Apple A13 Bionic je najvýkonnejším mobilným čipom súčasnosti. Všetko aj napriek tomu, že je na trhu už 3 mesiace. Dnes sme sa ale dočkali správ o jeho nástupcovi. Apple začne s výrobou ešte v prvej polovici tohto roka. Všetko preto aby malo k dispozícii dosť jednotiek na september.

Apple začne s produkciou čipu A14 v prvej polovici 2020.

Hoci máme do predstavenia nových iPhonov ešte 9 mesiacov, Apple na nich už aktívne pracuje aby všetko stihlo včas. Súčasťou nových modelov musí byť aj vylepšený procesor. Apple vydáva každý rok novšiu a výkonnejšiu generáciu. Výnimkou nebude ani 2020. Nové informácie nám konkretizujú to, kedy sa dostane do výroby Apple A14 Bionic.

O produkciu čipu sa bude starať primárne spoločnosť TSMC. Začať by s ňou mala už počas Q2 2020 (mesiac ale nebol bližšie špecifikovaný). Výroba bude prebiehať novou 5 nanometrovou technológiou. Bude to veľký pokrok nakoľko súčasná generácia bola produkovaná pomocou 7 nanometrovej technológie. To isté platí aj pre čip Apple A12 z roku 2018. Išlo o prvý čip na svete, ktorý bol pomocou tejto technológie produkovaný.

Apple A12 prvý čip vyrábaný 7 nanometrovov technológiou
Apple A12 bol prvý čip vyrábaný 7 nanometrovov technológiou – svetapple.sk

Čip bude výkonnejší a energeticky úspornejší

Pokiaľ vás zaujíma akú má vlastne výhodu 5 nanometrová technológia, tu je odpoveď. Vďaka tomuto dokáže Apple celkovo zlepšiť výkon zariadenia. Na druhú stranu si bude ale čip klásť menšie nároky na odber elektrickej energie.

To znamená, že v konečnom dôsledku telefóny môžu vydržať o čosi dlhšie pri rovnakých kapacitách akumulátorov ako je tomu dnes. Je to z dôvodu, že jednotlivé tranzistory v čipe sú pri sebe umiestnené o čosi bližšie. To znamená, že sú účinnejšie a dokážu efektívnejšie pracovať.

Čip Apple A14 Bionic sa objaví v nových iPhonoch. Konkrétne pôjde o modely, ktoré budú predstavené v septembri 2020. Nebude sa to týkať iPhonu SE 2/ iPhonu 9, ktorý príde v koncom marca. Dostanú ho „len“ 4 žvyšné modely. Dva z nich ponesú označenie 12 a dva 12 Pro. Výkon čipu by mal zase prekonať všetky hranice. Vďaka tomu budú mať tohtoročné smartfóny mimoriadne dlhú životnosť.

Apple A14 Bionic
Apple začne s produkciou čipu A14 v prvej polovici 2020.
Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro Max odhalili výrobné schémy. Pozrite sa, čo nám prezradili
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.