Podľa najnovšej správy od agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na štyri nemenované zdroje oboznámené so situáciou, oznámila spoločnosť Apple najmenej deviatim zamestnancom amerického ministerstva zahraničných vecí, že sa mohli stať terčom štátom riadeného špionážneho útoku za pomoci softvéru, ktorý bol vytvorený izraelskou firmou NSO Group.
Hovorca spoločnosti NSO Group v reakcii na túto skutočnosť pre Reuters uviedol, že spoločnosť vykoná rozsiahle vyšetrovanie a v prípade potreby podnikne právne kroky proti zákazníkom, ktorí používajú jej nástroje nelegálnym spôsobom.
Apple pritom iba minulý mesiac podalo žalobu na hackerov z NSO Group, aby ich „dotlačilo ku zodpovednosti“ za vytvorenie špionážneho softvéru, zameraného na používateľov iOS, iPadOS či macOS zariadení. Zneužívať ho majú najmä niektoré zahraničné krajiny.
Technologický gigant zároveň uviedol, že prispeje 10 miliónov dolárov organizáciám, ktoré sa zaoberajú výskumom a propagáciou kybernetického sledovania.
Špionážny produkt od NSO Group sledoval našťastie len veľmi málo ľudí
Dobrou správou je, že samotný hack prezývaný „Pegasus“ nebol vôbec rozšírený. Používal sa len na útoky voči veľmi malému percentu používateľov na platformách iOS a Android.
Cupertinská spoločnosť uviedla, že špionážny softvér mohol útočníkom umožniť prístup k mikrofónu, kamere a citlivým údajom v zariadení.
Našťastie však všetko rieši operačný systém iOS 15, ktorý obsahuje prepracované zabezpečenie voči útokom od NSO Group. K 23. novembru už neboli zaznamenané žiadne dôkazy o úspešnom preniknutí Pegasusu do zariadenia s iOS.
Prostredníctvom žaloby a oznámení chce spoločnosť Apple obmedziť zneužívanie štátom podporovaného špionážneho softvéru.
„Štátom sponzorované subjekty ako NSO Group vynakladajú milióny dolárov na sofistikované technológie sledovania bez účinnej zodpovednosti,“ povedal šéf softvérového inžinierstva spoločnosti Apple Craig Federighi. „To sa musí zmeniť.“