Výrobcovia smartfónov čelia obrovskej kríze, ktorá za posledných 10 rokov nemala obdoby. Podľa spoločnosti Counterpoint Research dôjde v roku 2023 až ku 6 % poklesu ich predaja, pričom zákazníci si zaobstarajú len 1,15 miliardy kusov zariadení. Pokles sa týka všetkých na čele s Apple. Na druhej strane, práve tento výrobca sa môže stať v najbližšom období najväčším výrobcom smartfónov na svete.

Analýza, o ktorej informoval portál PhoneArena jasne naznačuje, že za touto situáciou stojí hlavne ázijský trh. Na tom sa v minulosti predávalo až 450 miliónov kusov mobilných zariadení ročne, zatiaľ čo v súčasnosti je to iba 270 miliónov kusov. Dvojciferný percentuálny pokles však očakáva aj Severná Amerika, pričom pozitívne vyhliadky neprichádzajú ani z iných častí sveta.

Zaujímavé však je, že napriek vyšším cenám sa viac darí drahším smartfónom, ako tým lacnejším. Hoci aj Apple zaznamenalo menší prepad predajov svojich iPhonov, stále nejde o nič drastické, čo by tohto giganta vyvodilo z miery.

A keďže sa predpokladá, že veľa ľudí bude v roku 2023 meniť svoj starší iPhone 12, prípadne iný model za úplne nový iPhone 15, Apple by sa mohol stať historicky po prvýkrát najväčším výrobcom smartfónov na svete za celých 12 mesiacov. Súčasný líder trhu, spoločnosť Samsung, by tak skončila až na druhom mieste!

Apple má na dosah ruky obrovský tromf, no zákazníkov môže odradiť vyššia cena za iPhone 15

iPhone 15 Pro
Zdroj: 9to5mac

Ako píše riaditeľ spoločnosti Counterpoint Research Jeff Fieldhack, momentálne je Apple najbližšie k tomu, aby sa stalo najväčším výrobcom smartfónov na svete za celý jeden kalendárny rok. Koncom minulého a začiatkom tohto roka sa jej to podarilo tiež, no týkalo sa to len posledného, respektíve prvého štvrťroka. V absolútnych číslach zostáva zatiaľ zatienená úspechom spoločnosti Samsung.

Pokiaľ bude teda iPhone 15 prijatý dobre a bude sa predávať, ako na bežiacom páse, tak je v podstate rozhodnuté. Očakáva sa, že Apple vyrobí až 83 miliónov kusov týchto zariadení, ktoré následne rozdistribuuje zákazníkom.

Rovnako sa však objavili skeptické odhady, ktoré naznačujú pokles záujmu o toto zariadenie až o 7,2 %. Ľudí vraj môže odradiť jeho potencionálne vyššia cena, pre ktorú si ho napokon zaobstarajú „len“ v 77 miliónoch kusoch.

Apple má šancu aj pri slabšom predaji 

A aj keď vyššie uvedená informácia o potencionálnom poklese predaja pri iPhone 15 neznie práve pozitívne, Apple má podľa všetkého aj napriek tomuto negatívnemu javu veľkú šancu zabodovať. Jeden z analytikov zo spoločnosti Counterpoint totiž dodal, že o všetkom rozhodne najmä prijatie nového zariadenia na vedľajších trhoch.

Prečítajte si tiež  iMac zo zakriveného skla? Pravdepodobne tajný sen spoločnosti Apple, na ktorom intenzívne pracuje

Pokiaľ sa ujme a jeho predaje budú dostatočné, Apple by malo v roku 2023 v celkových predajoch bez väčších problémov poraziť spoločnosť Samsung.

Tá má už totiž za sebou premiéru vlajkových lodí Galaxy S23 a tiež lákavých skladacích zariadení Galaxy Z Flip5 a Z Fold5. Apple uvedenie najdôležitejšieho smartfónu roka ešte stále iba čaká.

Apple nebolo nikdy najväčším výrobcom smartfónov na svete 

Apple iphone 14 Pro tim cook
Zdroj: Unsplash / Lucas Hoang / Hardwarezone (úprava redakcie)

Hoci sa tomu možno ťažko verí, Apple nemalo nikdy najpredávanejší iPhone počas jedného celého roka. Dokonca dlho čakala aj na svoj najúspešnejší štvrťrok v histórii, ktorý prišiel len relatívne nedávno. Napríklad pošas Q4 2009 bola lídrom trhu fínska Nokia s 38,6 % podielom a sekundovalo jej dnes už neexistujúce BlackBerry s 19,9 % podielom. Až potom prišlo na rad Apple, ktoré malo v tomto období napriek obrovskému úspechu, ktorý iPhone sprevádzal, len 16,1 % podiel na trhu.

V rovnakom čase sa však pomaly začal objavovať Samsung, ktorý svoje prvenstvo najväčšieho výrobcu smartfónov na svete po prvýkrát prevzal v Q3 2011 a od tej doby si ho viacmenej udržiaval. Menší šok prišiel počas Q2 2020, keď ho na malú chvíľu prekonalo Huawei, no zákaz predaja tejto značky na USA trhu všetko zmenil a dnes už ide len o veľmi malého hráča na trhu.

Samsung sa teda úspešne držal na tróne aj naďalej, kým ho z neho spoločnosť Apple v Q4 2022 oficiálne nezhodila a nezískala najväčší podiel na globálnom trhu so smartfónmi všetkých čias. Len pre zaujímavosť, dosahoval neuveriteľných 25 %!

Apple si prvenstvo udržalo aj počas Q1 2023, no od Q2 2023 je opäť lídrom Samsung. Ak však Apple vyhrá obdobie Q4 2023, bude rozhodnuté. Držíme palce.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -