Rok prešiel ako voda a spoločnosť Apple práve predstavila nový operačný systém iOS 15, ktorý nahrádza predošlú verziu s označením iOS 14.

Technologický gigant sa zameral na lepšiu stabilitu, rýchlosť a energetickú úspornosť. Okrem iného predviedol i množstvo zaujímavých noviniek, vďaka ktorým budú naše iPhony o poznanie šikovnejšie.

FaceTime

Predstavenie iOS 15 začalo zásadným prepracovaním aplikácie FaceTime, pri ktorej budete mať počas videohovoru pocit, že na vás daná osoba hovorí z konkrétneho smeru, v ktorom sa nachádza. V rámci mikrofónu sme sa dočkali funkcie Voice Isolation, ktorá v reálnom čase potláča hluky z okolia.

Apple taktiež zjednodušilo komunikáciu v rámci plánovania hovorov. Môže za to nová funkcia s názvom FaceTime links, ktorá bude po prvýkrát dostupná aj na zariadeniach s operačným systémom Android. 

Správy z minulého týždňa sa potvrdili, nakoľko spoločnosť Apple predstavila aj funkciu Shareplay. Jednoduchým spôsobom môžete cez FaceTime prehrávať hudbu, sledovať filmy či zdieľať obrazovku s osobou na druhej strane hovoru. FaceTime  sa dá rozšíriť i na vašu Apple TV a samotný screensharing funguje v rámci všetkých zariadení z platformy.

Správy

Do iOS 15 pribudol aj nový formát posielania fotiek, respektíve koláže. Skvelou novinkou je funkcia Shared with you, ktorá zhromažďuje všetky odkazy, ktoré ste kedy dostali a vy sa k nim môžete vrátiť neskôr.

Focus

Tak ako už býva zvykom, do iOS 15 pribudli aj funkcie, ktorými chcelo Apple zlepšiť rovnováhu medzi prácou a bežným životom. Nachádza sa tu napríklad upravený management notifikácií, ktorý vám ich umožní otvoriť hromadne až v určitý, predom stanovený čas.

Taktiež je tu vylepšené Nerušiť, ktoré dá odosielateľovi vedieť, že si jeho správu neprečítate hneď. Jedná sa síce o nenápadný, no zato veľmi dôležitý upgrade.

Focus tiež prináša výber z režimov: spánok, práca, osobné, gym a iných, na základe vašich preferencií. Podľa konkrétneho režimu sa vám bude prispôsobovať obrazovka s notifikáciami. Apple to samozrejme posunulo na najvyššiu možnú úroveň a tak si tu budete môcť nastaviť konkrétne lokácie (napríklad práca, domov, chata atď).

Live Text

iPhone bude schopný vyčítať text priamo z fotografie a následne ho skopírovať, čím sa zjednoduší práca s rôznymi dokumentmi. Taktiež môžete kliknúť na číslo, ktoré sa nachádza na fotke a rovno naň zatelefonovať alebo označiť len to, čo potrebujete. Live Text rozumie 7 svetovým jazykom a rozpoznáva objekty (plemeno psa, typ kvetu atď).

Spotlight

Spotlight po novom dokáže vyhľadávať aj vo fotkách a taktiež zvládne detegovať text, ktorý sa nachádza v jednotlivých záberoch (vďaka Live Textu). Okrem iného pribudli takzvané „Rich result“ v kontaktoch, vďaka ktorým je možné rovno zavolať alebo poslať SMS konkrétnemu človek. Toto isté platí aj pre aplikáciu Safari, Kalendár, Apple Music atď…

Prečítajte si tiež  Dnes sa zúčastníme polnočného predaja iPhone 6!

Fotky

Medzi spomienkami sa bude dať prechádzať podobne ako v 24 hodinových príbehoch a taktiež si do nich budete môcť pridať hudbu. Vznikne tak krátky film. iPhone dokonca sám navrhuje náladu jednotlivých fotiek na základe filtra vám automaticky odporučí jednotlivé skladby.

Wallet

Apple v iOS 15 vylepšilo aj funkciu CarKey. Po novom podporuje U1 čip, vďaka čomu nemusíte vyberať iPhone z vrecka alebo kabelky v čase, keď budete kráčať k autu a odomykať ho. Do Wallet si navyše môžete pridať aj digitálne kľúče od budov, bytov a hotelov (digitálnu kartu dostanete už pri bookingu).

Na záver tá najzaujímavejšia novinka. Do peňaženky sa nasťahuje aj funkcia ID karty. V iPhone môžete nosiť občiansky alebo vodičský preukaz, ktorý vám následne uznajú napríklad aj na letisku. Zatiaľ však nie je isté, či to nebude platiť len na území USA.

Počasie

Pokiaľ používate aplikáciu počasie, máme pre vás skvelé správy. Apple do nej zakomponovalo úplne nový dizajn s prehľadnejším a sofistikovanejším prostredím. Okrem iného sem pribudli aj Mapy, zobrazujúce zrážky, teploty atď.

Mapy

Absolútnou novinkou je prepracovaná aplikácia Mapy. V niektorých mestách sa začnú postupne do detailu zobrazovať budovy, prístavy či sochy. Vaše zariadenie vám prezradí aktuálnu nadmorskú výšku a použiť môžete aj nočný režim.

V rámci šoférovania sa začnú presnejšie zobrazovať pruhy, svetelné križovatky, prechody pre chodcov, mosty na diaľniciach (nad autom) atď. Apple všetko implementovalo aj do CarPlay! 

Článok aktualizujeme 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -