Hoci sa konferencia WWDC 2023 bude konať až o niekoľko týždňov (5. júna), spoločnosť Apple už pred jej začiatkom odhaľuje novinky, ktoré sa budú týkať pripravovaných operačných systémov. Jednou z nich je aj široká škála zjednodušeného ovládania pre iPhone, iPad či Mac, ktorá bude k dispozícii neskôr v tomto roku. Pôjde o prvky, ktoré majú byť priamo súčasťou iOS 17 a ďalších systémov.

Spoločnosť Apple vo svojej oficiálnej tlačovej správe ku tomuto oznámeniu uvádza, že ide o nové funkcie prístupnosti, ktoré sú určené pre zjednodušenú kognitívnu, rečovú alebo zrakovú komunikáciu a prácu so zariadeniami. Vyvinuté boli primárne pre ľudí, ktorí trpia postihnutím, alebo inými zdravotnými problémami. Ako ale vieme, mnohé z týchto prvkov prístupnosti vedia byť nápomocné aj v iných situáciách.

Asistovaný prístup, ktorí budú milovať najmä starší 

Operačný systém iOS má odjakživa jednoduché ovládanie, ktoré vyhovuje aj starším používateľom. Z času na čas sa tu ale stretneme s drobnými ikonami, textom alebo nastaveniami, ktoré môžu byť pre týchto ľudí zle čitateľné a náročné na orientáciu.

Aj preto spoločnosť Apple predstavila Assistive Access (Asistovaný Prístup), vďaka ktorému bude možné pomerne jednoducho ovládať aplikácie upravené tak, aby obsahovali len základné funkcie a veľké prvky používateľského rozhrania. Ide v podstate o potvrdenie úniku z konca minulého roka.

iOS 17
Zdroj: Apple

Nový režim zahŕňa prispôsobené prostredie pre apky Telefón a FaceTime (spojené do jednej), Správy, Fotoaparát, Fotky či Hudba. Rovnako tak platí, že Apple ho umožní používateľom plne prispôsobiť.

Súčasťou novej funkcie je tiež prepracovaná domovská plocha, na ktorej sa môžu nachádzať aplikácie v zväčšenej mriežke, alebo v zozname pod sebou.

iOS 17
Zdroj: Apple

Živá reč bude hovoriť za vás, dokonca aj vašim hlasom

Nová funkcia Živá reč umožní na vašom iPhone, iPade alebo Macu napísať text, ktorý chcete povedať a ten následne zariadenie nahlas vysloví počas telefonických alebo FaceTime hovorov. Rovnako sa bude dať táto možnosť využiť aj pri bežnej komunikácii.

Pre jednoduchšie používanie vám zariadenie umožní aj uložiť si často používané frázy, aby ste ich vždy nemuseli nanovo písať a vedeli ste sa ľahšie zapojiť do konverzácií.

iOS 17
Zdroj: Apple

Hodí sa to najmä pre používateľov, ktorým hrozí strata schopnosti hovoriť. Apple v tlačovej správe píše napríklad o ľuďoch, ktorým diagnostikovali amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS). Tí budú môcť použiť ďalšiu funkciu Osobný hlas, vďaka ktorej bude iPhone schopný vytvoriť digitálny hlas, ktorý znie rovnako, ako oni.

Prečítajte si tiež  Google prezradil, kedy Apple vydá RCS: Revolúcia v posielaní správ medzi iOS a Androidom je na spadnutie

Na všetko bude stačiť nahrať 15 minút hovoreného slova za pomoci súboru náhodných textových výziev. Technológia sa spolieha na strojové učenie integrované priamo v zariadení, aby boli všetky dáta a nahrávky maximálne bezpečné a neohrozovali súkromie používateľa.

iOS 17
Zdroj: Apple

Nový režim detekcie v lupe

Spoločnosť Apple tiež vylepšila aplikáciu Lupa, do ktorej vložila používateľom možnosť interagovať s fyzickými objektmi, ktoré majú niekoľko textových štítkov. Novinka s názvom „Point and Speak“ je vhodná napríklad pri používaní domácich spotrebičov.

V praxi kombinuje výstup z fotoaparátu zariadenia, LiDAR skeneru a strojového učenia. Na základe toho dokáže pomerne jednoducho používateľovi oznámiť, čo sa nachádza na tlačidlách, keď po nich prechádzajú prstami.

Funkcia bude k dispozícii pre iPhone aj iPad a jej súčasťou je podpora pre VoiceOver. V Lupe sa tiež nachádza detekcia ľudí, detekcia dverí či popisy obrázkov. Apple chce týmto pomôcť najmä používateľom so zrakovým postihnutím, ktorí sa môžu náročnejšie pohybovať vo fyzickom prostredí.

Ďalšie funkcie, ktoré spoločnosť Apple predstavila

  • Nepočujúci alebo nedoslýchaví používatelia môžu spárovať načúvacie zariadenia (MFi) priamo s Macom so špecifickými možnosťami prispôsobenia.
  • Hlasové ovládanie získava fonetické návrhy na úpravu textu, takže používatelia, ktorí píšu hlasom, môžu vybrať správne slovo z niekoľkých, ktoré môžu znieť podobne, napríklad „do“, „due“ a „rosa“.

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

LOOPI
REKLAMA
  • Sprievodca hlasovým ovládaním pomáha používateľom naučiť sa tipy a triky o používaní hlasových príkazov, ako alternatívy k dotykovému ovládaniu a písaniu.
  • Funkciu Switch Control je teraz možné aktivovať tak, aby sa akýkoľvek prepínač zmenil na virtuálny ovládač videohier.
  • Veľkosť textu sa teraz dá ľahšie nastaviť vo všetkých aplikáciách Mac vrátane Finderu, Správ, Pošty, Kalendára a Poznámok.
  • Používatelia, ktorí sú citliví na rýchle animácie, môžu v Správach a Safari automaticky pozastaviť obrázky s pohyblivými prvkami, napríklad GIFy.
  • Používatelia si môžu prispôsobiť rýchlosť, akou na nich Siri hovorí, pričom možnosti sú od 0,8x do 2x.
  • Skratky získavajú novú akciu „Zapamätať si toto“, ktorá pomáha používateľom s kognitívnymi poruchami vytvárať si vizuálny denník v aplikácii Poznámky.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -