Pokiaľ sa pozrieme na minuloročné zastúpenie operačného systému Android vo svete, zistíme, že v rovnakom čase ako dnes ho používalo približne 71,1 % smartfónov.

Situácia sa ale zmenila, nakoľko platforma mierne narástla.

V reči čísel to znamená, že v priebehu 12 mesiacov si kupovalo Android smartfóny viac ľudí, ako iPhony s operačným systémom iOS (či iným).

Hoci tento rozdiel v praxi predstavuje iba 0,2 %, v skutočnosti ide o milióny predaných kusov. Téme sa venoval portál PhoneArena.

iOS používa necelých 29 % zariadení

iPhone 14 Plus vo fialovej farbe - displej a operačný systém iOS 16
Zdroj: AppleInsider

V novembri 2022 bolo zo všetkých aktívnych smartfónov až 71,3 % tých, v ktorých bežal Android. Zvyšok – približne 28 %, sa spoliehal výhradne na iOS (iPhone).

Experti si pri výpočtoch ponechali drobnú rezervu, nakoľko existujú zariadenia, ktoré sa nespoliehajú ani na jeden a ani na druhý operačný systém. V praxi je ich ale veľmi málo a samotnú štatistiku príliš neovplyvnia.

Samsung môže oslavovať

iPhone 13 Pro a Samsung Galaxy S22
Zdroj: Marques Brownlee

V súčasnosti sa vo svete používa celkovo až 2,8 miliardy smartfónov s operačným systémom Android, pričom až na 34,6 % sa nachádza logo spoločnosti Samsung.

A pokiaľ by sme chceli ísť ešte hlbšie, celkovo až 7,4 % Android smartfónov pochádza z modelového radu vyššej triedy Samsung Galaxy, ktorý by sme mohli označiť ako suverénneho konkurenta pre iPhone.

Aj keď Apple nevedie, v skutočnosti je na tom veľmi dobre 

iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / The Everyday Dad

Pre Apple je dnešný výskum ale taktiež pozitívny. Zatiaľ čo o Android sa delia desiatky, ak nie stovky rôznych výrobcov, za iOS stojí iba jedna americká firma.

Navyše, Samsung predáva množstvo zariadení nižšej triedy, ktoré sú výrazne lacnejšie ako najdostupnejší iPhone SE 2022. Ten si len tak pre zaujímavosť môžete zaobstarať už za niečo vyše 400 €, pričom toto je vôbec najnižšia ponuka na slovenskom internete.

Ak má teda prémiový a drahší iPhone približne 28 % zastúpenie na trhu, rýchlo zistíme, že sa predáva skoro 3x tak dobre ako konkurencia z Južnej Kórei. Uvidíme, ako sa bude trh vyvíjať v blízkej budúcnosti.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Vývojári sa už môžu prihlasovať k testovaniu novej aplikácie App Analytics
Môže ťa zaujímať
- Reklama -