Roky 2019 a 2020 Applu ukázali, že sa výrobu neoplatí sústrediť len na jednom mieste, v rámci celého sveta. Doteraz firma montovala svoje zariadenia predovšetkým v Číne. Po novom sa snaží vyrábať aj v iných krajinách. Podľa najnovších informácii sa bude časť iPhonov produkovať v Indii.

Budúce iPhony budú „Made in India“

Nie je to žiadnym prekvapením, že sa jablková spoločnosť s výrobou sústredí na indický trh. Práve tu dnes z výrobných liniek zbieha viacero modelov, kvôli vysokým dovozným clám.

Nová správa od The Indian Economic Times hovorí, že spoločnosti Wistron a Foxconn, ktoré tu pre Apple pracujú by mohli navýšiť kapacity aj o ďalšie modely, ktoré budú následne exportované do celého sveta. Ročné príjmy by v takomto prípade mohli dosahovať až 40 miliard amerických dolárov. Cupertinský gigant by sa navyše zbavil nebezpečnej závislosti len na jednej krajine (na Čine).

3 dôvody, prečo si kúpiť iPhone SE 2. generácie.

Samotné rozhodnutie súvisí s takzvaným „indickým motivačným programom“, ktorý označujeme PLI. Ten zaviedla tamojšia vláda z dôvodu, že chcela posilniť výrobu elektronických výrobkov na tamojšom trhu. Má to samozrejme jeden háčik. Na to, aby mohlo Apple tento program využiť, musí medzi rokmi 2020 až 2025 vyrobiť produkty v hodnote (minimálne) 10 miliárd amerických dolárov. Tak isto sú s výhodami, ktoré poskytuje PLI spájané aj iné každoročné ciele.

Zdá sa, že je to pre Apple veľmi zaujímavá ponuka. Minuloročná obchodná vojna USA s Čínou zapríčinila, že sa časť výroby niektorých produktov presťahovala do Taiwanu či Vietnamu.

Druhým problémom bola potom pandémia koronavírusu, ktorá na niekoľko mesiacov (kým ešte nebol rozšírený po celom svete), ochromila produkciu v Číne. Samozrejme, že cupertinsky gigant nebude úplne opúšťať krajinu. Výrobu ale diverzifikuje, aby eliminoval podobné problémy. Už na budúci rok sa teda možno budete čudovať, prečo má váš iPhone na krabičke napísané „Assembled in India“ a nie „Assembled in China“.

Haptic Touch na iPhone SE 2 nepodporuje to, čo na ostatných modeloch funguje.
Budúce iPhony budú „Made in India“.
Prečítajte si tiež  Petr Mára rozbaľuje nový iPhone. Pozrite si prvé dojmy.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.