Podvody sú na internete doslova na každom kroku. Najnovšie je ich terčom známy internetový obchod Alza, ktorý je zneužívaný na sociálnej sieti Facebook. Podľa Živé sú ľudia nalákaní k nákupu nových smartfónov či smart televízorov za extrémne nízke ceny, ktoré sa pohybujú v jednotkách eur. V skutočnosti sú však ich peňaženky ohrozené oveľa viac ako by ste čakali.

Do zoznamu podvodných Facebook stránok radíme „Akčné telefóny“ alebo „Black friday soon“, na ktorých sa zobrazuje až podozrivo lákavá ponuka. Veď kto by nechcel najnovší iPhone 13 Pro za 1,95 eura?

Stránka "Akčné telefóny" na sociálnej sieti Facebook
Zdroj: Stránka „Akčné telefóny“ na sociálnej sieti Facebook

Predajca Alza mal vraj dostať pokutu za jeho nelegálny dovoz a preto ho musí predávať za extrémne nízku cenu. To je ale samozrejme hlúposť. S podobným prípadom sa môžete stretnúť aj pri smart televízoroch od spoločnosti Samsung. Opäť však ide o veľký podvod.

Budete mať pocit, že nakupujete na Alze 

iPhone 13 zlodej
Zdroj: Unsplash / Sahej Brar (úprava redakcie)

Podvodníci majú sofistikované metódy, ako vám stiahnuť z účtu čo najviac peňazí. Akonáhle na podozrivo pôsobiacu ponuku kliknete, dostanete sa na internetovú stránku, na ktorej sú logá spoločnosti Alza a na menej skúseného používateľa to môže pôsobiť dôveryhodne.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Proces nákupu je jednoduchý a spočíva vo vyplnení dotazníka, zahraní si hry s kartami (potencionálny zákazník je vždy víťazom) a následnou platbou v eurách. Jej výška by mala byť len 1,95 eura, pričom predajca vám dokonca ponúkne aj dopravu zadarmo.

Varovný prst sa ale dvíha už vo chvíli, keď vás obchod presmeruje pri platení na úplne inú stránku. To je azda najväčší indikátor toho, že niečo nie je v poriadku.

Ukradnúť vám môžu stovky či dokonca tisíce eur. O ničom nebudete vedieť.

iPhone 13 Pro Max v krabici v modrej farbe Sierra Blue
Zdroj: Jeremy Bezanger

Problémom celého tohto podvodu nie je to, že zaplatíte cudzej osobe 1,95 eura. To by sa ešte dalo prekúsnuť. Svojou platbou však v skutočnosti uzatvárate niečo ako predplatné, pričom vám zlodeji budú strhávať každý mesiac z účtu desiatky eur. Všetko prebieha opatrne a sofistikovane, aby ste si nič nevšimli.

Pri smart televízoroch od Samsungu je napríklad poplatok stanovený na pomerne šialených 45 eur za každý štrnásť dní, čiže raz za 28 dní je to takmer stovka. Pri iPhone táto čiastka stanovená nebola, no určite je podobná.

Riešenie je iba jedno… 

Najhoršie na tom celom je, že z predplatného sa v podstate nie je možné odhlásiť a aj keď sa vám to podarí, v skutočnosti vám môžu odchádzať peniaze z účtu aj naďalej.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Existuje ale riešenie, ktoré však nie je celkom „komfortné“ a tým je zablokovanie karty a vybavenie novej. Veď nie je žiadna hanba, že ste naleteli internetovému podvodu. Ak vám ale pravidelne utekajú peniaze z účtu, treba to riešiť.

Taktiež ešte upozorníme, že medzi najviac ohrozené osoby patria deti či starší používatelia. Dajte im teda vedieť o tom, na čo si treba dávať pozor.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -