Súdny spor, ktorý trval niekoľko dlhých rokov sa konečne chýli ku koncu. Spoločnosť Apple bude musieť zaplatiť 500 miliónov dolárov používateľom, ktorých oklamala v rámci kauzy „Batterygate„. Každý dotknutý spotrebiteľ, ktorý sa rozhodol do žaloby pripojiť, si vďaka tomu môže prilepšiť o celkom slušných 65 $.

Samotná výška odškodného pri tom bola stanovená už dávnejšie a dokonca s ňou súhlasila aj spoločnosť Apple. Kauza sa totiž naťahovala niekoľko dlhých rokov a firme prišlo jednoduchšie zaplatiť 500 miliónové odškodné, ako strácať čas na súdoch a budovať si negatívne PR. Na druhej strane však firma naďalej tvrdí, že v tomto prípade neurobila chybu. Sudcovia a používatelia majú však iný názor.

Taktiež sa našli dvaja vlastníci iPhonov, ktorí s verdiktom neboli spokojní a od Apple sa snažili získať viac peňazí. Preto podali odvolanie, čo celý súd natiahlo o niekoľko rokov. Ten ho ale zamietol.

Trvalo to tri roky

iPhone 6
Zdroj: Unsplash / Safarulla Kasmi (úprava redakcie)

Pôvodná dohoda bola uzavretá ešte 6. októbra 2020, pričom Apple mal podľa rozhodnutia poskytnúť správcovi pohľadávky mená a kontaktné údaje na všetky osoby, ktoré vlastnili, alebo si prenajímali iPhone, na ktorý sa vzťahovala kauza „Batterygate“.

Podľa Tysona Redenbargera, právneho zástupcu zákazníkov spoločnosti Apple, by mal dostať každý poškodený približne 65 $, pričom spoločnosť Apple zaregistrovala až 3 milióny žiadostí o odškodné.

Týkalo sa to všetkých ľudí, ktorí vlastnili iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus alebo iPhone SE a včas vyplnili formulár pre získanie odškodného.

Najväčší podvod na spotrebiteľoch v histórii

iPhone 11 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

V žalobe sa okrem iného spomína, že spoločnosť Apple sa stala strojcom jedného z najväčších spotrebiteľských podvodov v histórii. Vydala totiž update, ktorý spomaľoval výkon iPhonov, pokiaľ sa v nich nachádzali staršie Li-ion batérie so slabým výkonom.

Cieľom Apple bolo, aby zariadenia dokázali spoľahlivo fungovať aj v takomto prípade, no problém bol v tom, že o tom neinformovala v poznámke updatu.

Stať sa vám teda mohlo, že po aktualizácii bol váš iPhone z ničoho nič extrémne pomalý, čo je pochopiteľne dosť veľký problém a nemalo by sa to diať bez vášho súhlasu. Koniec koncov, aj toto je jeden z dôvodov, prečo sa do iPhonu nasťahovala funkcia zdravia batérie. Viac sa o nej dočítate tu.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  No konečne. Belkin začal predávať príslušenstvo, ktoré z vášho iPhonu urobí webovú kameru pre Mac
Môže ťa zaujímať
- Reklama -