Človek, ktorý v roku 2020 používa moderné technológie a tiež internet nemôže mať nikdy istotu, že je v absolútnom bezpečí. Cypress Semiconductor a Broadcom dodali spoločnosti Apple (a iným firmám) Wi-Fi čipy, ktoré bolo možné napadnúť. V ohrození boli miliardy zariadení po celom svete. Ak bol hacker šikovný, mohol dokonca dešifrovať niektoré odoslané dáta a následne ich zneužiť.

Apple zariadenia boli kvôli nedostatku Wi-Fi vo vážnom ohrození!

Môžete mať akokoľvek spoľahlivý operačný systém a aj tak vám to nepomôže, keď vás napokon zradí hardvér. Na vlastnej koži to teraz pocítili všetci výrobcovia počítačov, tabletov, smartfónov a iných zariadení (vrátane Apple), ktorí odoberali Wi-Fi modely od firiem Cypress Semiconductor a Broadcom. Nedávne testy odhalili, že sú vysoko zraniteľné pri odosielaní dát. Hacker sa mohol dostať k mnohým citlivým údajom. Všetky informácie boli oznámené počas bezpečnostnej konferencie RSA.

Dnes už sa samozrejme nemusíte ničoho báť (ak nemáte aktuálny softvér, odporúčame vám aktualizáciu). Apple problémy vyriešilo verziami operačných systémov iOS/ iPadOS 13.2 a macOS 10.15.1. Možno aj to bol jeden z dôvodov, prečo prišli v relatívne rýchlom čase po prvých veľkých updatoch.

Na spomínanej konferencii bola chyba označená ako „Kr00k„. Využíva pritom slabinu, ktorá nastane v situácii, keď sa zariadenia odpoja od bezdrôtového prístupového bodu. V tomto momente napríklad iPhone vloží do vyrovnávacej pamäte všetky neodoslané dátové rámce a následne ich odošle „vzduchom“. Na miesto komplexného šifrovania týchto údajov sa ale používal kľúč, ktorý pozostával z núl. Vďaka tomu bol relatívne „jednoducho“ dešifrovaný, čo stavalo používateľa do pozície ohrozenia.

Wi-Fi moduly od firiem Cypress Semiconductor a Broadcom využívalo viacero výrobcov, ako sme už uviedli vyššie. Spolu so zariadeniami to bol napríklad Amazon (Echo, Kindle), Apple (iPhoneiPad, MacBook), Google (Nexus), Samsung (Galaxy), Raspberry (Pi 3), Xiaomi (RedMi) atď… Na všetkých však už stihla prebehnúť potrebná aktualizácia. Ak ste si ju stihli nainštalovať, nebude vás vôbec nič ohrozovať. Ak nie, mali by ste to urýchlene napraviť!

Apple zariadenia boli kvôli nedostatku Wi-Fi vo vážnom ohrození!
Apple zariadenia boli kvôli nedostatku Wi-Fi vo vážnom ohrození!
Prečítajte si tiež  iPhone SE 2 príde tiež bez 3D Touch. Bude tu náhrada.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.