Prechod z Lightning na USB-C na iPhone bol zrejme jednou z najväčších zmien, aké Apple na svojom mobilnom zariadení urobil – aj keď to na prvý pohľad pôsobí ako nepodstatný detail. Hoci som sa sám zo začiatku tejto zmene mierne bránil, pretože som sa nevedel zbaviť pocitu, že Apple tento krok neurobil z vlastnej vôle – ale bol doň dotlačený, potajomky som sa vlastne tešil z toho, že všetky káble, ktoré používam, budú zjednotené.

Lightning konektor debutoval v roku 2012 s iPhonom 5 a vtedy bol skutočne revolučný. Malý, obojstranný, elegantný – a oproti vtedajšiemu 30-pinovému konektoru alebo micro-USB (na Androidoch) neporovnateľne používateľsky prívetivejší. Apple si zaň zaslúžil uznanie a pri živote ho držal tak dlho, ako sa len dalo.

Roky však plynuli a konkurencia prešla na USB-C. Zatiaľ čo MacBooky a iPady už tento konektor dávno používali (prvýkrát sa objavil ešte v roku 2015 v MacBooku 12″), iPhone zostával výnimkou. Z čisto praktického hľadiska to už ale nedávalo zmysel.

Apple USB-C v iPhone nechcel. Musel sa však podriadiť pravidlám EÚ

USB-C európa
Zdroj: DALL-E / MidJourney (úprava redakcie)

Priznám sa, že ma trochu mrzí, že Apple nebol v tomto smere vizionársky. USB-C je tu roky, no firma s prechodom čakala až do chvíle, kedy musela – kvôli rozhodnutiu Európskej únie. A hoci to marketingovo zabalili ako „lepší zážitok pre používateľa“, vieme, že realita je inde.

Pokiaľ by EÚ nezatlačila na technologické spoločnosti, je dosť možné, že Lightning konektor v iPhone, ktorého sú mnohí zákazníci do dnešných dní zástancami, by zostal. Bolo by to ale lepšie? Asi ani nie.

Po dvoch rokoch používania objektívne uznávam výhody, ktoré tento prechod prináša. Jeden kábel pre iPhone, MacBook, iPad, slúchadlá aj powerbanku? Áno, prosím. Rýchlejšie nabíjanie, vyššie prenosové rýchlosti, možnosť pripojiť fotoaparát či externý disk – to všetko sú benefity, ktoré zrazu iPhone otvárajú novým možnostiam a hlavne prinášajú používateľovi to, prečo bol vždy Apple „Applom“ – jednoduchosť!

USB-C je oveľa komfortnejší štandard, ako Lightning 

iPhone 16e výdrž batérie USB-C
Zdroj: Apple / YouTube

Ako dlhoročný používateľ iPhonu tiež vnímam, že USB-C konečne stiera hranice medzi ekosystémami. Zrazu nie som „zamknutý“ len do Apple príslušenstva. Môžem si požičať kábel od kamaráta s Androidom, nabiť si mobil v aute, ktoré má len USB-C výstup, alebo použiť rovnakú nabíjačku, akú používam na notebook. Je to síce malý detail no prináša veľký komfort.

Keď napríklad cestujem na dovolenku, beriem so sebou už len jeden USB-C kábel so 65W adaptérom na MacBook a nabíjačku na Apple Watch. Bohate mi to stačí, dokonca nám, keďže si jedno príslušenstvo, ktoré nabíja skutočne rýchlo často striedame s mojou manželkou. Kedysi som potreboval ešte ďalší samostatný kábel na iPhone a bolo to dosť otravné.

Prečítajte si tiež  Vyzerá to tak, že Samsung Galaxy S25 bude rovnako nudný, ako iPhone 16

USB-C káblov mám doma oveľa viac, ako Lightning káblov

USB-C nabíjací kábel pre MacBook pro
Zdroj: Apple

No a potom tu máme praktickú stránku – staré káble. Nebudem klamať, Lightning som často zlomil a potom som musel zháňať nový v obchode. Pri USB-C je to ale trochu iné.

Keďže prakticky všetky nové elektronické zariadenia sú vybavené týmto štandardom, tak aj keď sa mi USB-C kábel pokazí, prípadne potrebujem káblik do auta na nabíjanie / CarPlay, vždy si môžem zobrať náhradu.

Iste, nemusí mať vždy rovnaké prenosové rýchlosti a vlastnosti, ale na druhej strane je to v núdzi aspoň aké také riešenie. Navyše väčšinou používam jeden kábel, napríklad ten z MacBooku, a keď sa poškodí stále mám v zálohe kábel z iPadu, iPhonu atď. S USB-C teda v podstate aj ušetrím… 

Ako to teda hodnotím po dvoch rokoch? 

AirPods Pro 2 USB-C
Zdroj: Apple

Hoci som mal zo začiatku výhrady, napriek tomu považujem tento krok za správny. Možno USB-C meškal a prechod naň nebol úplne dobrovoľný, ale výsledok je jednoznačne pozitívny. Už po pár dňoch som si na Lighnting ani nespomenul a z používateľského hľadiska nevnímam takmer žiaden rozdiel, keď štandard USB-C je veľmi podobný.

Do komentára na sociálnych sieťach Facebook a Instagram nám napíšte, čo si o tejto zmene myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -