Po dlhom čakaní, ktoré trvalo 18 mesiacov, tu konečne máme nové modely iPadov. Okrem aktualizovaného modelu Air, ktorý sa prvýkrát predstavil v 13″ verzii, si väčšiu dávku pozornosti získal iPad Pro, ktorý prišiel s najväčším redizajnom za posledné roky. Okrem nového vizuálu prináša aj poriadnu dávku výkonu a rýchlosti.

Zdá sa, že čakať sa naozaj oplatilo. Ako už Apple naznačil v upútavke, v ktorej predstavil nové modely iPadu Pro, high-endové tablety dostali vychytávky pre extrémne náročných spotrebiteľov. Okrem viditeľnej zmeny vizuálu sa iPad Pro dočkal aj zásadných zmien vo svojom vnútri. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo prináša doposiaľ najvýkonnejší jablkový tablet.

iPad Pro v úlohe najtenšieho produktu od Apple

Apple sa v prípade iPadu Pro postaral o predstavenie najtenšieho produktu v histórii spoločnosti. Nový prémiový tablet je dokonca tenší ako niekdajší iPod Nano. Tento husársky kúsok sa podaril vďaka použitiu OLED obrazovky, ktorou sú vybavené oba modely.

iPad Pro 2024
Zdroj: Appl

Len pre zaujímavosť, 13″ model iPadu Pro má hrúbku iba 5,1 mm a 11″ verzia 5,3 mm. Vďaka tejto zmene bude iPad Pro ešte kompaktnejší, ako jeho doterajší predchodcovia.

iPad Pro po prvýkrát s OLED displejom 

Ako sme už naznačili vyššie, Apple prináša revolúciu v technológii displejov s uvedením OLED technológie na iPady, ktorá poskytuje výnimočnú kvalitu obrazu.

Nový typ displeja, nazvaný Tandem OLED, je výsledkom inovatívneho inžinierstva, ktoré spočíva v použití dvoch OLED panelov súčasne.

Táto konfigurácia umožňuje dosiahnuť výnimočný jas na úrovni 1000 nitov pre štandardný rozsah a 1600 nitov pre vysoký dynamický rozsah (HDR).

iPad Pro 2024
Zdroj: Apple

Tandem OLED predstavuje novú éru v presnosti zobrazenia farieb a jasu, dosahujúc submilisekundovú odozvu. Táto technológia prináša výrazne lepšiu presnosť XDR a zlepšuje zrkadlové odlesky.

Novinka sa naviac postará o hlbšie čierne tóny a taktiež zvyšuje detaily v tmavých oblastiach a pri slabom osvetlení.

Apple tento displej označuje ako Ultra Retina XDR a integruje ho do oboch veľkostí svojich iPadov Pro. Týmto krokom Apple potvrdzuje svoje vedúce postavenie v oblasti technológie zobrazovania a zavádza najmodernejšie riešenia pre svoje prémiové produkty.

Je dosť pravdepodobné, že Ultra Retina XDR je aktuálne ten najlepší displej, aký si vôbec môžete v modernom tablete kúpiť.

iPad Pro obrazovka
Zdroj: Apple

Extrémny výkon v podobe čipu Apple Silicon M4

Predpoklady sa opäť vyplnili, čo sa potvrdilo aj pri avizovanom čipe M4. Je to prvýkrát, čo Apple uviedol nový čip z tejto série pre iné zariadenie, ako sú počítače Mac.

iPad Pro sa predstavil s najvýkonnejším procesorom spomedzi základných verzií bez nadstavieb Pro či Max. Spoločnosť Apple sa tak postarala o preskočenie čipu M3, ktorý pravdepodobne použije v budúcej aktualizácii pre nižšie modely iPadov.

Nový Apple Silicon M4, ktorý sa objavuje v najnovších modeloch iPadu Pro, prináša významné zlepšenia výkonu a grafiky. Čip je vyrobený pomocou druhej generácie 3 nm technológie od TSMC a ponúka ešte viac výkonu, ako jeho predchodca.

