodo

Nový majiteľ bol v tom, že ide o normálny iPhone 3GS a tak si ťažkú hlavu nerobil. Dokonca sa mu vraj podarilo zistiť aj to, že telefón patril Powellovi, no vzhľadom na to, že používanie iPhonu bolo do ďalšieho rána na diaľku zakázané, nemal žiadnu možnosť konať a vrátiť zariadenie pravému majiteľovi. Trvalo približne 4 týždne, kým sa zariadenie dostalo do rúk Gizmodu a kým bolo zverejnené známe video, ktoré ho zachytáva. Bolo to tak vraj preto, lebo nemenovaná osoba, ktorá spomínaný iPhone na chvíľku vlastnila chcela zariadenie vrátiť Applu, no nikto v spoločnosti telefón nechcel. Vtedajší majiteľ zistil na základe dizajnu a tiež toho, že telefón bol okamžite na druhý deň zablokovaný, že nešlo o 3GS ale pravdepodobne o model 4.

Prečítajte si tiež  Apple má obrovský problém: Unikli mu terabajty dát vývojárov, ktoré nemal nikto vidieť

Prečo ale nikto v Apple nechcel zobrať späť prototyp iPhonu 4, ktorý sa za žiadnych okolností nemal dostať na verejnosť? Je to pomerne jednoduché. To ako bude telefón vyzerať nevedel naozaj nikto a akonáhle prišlo zariadenie s úplne novým dizajnom a príbehom o tom, ako bolo nájdene na dlážke jedného z barov, nikto tomu nechcel akosi uveriť a myslel si, že ide o podarený čínsky podvrh.

Najhoršie na tom bolo to, že akonáhle Apple v podstate „zamurovalo“ software tohto zariadenia, nebolo možné z neho posielať správy a ani prijímať hovory. Rovnako tak nebolo možné sledovať jeho polohu cez Find my iPhone, nakoľko sa Apple obávalo, že táto novinka nebude fungovať v beta verzií iOS 4 a tak ju tam nedalo. To bola pravdepodobne osudová chyba a chlapík, ktorý ho mal bol stratený s prototypom najnovšieho iPhonu, čo teda takýto človek urobil?

Rozhodol sa ho predať veľkému webu, kedy spôsobil doslova vojnu o zariadenie medzi portálmi Gizmodo a Engadget. Vojna netrvala dlho a ako sa ukázalo, nakoniec z nej vyťažili obe strany. Gizmodo kúpilo prototyp za $5,000, no Engadget pravdepodobne telefón malo vo svojich rukách ešte skôr, keďže zverejnilo jeho fotky a tak je pravdepodobné, že majiteľ zarobil na oboch serveroch. 17. apríla 2010 Engadget zverejnilo prvé fotografie iPhonu 4. Tieto fotky ale očividne neboli príliš presvedčivé, nakoľko už samotný nadpis neznel príliš presvedčivo („iPhone 4G: Is This It?“). Koniec koncov, na internete sa objavuje veľa falošných makiet iPhonu a tak bolo pomerne na mieste rozmýšľať aj nad tým, či Engadget nevydal mylné fotografie, hoci na to určite nemal jediný dôvod.

Všetky tieto pochybnosti ale očividne zrušil server Gizmodo už o tri dni neskôr, 20. apríla, kedy vydal do sveta video a článok s popisom „This Is Apple’s Next iPhone“, čo znelo omnoho presvedčivejšie a v článku bolo skutočne veľa dôvodov, ktoré presviedčali o tom, že ide skutočne o prototyp Applu a nie o falošnú Čínsku napodobeninu. Gizmodu očividne pomohol aj server Apple Insider, ktorý uviedol, že únik je dôveryhodný. Engadget potom upravilo svoj príspevok, aby nevyvolával pochybnosti a tiež pôsobil dôveryhodne.

Všetky sociálne siete zrazu ovládli fotky nového iPhonu a na Gizmodo sa začala liať taká „menšia“ vlna kritiky. „Ako to, že majú nový iPhone? Ukradli ho?“. Tieto otázky boli samozrejme plne na mieste. Nikto predsa nemohol nikomu veriť a Gizmodo mohlo iPhone pokojne aj ukradnúť. Príbeh si získal aj pozornosť Steva Jobsa a ten sa Gizmodu pomstil. Medzi najväčšimi webmi totiž Gizmodo nedostalo prvý iPad, ktorý ešte nebol predstavený na testovanie aby bola jeho recenzia napísaná včas. Reakcia bola taká, že Gizmodo zverejnilo celý oficiálny príbeh toho, ako sa počas jedného večera vybral istý Gray Powell do baru s iPhonom 4 a z baru sa vracal bez neho. Všetko podložil fotografiou a odkazom na Grayov Flickr.

Prečítajte si tiež  Hacker získal dáta o 1 miliarde ľudí od polície. Môže ísť o jeden z najväčších únikov osobných údajov v histórii

Veľa ľudí ostalo pobúrených z tejto reakcie ako Gizmodo zverejnilo informácie o Grayovi Powellovi, čím ho svojím spôsobom očiernilo. Nenapísalo totiž len iniciály ale celé meno a dokonca uviedli aj fotku. K všetkému pridával aj príbeh, kedy sa stratil ešte jeden prototyp iPhonu 4 a to konkrétne v Taiwane. Ten, kto ho stratil následne spáchal samovraždu. Na základe tejto reakcie sa teda Gizmodo rozhodlo napísať Powellovi aby „svoju hlavu držal hore“ čo malo byť svojim spôsobom ospravedlnenie.

V ten istý deň ale Apple urobilo tak trošku chybu. Právnik spoločnosti totiž zaslal do redakcie Gizmodo oficiálny list, v ktorom písal aby bolo ich zariadenie vrátené naspäť. Práve vďaka tomuto listu sa potvrdili všetky uniknuté informácie a samotné Apple svojim spôsobom priznalo, že ide o prototyp iPhonu 4, hoci jeho oficiálna verzia mala byť zverejnená až v júni 2010.

23. apríla zaútočila polícia na dom redaktora Gizmoda Jason Chena, ktorý však doma nebol a tak polícia vykopla dvere a zhabala niektoré zariadenia a dokumenty vrátane 4 počítačov a dvoch serverov. Podľa neskorších vyjadrení policia konala nezákonne a všetky zariadenia musela vrátiť.

Celý tento príbeh sa nakoniec potvrdil 7. júna 2010, kedy spoločnosť Apple na čele so Stevom Jobosom predstavila revolučný iPhone 4, ktorý ponúkal nový dizajn, nové technológie a celý bol veľmi pokrokový. Dôležité nie je to, že mnohí ľudia už vedeli vďaka Gizmodu či Engadget ako zariadenie vyzerá. Dôležité je to, že sa udial jeden z najzaujímavejších prípadov žurnalistiky na tému Apple. Niečo také pri súčasnej bezpečnosti zrejme nehrozí.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.