Spoločnosť Apple čelí silnému tlaku zo strany európskej únie už niekoľko rokov. Na základe nových zákonov musí prejsť pri iPhone na USB-C konektor a taktiež „odomknúť“ operačný systém iOS pre obchody s aplikáciami od vývojárov tretích strán (sideloading). A keď už máme pocit, že by to aj stačilo, EÚ zasadzuje ďalšiu tvrdú ranu pod pás. Apple aj iní výrobcovia majú len krátku dobu na to, aby sa jej prispôsobili.

Európsky parlament oficiálne schválil nový zákon, ktorému sa musia výrobcovia prispôsobiť už do roku 2027. Týkať by sa mal teda iPhonu 17 / 18. No a čo je jeho cieľom? Zákonodarcovia sú presvedčení, že smartfóny, počítače a ďalšie zariadenia by mali byť skonštruované tak, že si v nich budeme schopní vymeniť batériu aj sami rovnako, ako sme to robili kedysi pri tlačidlových Nokiách.

Namiesto toho, aby ste po rokoch používania iPhonu navštívili autorizovaný servis, prípadne zariadenie vymenili, sami si doň vložíte nový akumulátor a budete ho môcť veselo používať ďalej.

Zákon bol oficiálne schválený už 14. júna 2023, pričom platnosť nadobudne začiatkom roka 2027. Existuje ale pravdepodobnosť, že európska únia bude musieť poskytnúť výrobcom viac času, aby prepracovali všetky svoje zariadenia do stavu, kedy budú novým pravidlám vyhovovať.

iPhone bude úplne iný. Nemusí byť odolný voči vode a tiež bude hrubší 

Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / YouTUbe / Ers Bit Tech (úprava redakcie)

Aj keď sa to možno zdá ako drobná zmena, v skutočnosti je potrebné kompletne upraviť a prepracovať koncepcie, ktoré využívajú výrobcovia smartfónov a počítačov už dlhé roky. Na „sendvičový“ dizajn teda môžeme zabudnúť.

Rovnako tak platí, že aj keď ľudia tento návrh vítajú, my v redakcii z neho až takí nadšení nie sme. V prvom rade si treba uvedomiť, že sa kvôli nemu zásadne naruší vodeodolnosť zariadení, kvôli čomu už nemusia spĺňať normu IP67 alebo IP68.

Reklama

Taktiež je skoro isté, že dizajn produktov bude výrazne hrubší ako dnes, nakoľko to nový typ konštrukcie s vymeniteľnou batériou jednoducho bude vyžadovať. V neposlednom rade si myslíme, že efekt tohto zákona nemusí byť až taký pozitívny, ako sa EÚ domnieva. Viac sme sa tejto téme venovali v článku tu.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tejto novinke myslíte vy. Je to pre vás vítaná zmena, alebo totálny nezmysel?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 / 14 Pro si plánuje kúpiť obrovské množstvo majiteľov starších generácií. Apple má našliapnuté na rekord
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here