Čas plynie, ako voda a spoločnosť Apple po roku opäť predstavila nový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktorý má za cieľ stať sa lídrom na celom trhu s mobilnými zariadeniami. Firma tu použila úplne nový hardvér, extrémny výkon, smartfónu jemne upravila dizajn a venovala sa samozrejme aj zadným fotoaparátom. Výsledok sa z nášho pohľadu určite podaril.

Začnime dizajnom, ktorý sa konečne aspoň trochu zmenil. Zariadenie dostalo jemne zaoblené hrany, vďaka čomu by sa malo používať pohodlnejšie. Prispeje to ku celkovej ergonómii. Z bočnej strany tiež zmizol ikonický prvok, ktorý sa tu držal dlhých 16 rokov. Je ním prepínač tichého režimu, ktorý bol nahradený novým akčným tlačidlom po vzore Apple Watch Ultra. Používatelia si tu môžu naprogramovať rôzne funkcie, čím získajú v podstate nové skratky v rámci operačného systému iOS. Veď nie každý bol priaznivcom mechanického prepínača a veľa ľudí ho vôbec nepoužívalo.

iPhone 15
Zdroj: Apple

Azda najväčšou zmenou však prešiel rám zariadenia, ktorý už nie je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, ale Apple naň použilo titán – ktorý sa používa aj v kozmických lodiach. Tento materiál je odolnejší a tiež výrazne ľahší, čo zvýši ochranu pri nehodách, ale tiež celkový komfort používania.

V skutočných číslach to znamená, že zatiaľ čo iPhone 14 Pro váži až 206 gramov, jeho novší braček iPhone 15 Pro dosahuje iba 187 gramov. To je rozdiel na úrovni citeľných 19 gramov. Úplne rovnakým spôsobom sa váha zredukovala aj pri väčšom iPhone 15 Pro Max, ktorý už nemá 240 gramov, ako iPhone 14 Pro Max, ale iba 221 gramov.

Ako môžete vidieť sami, predošlé generácie iPhonov s označením Pro Max už dosahovali skoro štvrť kila a pre veľa ľudí neboli z tohto dôvodu atraktívne. Nechceme predsa používať extrémne ťažké zariadenia.

iPhone 15
Zdroj: Apple
iPhone 15 Pro
Zdroj: apple

Za zmienku tiež stojí, že nový titánový rám prešiel špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá je menej náchylná na zachytávanie odtlačkov prstov a tiež ponúka celkovo vyššiu odolnosť pred poškodeniami. V neposlednom rade to tiež vyzerá po vizuálnej stránke úplne super.

Pozorné oko si tiež všimne tenšie rámiky okolo displeja, ktoré pôsobia oveľa exkluzívnejším dojmom, než na súčasnom iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Apple na to využilo nový výrobný proces, vďaka ktorému čierne okraje skoro úplne zanikli.

iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

Kľúčovou novinkou v dizajne aj spôsobe používania zariadenia je nový USB-C port, ktorý raz a navždy nahradil Lightning port.

Spoločnosť Apple bola ku tejto zmene donútená zo strany EÚ, ktorá USB-C port vyžaduje od každého elektronického zariadenia, ktoré sa bude predávať na jej území od konca roka 2024.

iPhone 15 USB-C
Zdroj: Apple

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max podporujú USB 3 pre prenos dát rýchlosťou až 10 gigabitov za sekundu, čo je až 20x rýchlejšie ako predtým. Základných modelov sa žiaľ takéto vylepšenie zatiaľ netýka.

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

iPhone 15 Pro / 15 Pro Max má extrémny výkon s čipom A17 Pro

A17 Pro
Zdroj: Apple

To, v čom je spoločnosť Apple, ako doma pri iPhone sú jeho procesory, ktoré si navrhuje a vyvíja úplne sama. Aj v tomto roku sa spoľahla na platformu Apple Sillicon, v rámci ktorej predstavila úplne nový, extrémne výkonný čip A17 Pro, ktorý je produkovaný 3 nm výrobným procesom. Nedokáže sa mu vyrovnať žiaden konkurent.

Prečítajte si tiež  Meta varuje pred nebezpečným vírusom "Dracarys". Na Androide dokáže potajomky fotiť a sledovať vašu polohu

Ide o obrovskú konkurenčnú výhodu, ktorou sa v tejto chvíli nemôže chváliť žiaden iný výrobca smartfónov. Apple má v tejto oblasti jednoducho náskok, ktorý sa bude iba veľmi ťažko dobiehať. Čip A17 Pro je nie len o cca 10 % výkonnejší než čip A16 Bionic, ale rovnako aj úspornejší. Zúžitkujete to pri bežných činnostiach, ale aj náročnejších hrách a aplikáciách.

Procesor A17 Pro disponuje 6-jadrovým CPU, ktoré pozostáva z dvoch vysoko-výkonných a štyroch extrémne úsporných jadier. Rovnako je tu aj prepracovaná 6-jadrová GPU, vďaka ktorej iPhone 15 Pro zvládne aj náročné procesy či hry bez toho, aby sa akokoľvek „zapotil“. Jej výkon je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou o 20 % vyšší, čo nie je zanedbateľný údaj. Procesor A17 Pro sa tiež môže pochváliť s hardvérovo akcelerovaným ray tracingom – ktorý je 4x rýchlejší ako softvérový ray tracing

iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple
iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

Firma sa na evente pochválila aj tým, že iPhone 15 Pro je vďaka svojim technológiám dokonalým zariadení, ktoré môže nahradiť prenosnú hernú konzolu. Okrem vysokého výkonu tomu dopomáha aj nádherný displej s variabilnou obnovovacou frekvenciou od 1 – 120 Hz či podpora herných ovládačov.

Apple na evente dokonca prezradilo, že na tomto „drobnom“ zariadení si zahráme hry z herných konzolí, ako napríklad Resident Evil Village, Resident Evil 4, Death Stranding a Assassin’s Creed Mirage. Procesor A17 Pro je tak výkonný, že s nimi nebude mať žiaden problém.

iPhone 15 Pro výkon
Zdroj: Apple

A aby toho nebolo málo, nový čip A17 Pro dostal do vienka aj profesionálny dekodér AV1, ktorý vám zabezpečí efektívnejšie a vysokokvalitné videozážitky pre streamovacie služby.

Okrem toho nový USB radič po prvýkrát umožňuje rýchlosti USB 3 na iPhone. Vďaka tomu zariadenie podporuje oveľa vyššie prenosové rýchlosti a výstup videa až do 4K pri 60 fps HDR. To sa hodí najmä náročným profesionálom!

Lepšie vyhľadávanie predmetov vďaka U2 Wideband čipu 

Novinkou je tiež vylepšená schopnosť vyhľadávať predmety cez Ultrawideband čip druhej generácie. Zariadenie to dokáže v porovnaní s predchádzajúcou generáciou až na trojnásobnú vzdialenosť.

Vďaka tejto inovácií sa tiež otvára nový spôsob používania funkcie Precision Finding pre funkciu Nájsť priateľov. Pužívatelia iPhonu 15 môžu medzi sebou zdieľať polohu a nájsť sa navzájom, dokonca aj v davoch. To bude super napríklad na koncerte.

iPhone 15
Zdroj: Apple

Apple tiež vylepšilo kvalitu audia pre hovory, vďaka lepšej izolácií okolitých zvukov. Osoba na druhej strane bude skrátka počuť len váš hlas a nebudú ju rušiť žiadne okolité ruchy.

Podpora Wi-Fi 6E

Aj keď na tom Apple na evente nehovorilo, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max po novom podporujú aj štandard Wi-Fi 6E pre dvojnásobne vyšší bezdrôtový výkon.

iPhone 15 Pro Max špičkové fotoaparáty a lepší optický zoom 

iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro

Konečne je to oficiálne. Tak ako vždy, spoločnosť Apple vylepšila pri svojich nových smartfónoch fotoaparáty, ktoré svojimi schopnosťami posunula na ešte vyššiu úroveň. Výrobca sa postaral o hlbokú integráciu hardvéru a softvéru, vďaka čomu dokážu poskytnúť kamerové systémy v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max ekvivalent siedmich profesionálnych šošoviek. Toto zúžitkujú najmä fotografi.

Prečítajte si tiež  NÁVOD: Takto sa používa DoubleTap na Apple Watch Series 9 a Ultra 2

Aj keď má toto zariadenie hlavný 48 Mpx snímač, vďaka novým technológiám, ktoré spoločnosť Apple použila aj v základnom iPhone 15 a iPhone 15 Plus je tu k dispozícii aj úplne nový 24 Mp formát fotografií, ktoré zachytávajú obrovské množstvo detailov, no zároveň si udržiavajú optimálnu veľkosť v rámci úložiska.

Oveľa dôležitejšie však je, že hlavný fotoaparát ponúka po novom možnosť prepínať medzi tromi ohniskovými vzdialenosťami – 24 mm, 28 mm a 35 mm, pričom jednu z nich si môže používateľ dokonca zvoliť, ako predvolenú. Ešte sme však neskončili. Okrem toho, že iPhone 15 Pro dokáže fotiť 48 Mpx zábery do ProRAW formátu, po novom už podporuje aj 48 Mpx zábery vo formáte HEIF.

Pozornému oku tiež neuniklo, že zatiaľ čo základný iPhone 15 Pro dostal opäť 3x optický zoom, väčší 6,7″ ponúka až o 25 % väčší senzor, vďaka ktorému svojim používateľom umožní zachytávať snímky až s 5x priblížením pri 120 mm.

iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

Rovnako, ako základný iPhone 15, aj drahší iPhone 15 Pro podporuje portréty novej generácie, ktoré ponúkajú ostrejšie detaily, živšie farby a lepší výkon pri slabom osvetlení. Rovnako platí, že zariadenie je schopné fotiť zábery do portrétneho režimu aj vtedy, keď ho práve nemáte aktívny.

Ak sa v zábere vyskytne osoba, pes alebo mačka a používateľ naň dotykom prsta zaostrí, zariadenie zaznamená aj informácie o hĺbke, ktoré môže používateľ neskôr upraviť na portréty v aplikácii Fotky. Je to rýchle a jednoduché.

iPhone 15
Zdroj: Apple

iPhone 15 Pro a jeho ďalšie novinky v oblasti fotoaparátov

  • Nočný režim je lepší, s ostrejšími detailmi a živšími farbami. Teraz je poháňaný skrz Photonic Engine, vrátane portrétov v nočnom režime, ktorým pomáha aj LiDAR skener.
  • Nové inteligentné HDR zachytáva objekty a pozadie s vernejším vykreslením odtieňov pokožky a zároveň zabezpečuje, aby fotografie mali jasnejšie svetlá, bohatšie stredné tóny a hlbšie tiene pri prezeraní v aplikácii Fotky. Toto pokročilé vykresľovanie HDR je dostupné aj pre aplikácie tretích strán, takže obrázky môžu pri zdieľaní online vyzerať ešte lepšie.
  • Video v najlepšej kvalite v smartfóne je inovované vďaka procesoru A17 Pro s vylepšeniami vo videu pri slabom osvetlení a v akčnom režime.
iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

Nové zariadenie tiež zvládne natočiť 4K ProRes video pri 60 FPS (namiesto 30 FPS pri predchodcovi). Novinka tiež dostala možnosť zachytávať 3D video pre headset Apple Vision Pro, na čo využíva dvojicu zadných fotoaparátov.

iPhone 15 Pro je dostupný v nových farbách aj cenách

iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple v roku 2023 upravila aj farebnú paletu pre svoj prémiový model. Z jej zmeny sa potešia najmä konzervatívnejšie zameraní používatelia, nakoľko zostala strieborná / biela a tiež čierna, no pribudla sivá a modrá farba.

Prečítajte si tiež  Stiahnite si pozadia Unity do vášho iPhonu, iPadu alebo Macu
iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

Naopak sme, ale prišli o obľúbené zlaté prevedenie, ktorého púť týmto krokom pravdepodobne navždy skončila. V Apple na to, ale určite mali dostatočne dobrý dôvod.

Pôvodne sa síce špekulovalo nad tým, že Apple zavedie 256 GB úložisko pre oba „Pro“ modely ako základ a prestane tak vyrábať dostupnejšie 128 GB verzie, no to sa napokon nepotvrdilo.

iPhone 15 Pro je teda stále dostupný aj v tejto pamäti, no zákazníci sa musia pripraviť na mierne zvýšenie ceny špičkovej verzie 15 Pro Max, pretože toto zariadenie dostalo 256 GB. S dostupnejším 128 GB úložiskom už nie je k dispozícii.

Slovenská cena za iPhone 15 Pro

  • iPhone 15 Pro (128 GB) – 1199 € (1299 €)
  • iPhone 15 Pro (256 GB) – 1329 € (1429 €)
  • iPhone 15 Pro (512 GB) – 1579 € (1689 €)
  • iPhone 15 Pro (1 TB) – 1829 € (1949 €)

Slovenská cena za iPhone 15 Pro Max

  • iPhone 15 Pro Max (256 GB) – 1449 € (1579 €)
  • iPhone 15 Pro Max (512 GB) – 1699 € (1839 €)
  • iPhone 15 Pro Max (1 TB) – 1949 € (2099 €)

Predobjednávky na iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro odštartujú už v piatok, 15. septembra 2023 a zariadenia si budeme môcť zaobstarať o týždeň neskôr, opäť v piatok 22. septembra 2023.

Je iPhone 15 Pro / 15 Pro Max najlepší smartfón na svete? 

iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

Ťažko teraz polemizovať nad tým, či je iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max ten najlepší smartfón na svete, nakoľko vždy ide o individuálne rozhodnutie používateľa a tiež akúsi náklonnosť ku konkrétnej značke, ktorú nemusí cítiť každý práve ku spoločnosti Apple.

Aby sme to teda uzavreli o čosi diplomatickejšou cestou, spoločnosť Apple predstavila zariadenie, ktoré udáva trendy a určite bude patriť medzi najžiadanejšie smartfóny v najbližších 12 mesiacoch v celom technologickom priemysle.

Po dizajnovej stránke je krásny a hlavne odolný, vďaka novému 3 nm procesoru A17 Bionic ponúka neuveriteľný výkon a náskok nad svojou konkurenciou a vylepšené fotoaparáty potešia aj najnáročnejších zákazníkov. Je to skrátka TOP smartfón s veľkým písmenom „T“ na začiatku a my sa už teraz tešíme na to, keď vám prinesieme jeho recenziu.

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -