Len včera sme vás informovali o nepríjemnom prípade, ktorý aktuálne musí riešiť spoločnosť Apple so svojim trojročným iPhonom 12. Aj keď firma oficiálne jeho predaj ukončila 12. septembra, keď vyšiel nový iPhone 15 a iPhone 15 Pro, paradoxne v rovnaký deň bol na toto zariadenie uvalený zákaz predaja vo Francúzsku.

Za rozhodnutím stoja francúzski experti z Agence Nationale des Fréquences (ANFR), ktorí zariadeniu namerali nadmerného hodnoty elektromagnetického žiarenia SAR – viac sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku. Okrem Francúzov zaznamenali podobné výsledky aj v Nemecku či Belgicku a hoci Apple úradom poskytol všetky dôležité dáta, zdá sa, že ani samotná spoločnosť si momentálne nie je istá, či iPhone 12, ktorý dnes na Slovensku kúpite už od 582 € skutočne nemá so SAR problém.

Technologický gigant z Cupertina totiž vydal interné nariadenie, v rámci ktorého odporučil pracovníkom podpory, aby sa ku tejto téme voči zákazníkom nijako nevyjadrovali. Pokiaľ teda niekto zavolá na technickú podporu a spýta sa na iPhone 12 a jeho nadmerné vyžarovanie hodnôt SAT, pravdepodobne sa nedopracuje ku žiadnej odpovedi!

Pracovníci totiž majú zákazníkom povedať, že ohľadom zvýšeného rizika produkcie elektromagnetického žiarenia nemajú podrobnejšie informácie. Taktiež by mali v rámci komunikácie zdôrazniť, že iPhone 12 nie je možné vymeniť ani vrátiť, pokiaľ si ho zákazník zaobstaral dávnejšie, ako pred dvoma týždňami.

Vzhľadom na rôzne špekulácie zo strany ľudí je však tento krok aj vcelku pochopiteľný.

Prečo na to Francúzi prišli až po troch rokoch? 

iPhone 12
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple sa už ku celej téme vyjadrila, pričom zdôraznila, že jej iPhone 12 prešiel všetkými laboratórnymi testovaniami bez problémov a taktiež spĺňa všetky dôležité normy a certifikácie, ktoré sa zaoberajú elektromagnetickým žiarením pri mobilných zariadeniach.

Zvláštne je tiež to, že Francúzi odhalili problém až teraz, približne 3 roky od uvedenia tohto mimoriadne úspešného smartfónu na trh. Už v polovici roka 2021 sa ho podarilo predať viac, ako 100 000 000 kusov a ku dnešnému dňu je toto číslo určite ešte vyššie.

Jednou z odpovedí môže byť nepodarená softvérová aktualizácia, ktorá zmenila fungovanie antén a tie na základe tohto pochybenia teraz môžu vytvárať nadmerné hodnoty SAR. Apple by to teoreticky mohlo vyriešiť obyčajnou aktualizáciou operačného systému iOS, ktorá bude uvedená špeciálne pre iPhone 12. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne. Prípad budeme samozrejme aj naďalej sledovať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -