Keď spoločnosť Apple predstavila v roku 2013 iPhone 5S, priniesla s ním aj snímač odtlačkov prstov Touch ID, ktorý umiestnila do tlačidla Home Button. Táto technológia fungovala mimoriadne presne a rýchlo, no neskôr ju nahradilo ešte bezpečnejšie Face ID. iPhone tak nikdy nedostal čítačku odtlačkov prsta, ktorá by sa nachádzala v displeji.

Naopak u Androidov ide o obľúbený spôsob autentifikácie, ktorý nájdeme aj v lacnejších zariadeniach. Ako však informuje portál ArsTechnica, môže ísť aj o ich kameň úrazu. Na svete je totiž nová hardvérová technológia BrutePrint, za ktorou stoja bezpečnostní experti. Tá podľa ich vlastných slov dokáže odomknúť zariadenie s operačným systémom Android, ktoré je chránené odtlačkom prsta už v priebehu 45 minút.

Do testu sa dostali nasledujúce smartfóny: Xiaomi Mi 11 Ultra, Vivo X60 Pro, OnePlus 7 Pro, OPPO Reno Ace, Samsung Galaxy S10+, OnePlus 5T, Huawei Mate30 Pro 5G, Huawei P40, iPhone SE a iPhone 7.

Ako dopĺňa PhoneArena, expertom sa podarilo objaviť dve zraniteľnosti nultého dňa, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých Android zariadeniach, ktoré majú k dispozícii odomykanie cez odtlačok prsta. Naopak, expertom sa nepodarilo prekonať zabezpečenie, ktoré ponúka spoločnosť Apple.

Celý hardvér stojí iba 14 €

Na to, aby bolo možné celý hack vykonať, je potrebný nákup špeciálnej obvodovej dosky, ktorej cena je len cca 15 $ (14 €).

Ku tej je potom nutné pridať zdroj dát s odtlačkami prstov, ktorý majú k dispozícii výskumníci, alebo je ho možné nájsť aj na internete v rámci únikov. Tieto dáta by ste teoreticky mohli dať získať aj na čiernom trhu.

hacknutie android
Zdroj: Arstechnica

Celý trik spočíva v tom, že Android zariadenia, ktoré majú čítačku odtlačkov prsta nevyžadujú stopercentnú zhodu. Postačí im teda palec, ktorý sa aspoň podobá na ten od majiteľa zariadenia a vy sa tak do neho môžete dostať aj bez hesla.

Dôležité je tiež zdôrazniť, že technológia dokáže na Androide eliminovať obmedzené pokusy. Akonáhle ju využijete, zadať sem môžete tisíce odtlačkov prstov a zariadenie bude iba čakať na to, kým deteguje ten správny.

Experti dopĺňajú, že doba odomknutia bola v najkratšom prípade len 45 minút, no pri jednom zo smartfónov sa vraj trápili až 14 hodín. Vo výsledku sa doň ale aj tak dostali.

Máte iPhone? Ste v bezpečí 

Face ID + Touch ID = ID
Zdroj: Komunita

Pre fanúšikov spoločnosti Apple máme skvelú správu. Vyššie uvedená metóda sa dá aplikovať len na zariadenia s operačným systémom Android, nakoľko iPhone je voči nej plne imúnny.

Prečítajte si tiež  Video: Takto si predstavujem iPhone SE 3. generácie hodný roku 2022

Ak využívate iOS, nemusíte sa ničoho obávať, pretože toto zariadenie využíva sériové periférne rozhranie na pripojenie senzora a čipu smartfónu a zároveň šifruje všetky dáta. Aj preto vznikajú problémy s Face ID a Touch ID pri výmene displeja alebo tlačidla Home Button.

Aj majitelia novších Androidov môžu byť pokojní

Samsung Galaxy S23 Ultra vs Google Pixel 7 Pro vs iPhone 14 Pro Max
Zdroj: YouTube / Geek Antenado (úprava redakcie)

Dobrou správou tiež je, že podľa autorov štúdie zo Security Boulevard sa nemusia obávať ani majitelia novších Androidov, nakoľko tie už spĺňajú najnovšie štandardy spoločnosti Google a voči podobným pokusom by mali byť imúnne.

Každopádne ale ide o veľké pochybenie, ktoré by mohla vyriešiť minimálne aktualizácia. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -