Aj keď je v súčasnosti ťažká doba pre výrobcov smartfónov, niektorí z nich si z toho ťažku hlavu nerobia. Ako informuje IDC vo svojom najnovšom prieskume, o ktorom informoval Appleinsider, celosvetové dodávky smartfónov zaznamenajú o niekoľko mesiacov najnižší objem od roku 2013. Týka sa to však najmä Androidov, ktoré budú klesať. Apple má naopak so svojim iPhonom stále rásť.

Aby sme to priblížili, známa analytická spoločnosť Counterpoint Research vypracovala podobnú predpoveď na celý rok 2023, v ktorej oznámila, že sa máme pripraviť na najslabšie predaje smartfónov za uplynulých 10 rokov. Dokopy by mal pokles dosiahnuť až 6 %, čo sa na jednej strane nezdá veľa, no v praxi ide o straty na úrovni miliárd dolárov. Spoločnosť Apple to však trápiť nemusí, nakoľko tá má zaznamenať nárast o cca 1,1 %, vďaka čomu by mohla dosiahnuť rekordný 19,9 % podieľ na trhu! Dokonca sa otvorene hovorí o tom, že Apple porazí Samsung a stane sa po prvýkrát najväčším výrobcom smartfónov na svete za celý kalendárny rok.

Ako informuje Ryan Reith, viceprezident skupiny Mobility and Consumer Device Trackers zo spoločnosti IDC, v časoch, kedy celosvetový trh s mobilnými zariadeniami zápasí s problémami a nevie si s nimi rady, Apple ide presne opačným smerom.

Môžu za to aj rôzne služby, vďaka ktorým môžu zákazníci s doplatkom vymeniť svoj starý iPhone za nový, prípade získať zariadenie hneď a splácať ho počas nasledujúcich mesiacov. Táto stratégia sa podľa Reitha osvedčila najmä na rozvinutejších trhoch.

Nie sme takí bohatí, aby si kupovali lacné veci 

iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / Dr Debox (úprava redakcie)

Zaujímavý je tiež trend, v rámci ktorého výrazne neklesajú predaje drahých produktov, ale skôr tých lacných. Podľa správy IDC spadli predaje smartfónov v cene nad 800 dolárov len o 1,7 %. Naopak, segment lacnejších zariadení sa v rovnakom sledovanom časovom horizonte prepadol o dvojciferné číslo!

Podľa odborníkov zaznamená veľký medziročný prepad najmä západoeurópsky trh, na ktorom výrobcovia stratia až 6,1 %. Svetlé vyhliadky však nevznikajú ani pri pohľade na USA, kde by mohol prepad dosahovať až 3,8 %.

Dobrou správou, ale je, že podľa výskumnej spoločnosti by sa trh so smartfónmi mal začať postupne zotavovať. Horšou správou je, ale naopak to, že už zrejme nedosiahne rovnaké čísla, ako v predchádzajúcich pandemických rokoch.

Dôvodom tohto javu sú dlhšie cykly, v rámci ktorých meníme naše staršie zariadenia za nové. Spotrebitelia si ich ponechávajú dlhšie, za čo môže jednak spomaľujúce tempo inovácií, vyššie obstarávacie ceny a tiež dlhoročná podpora od výrobcov, medzi ktorých patrí aj Apple.

Prečítajte si tiež  Apple chcel vybabrať s cudzími aplikáciami v iOS. Napokon mu to nevyjde

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.