Čip Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

Najnovší prídavok do rodiny Apple Silicon poháňajú 4 jadrá zamerané na výkon a 6 jadier zameraných na maximálnu efektivitu.

Jeho schopnosti tak umožňujú dosiahnuť až o 50 % vyšší výkon v porovnaní s predchádzajúcim čipom M2. Okrem toho poskytuje až štvornásobne vyšší výkon pri vykresľovaní grafiky, čo je obzvlášť dôležité pre prácu s videom či grafickými súbormi.

Apple si polepšil aj pri využívaní výkonu v prepočte na jeden watt. Apple Silicon M4 si totiž zachováva rovnakú spotrebu ako čip M2, čo je vzhľadom na dvojnásobnú rýchlosť skoro neuveriteľné.

V porovnaní s konkurenčnými najnovšími PC čipmi dokáže M4 poskytnúť rovnaký výkon pri použití len štvrtiny energie.

Apple otvára dvere pre umelú inteligenciu

Spoločnosť Apple naskakuje do rozbehnutého vlaku umelej inteligencie a práve v tejto iniciatíve poslúži procesor M4, ktorý je vybavený novou generáciou Neural Engine. Ten dostal nový blok určený na akceleráciu pracovných záťaží pri využívaní AI.

Čip Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

Táto technológa dokáže vykonať 38 biliónov operácií za sekundu. Vďaka novinke je čerstvo predstavený Neural Engine až 60x rýchlejší, ako prvý Neural Engine použitý v čipe A11 Bionic. Ten sa ukázal ešte v roku 2017 v iPhone X.

Vylepšený fotoaparát, reproduktory aj predná kamera 

Vďaka vylepšeniam pre video a audio komponenty nového iPadu Pro je možné snímať, upravovať a zdieľať obsah omnoho kvalitnejšie a efektívnejšie, než kedykoľvek predtým. 12-megapixelový fotoaparát na zadnej strane dokáže zachytávať videá vo formáte 4K ProRes, čo sa hodí pre náročných video-tvorcov.

iPad Pro 2024 kamera
Zdroj: Apple

Vylepšenia sa dočkal aj adaptívny blesk TrueTone na lepšie skenovanie dokumentov. Nový fotoaparát tiež rieši problém s tieňmi pri skenovaní. Ak je dokument zle osvetlený, iPad nasníma viacero fotografií s adaptívnym bleskom pre lepšie skenovanie a následne ich spojí do jednej snímky.

Vďaka novinkám v systéme kamera spolupracuje s aplikáciami Fotoaparát, Súbory, Poznámky a dokonca aj aplikáciami tretích strán.

Podobne ako v prípade iPadu Air, aj Pro verzie budú mať po novom prednú kameru situovanú na šírku. Túto zmenu oceníme hlavne pri videohovoroch cez FaceTime, kedy bude obraz lepšie vycentrovaný na snímanú osobu.

iPad Pro skenovanie dokumentov
Zdroj: Apple

Známe farby a nová možnosť pre obrazovku

Nový iPad Pro bude dostupný v dvoch farbách a to v tradičnej dvojici prevedení striebornej Silver a tmavej Space Grey. Konštrukcia zariadenia je vyrobená z 100 % recyklovaného hliníka a k dispozícii bude po prvýkrát aj možnosť displeja s nanotextúrovým poťahom. Za ten si priplatíme 130 € a kúpiť sa bude dať len k 1 TB alebo 2 TB verzii.

iPad Pro 2024
Zdroj: Apple

Nový iPad Pro tak prináša hromadu zaujímavých zmien, ktoré v mnohých ohľadoch predčili všetky očakávania. Ak vás zaujímajú cenovky pre všetky čerstvo predstavené modely iPadov, určite si nenechajte ujsť náš článok, v ktorom sme sa tejto téme podrobne venovali.

Prečítajte si tiež  Nestihli ste Apple Event Let Loose? Pozrite si ho zo záznamu

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -