Apple prehralo spor, ktorého predmetom bol virtualizačný softvér

Vedenie Corellium oslavuje obrovskú úspech. Spoločnosť prevádzkuje špeciálny softvér, ktorý replikuje iOS na počítači, čím pomáha vo vyhľadávaní bezpečnostných chýb a rizík operačného systému. Apple je presvedčené, že týmto konaním sú porušované jeho autorské práva.

Podľa denníka The Washington Post si to ale nemyslí sudca z Floridy, ktorý vyvrátil väčšiu tvrdení technologického giganta. Podľa jeho úsudku spoločnosť Corellium vierohodne preukázala, že funguje za podmienok čestného použitia a nevidí dôvod na právny postih.

Apple vo svojej žalobe uvádza, že Corellium nelegálne replikovalo operačný systém a takisto aplikácie, ktoré bežia na iPhone a iPade. Súčasťou toho sú napríklad kódy, grafické používateľské rozhranie, ikony a ďalšie prvky iOS.

Corellium nevyvracia, že jeho softvér predstavuje presnú kópiu spomínaného operačného systému. Tak isto priznáva, že vytvára digitálne repliky prvkov z iOS, iTunes atď. Na druhej strane ale dodáva, že týmto konaním neporušuje žiaden zákon a zároveň sa snaží Apple pomôcť s uľahčením hľadania bezpečnostných chýb.

V Cupertine však s touto argumentáciou nesúhlasia a zároveň sú presvedčení, že virtualizačný softvér uľahčil vznik nových verzii Jailbreaku, čo je celkom závažné obvinenie.

Aby toho nebolo málo, Corellium pri vytváraní softvéru porušilo zákon o DMCA (Digital Millennium Copyright Act), čo nebolo vyvrátené. Sudca ale uviedol, že digitálny produkt je v súlade s „fair use“ a môže fungovať aj naďalej. Apple toto rozhodnutie zatiaľ nekomentovalo.

Na záver sa hodí pripomenúť, že technologický gigant ponúka vlastný výskumný program zameraný na bezpečnosť. Vybraní špecialisti sa môžu dostať k nakonfigurovaným iPhonom, ktoré majú menšiu mieru zabezpečenia, než zariadenia určené pre širokú verejnosť. Viac informácii nájdete v tomto článku.

Prečítajte si tiež  Ako na iPhone nahrávať obrazovku? Dá sa to aj so zvukom
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.