Na britských úradoch sa objavila žaloba, súvisiaca s údajným „priškrcovaním výkonu“ na iPhone 6 a ďalších modeloch, pričom jej cieľom je, aby spoločnosť Apple zaplatila približne 25 miliónom ľuďom viac ako 750 miliónov libier. To je v prepočte približne 900 miliónov amerických dolárov.

Ako uvádza AppleInsider, Britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA) nedávno vyhlásil, že svojím vplyvom prinúti spoločnosť Apple „viac informovať“ o stave a výkonnosti batérie. Teraz britský odvolací súd pre hospodársku súťaž zvažuje v tejto súvislosti niekoľkomiliónovú právnu žalobu.

V Spojenom kráľovstve neexistuje presný ekvivalent americkej hromadnej žaloby, ale podľa denníka The Guardian sa o ňu účinne pokúša aktivista za práva spotrebiteľov Justin Gutmann. Gutmann tvrdí, že približne 25 miliónov ľudí, ktorí si kúpili určité modely iPhonu, malo byť informovaných o tom, že ich telefóny budú spomalené.

Všetko sa to týka aktualizácie, ktorú Apple vydalo ešte v roku 2017 

iPhone 7 2022
Zdroj: Unsplash / 绵 绵

Ešte v roku 2017 spoločnosť Apple vydala aktualizáciu iOS, ktorá obsahovala novú a neohlásenú funkciu batérie. Aby sa zachovala jej životnosť a aby sa zabránilo vypínaniu starších iPhonov bez varovania, aktualizácia ich spomalila alebo „priškrtila“.

Problém nazývaný „Batterygate“ sa týka modelov iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X.

„Tento prípad otváram preto, aby milióny používateľov iPhonov v Spojenom kráľovstve dostali náhradu škody, ktorú utrpeli konaním spoločnosti Apple,“ povedal Gutmann pre denník The Guardian. „Ak bude tento prípad úspešný, dúfam, že dominantné spoločnosti prehodnotia svoje obchodné modely a zdržia sa takéhoto konania.“

Gutmann tvrdí, že spoločnosť Apple spomalila svoje telefóny, aby zamaskovala, že batérie sú pre novú verziu operačného systému iOS nedostatočné.

„Namiesto toho, aby spoločnosť Apple urobila čestnú a legálnu vec voči svojim zákazníkom a ponúkla im bezplatnú výmenu, opravu alebo kompenzáciu,“ pokračuje Gutmann, „namiesto toho zavádzala ľudí tým, že v aktualizácii softvéru zatajila nástroj, ktorý spomalil ich zariadenia až o 58 %.“

Podobný prípad v USA sa objavil aj v roku 2020, pričom spoločnosť Apple navrhla zriadiť finančný fond vo výške 500 miliónov USD. Postihnutí zákazníci sa doň môžu prihlásiť aby dostali odškodné vo výške 25 $. Čo si o tom celom myslíte vy?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  iPhone na 100% prinesie rozpoznávanie tváre

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -