Spoločnosť Apple stojí pred jednou z najväčších zmien v histórii operačného systému iOS. Po tom, čo Európska únia vymyslela nové pravidlá pre digitálne trhy, bude musieť výrobca umožniť inštaláciu aplikácií do iPhonu aj mimo internetového obchodu App Store. A aj keď tomu mnohí neveria, najnovší krok technologického giganta všetko potvrdzuje. Informoval o tom portál 9to5mac.

V pomerne netradičnom čase, tesne pred konferenciou WWDC 2023, si firma nechala vypracovať štúdiu ohľadom App Store, ktorú publikovala vo forme tlačovej správy. Cieľom tohto výskumu bolo vývojárom ukázať, aké je výhodné vydávať aplikácie pre internetový obchod App Store a prečo by ho v budúcnosti nemali opustiť.

V prieskume sa napríklad podarilo zistiť, že celkové zárobky malých vývojárov v App Store, ktorí boli aktívni v roku 2020, vzrástli počas roka 2022 až o 71 %. Ak vás zaujíma, kto je pre Apple malý vývojár, ide o tých jednotlivcov, alebo spoločnosti, ktoré dosahujú ročný obrat v internetovom obchode nižší ako 1 milión dolárov.

Ich  veľkou výhodou je to, že Applu platia za každú uskutočnenú platbu iba 15 % províziu, zatiaľ čo veľkí vývojári, ktorí dosiahli vyšší obrat, musia počítať až s 30 % províziou.

Malým vývojárom v App Store sa jednoducho darí 

Podľa najnovšej štúdie bolo ale až 90 % všetkých vývojárov v App Store v roku 2022 zaradených do kategórie „malých“. Medzi najviac populárne aplikácie, ktoré za posledné dva roky zdvojnásobili zárobky boli tie, ktoré sa zaoberali zdravím a fitness, športom či životným štýlom.

Apple tiež zdôraznilo, že až 40 % vývojárov, ktorým sa cez App Store podarilo zarobiť viac ako jeden milión dolárov v roku 2022 malo pred piatimi rokmi zárobky nižšie, než 10 000 dolárov. Inými slovami, vyvíjať pre túto platformu sa stále veľmi oplatí.

iOS 17 umožní inštaláciu apiek mimo App Store. Nie však všade

Najkontroverznejšia zmena za posledné roky, ktorá by mala v roku 2023 alebo začiatkom roka 2024 doraziť do operačného systému iOS 17 bude určená výhradne pre európsky trh. Sideloading aplikácií si tak neužijú zákazníci v USA, Ázií či nikde inde vo svete.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Zároveň platí, že aj keď Apple umožní obídenie App Store, ešte stále to neznamená, že nad nainštalovaným softvérom nebude mať žiadnu kontrolu. Firma urobí skrátka všetko preto, aby si ľudia naďalej sťahovali apky z defaultného obchodu a aby zabezpečila ich maximálnu bezpečnosť.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako zrušiť predplatné Apple Music?

V neposlednom rade treba napísať, že spoločnosť Apple sa na túto zmenu pripravuje už nejaký ten piatok. Ešte koncom minulého roka zakomponovala do iOS 16.2 špeciálny softvér, ktorý bude schopný na základe rôznych dát zistiť, kde práve svoj iPhone používate. Novinka sa teda nebude dať nijako oklamať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -