Apple si potrpí na tom aby mali jej zariadenia naozaj dokonalý softvér. Preto možno neprekvapí, keď sa najnovšej aktualizácie teraz dočkal napríklad aj taký iPhone 5S z roku 2014. Aktualizácia iOS 12.4.2 je von. Dočkali sa jej tí starší…

Aktualizácia iOS 12.4.2 je von.

Hoci teraz možno všetci žijeme iPhonom 11 Pro a operačným systémom iOS 13.1, v skutočnosti je tu nemalé percento používateľov, ktorí ešte stále majú iPhone 6 či dokonca model 5S. Tí si nový update užívať nemôžu. Dôvodom je nedostatočné množstvo operačnej pamäte RAM. iOS 13 funguje len na zariadeniach, ktoré majú minimálne 2 GB RAM.

To ale neznamená, že táto skupinka ľudí je pre Apple nepodstatná. Len nedávno sa dočkal aktualizácie napríklad aj taký iPhone 4S z roku 2011. Dnes dostáva vylepšenie operačný systém iOS 12. Konkrétne na verziu 12.4.2. Posledná aktualizácia s označením iOS 12.4.1 prišla približne pred mesiacom.

Aktualizácia iOS 12.4.2 je von. Pre všetkých, ktorí nemôžu mať iOS 13. - svetapple.sk
Aktualizácia iOS 12.4.2 je von. Pre všetkých, ktorí nemôžu mať iOS 13. – svetapple.sk

V tejto chvíli ešte presne nevieme, čo nový update konkrétne robí. Je možné, že sa v systéme objavila nejaká chyba, ktorú bolo treba opraviť. Tak isto je veľmi pravdepodobné, že len zdokonaľuje zabezpečenie. Určite ale zariadeniam neublíži, skôr prospeje. Týka sa konkrétne iPhonu 5S, iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus. Taktiež si nájde svoju “klientelu” aj v radoch iPadu. Tu konkrétne chce osloviť iPad Air, iPad mini 2 a iPad mini 3.

Bude podpora iOS 12 pokračovať?

Momentálne sa už Apple plne sústredí na iOS 13, s ktorým mal povedzme si na rovinu o čosi ťažší štart. Bude musieť opraviť veľké množstvo chýb, ktoré sa tu objavili. Na druhú stranu ale možno nebude zabúdať ani na majiteľov starších iPhonov v prípade, že sa na nich bude vyskytovať nejaká závažná chyba. Ak bude iOS 12 spoľahlivý, Apple nebude mať prakticky žiadnu motiváciu vylepšovať ho. Koniec koncov, keď už vaše 5-6 ročné zariadenie nepodporuje najnovší update asi by ste vážne mali uvažovať nad zmenou.

To, že sa stále bude okrajovo venovať aj iOS 12 teda vylúčené nie je. Je to skôr pravdepodobné. Presnejšiu odpoveď nám ale dajú až budúce kroky spoločnosti. Pokiaľ sa v dohľadnom čase dočkáme ďalšej aktualizácie (povedzme na iOS 12.4.3) je možné, že niekde v Apple stále pracuje tím, ktorý má zodpovednosť len za tento operačný systém.

Aktualizácia iOS 12.4.2 je von. Pre všetkých, ktorí nemôžu mať iOS 13. - svetapple.sk
Aktualizácia iOS 12.4.2 je von. Pre všetkých, ktorí nemôžu mať iOS 13. – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here