Spoločnosť Apple urobila v roku 2022 veľkú zmenu, keď do svojho drahšieho iPhonu 14 Pro / 14 Pro Max pridala väčší, až 48 megapixelový snímač. Naposledy zvýšila rozlíšenie fotoaparátu ešte v roku 2015, keď predstavila iPhone 6S. Vtedy išlo o upgrade z 8 Mpx na 12 Mpx a možnosť nahrávania 4K videa (vs 1080 p).

Mnohí ľudia sa z vyššieho rozlíšenia automaticky tešia, avšak len malé percento z nich vie, ako vlastne funguje. Pokiaľ totiž vezmete do rúk štandardné nastavenie fotoaparátu, ani zďaleka nebudete fotiť v rozlíšení 48 Mpx tak, ako si možno myslíte.

Apple túto možnosť obmedzuje len na špičkovú funkciu ProRAW, ktorej sme sa dopodrobna venovali v tomto článku. Až keď teda zapnete špeciálny fotografický režim (a v nastaveniach aktivujete 48 Mpx rozlíšenie) môžete vytvárať až 48 Mpx zábery.

V opačnom prípade budete stále fotiť iba s rozlíšením 12 Mpx tak, ako ste na to zvyknutí z predošlých generácií iPhonov.

Aaký je rozdiel medzi 12 Mpx a 48 Mpx?

12 Mp vs 48 MP
Zdroj: Macrumors
12 Mp vs 48 MP
Zdroj: Macrumors

Vlastne je ich hneď niekoľko. V prvom rade si treba uvedomiť, že čím vyššie rozlíšenie, tým väčšie nároky má vaše zariadenie na úložisko. Zatiaľ čo štandardný 12 Mpx záber zachytávate v rozlíšení 4032 x 3024 px a zaberie vám zhruba 2 – 4 MB miesta, 48 Mpx ProRaw záber zachytávate v rozlíšení 8064 x 6048 px a zaberie vám zhruba 50 – 80 MB miesta. Ak teda chcete fotiť v tomto režime, zaobstarajte si vyššiu pamäťovú verziu iPhonu.

Druhým rozdielom sú potom detaily, no veríme, že 99 percent z vás to zaujímať nebude. Ak fotite na štandardných 12 Mpx, po extrémnom priblížení môžete vidieť niektoré prvky záberov mierne rozmazané. Po prepnutí na 48 Mpx je však rozmazanie miernejšie a záber pôsobí ostrejším dojmom.

12 Mp vs 48 MP
Zdroj: Macrumors
12 Mp vs 48 MP
Zdroj: Macrumors

To či teda fotiť alebo nefotiť na 48 Mpx ProRAW necháme na vás. Z nášho pohľadu to však dáva význam iba pri ľuďoch, ktorí vedia vycítiť príležitosť kedy vybrať jedno alebo druhé rozlíšenie. Mať, ale stále zapnutý formát ProRAW je určite nezmysel. Len si tým rýchlejšie zaplníte pamäť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Šéf Xiaomi používa iPhone. Prezradili ho sociálne siete.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here