Obchodná vojna USA vs. Čína donútila Apple a jeho dodávateľov konať. Hoci je momentálne okolo cla pokoj, človek nikdy nevie, kedy sa spory neobnovia. Nevedia to ani spoločnosti, ktoré týmito „vojnami“ prichádzajú o milióny či dokonca miliardy dolárov ročne. Preto hľadajú alternatívu a práve ju našli.

MacBook a iPad sa môžu začať vyrábať vo Vietname.

Najnovšie informácie z pozadia spoločnosti Apple hovoria o tom, že jeden z najväčších dodávateľov, firma Pegatron chystá novú továreň vo Vietname. Táto spoločnosť sa dlhodobo stará o produkciu iPadov a počítačov Mac. Vďaka tomuto kroku by sa mohol dodávateľ ale aj spoločnosť Apple vyhnúť prípadným politickým problémom, ktoré stále hrozia pri výrobe v Číne. Výrobná cena sa nenavýši.

Pegatron nie je jediná spoločnosť, ktorá presúva výrobu niektorých komponentov a zariadení do inej krajiny. Vietnam si prednedávnom vybrala napríklad aj spoločnosť Luxshare. Tá sa dlhodobo stará o produkciu bezdrôtových slúchadiel AirPods. Aj tie budú mať rovnakú krajinu pôvodu ako iPad a MacBook. Sú tu však už aj ďalší, menší dodávatelia technologického giganta. Vietnam vyzerá byť teda pre výrobu zariadení veľmi lukratívna voľba.

Kroky smerujúce od Pegatronu sú teda úplne logické. Dokonca niečo podobné zvažoval aj gigant Foxconn (najväčší výrobca iPhonov a iných Apple produktov). Momentálne však nevieme, v akom štádiu je jednanie.

Čo ale môžeme povedať je to, že Foxconn začal minimálne s výrobou niektorých iPhonov v Indii. Zariadenia sú určené primárne pre tamojší trh ale nie je vylúčené, že sa časom budú dostávať aj ďalej do sveta (napríklad do Európy alebo USA).

macbook pro 13" klávesnica
MacBook a iPad sa môžu začať vyrábať vo Vietname. – svetapple.sk

Kvalita výroby ostáva na rovnakej úrovni

Samozrejme všetky tieto zmeny sa určite neprejavia na kvalite výroby zariadení. Čína je síce svojou úrovňou kvality veľmi vysoko ale tak isto sú dôležité aj požiadavky spoločnosti Apple.

Všetci zamestnanci preto musia prejsť podrobným preškolením a veľký dôraz bude kladený aj na stroje a technológiu, ktorá je v týchto krajinách novinkou. Vďaka tomu bude v podstate jedno, či sa budú iPady, iPhony, MacBooky či AirPods vyrábať vo Vietname alebo v Indii. Všade na svete bude musieť výroba spĺňať prísne a rovnaké požiadavky, na čo budú nesutále dohliadať zamestnanci spoločnosti Apple.

Podľa informácii sa dokonca uvažuje aj o zavedení výroby iPhonu vo Vietname. Vzhľadom ale na množstvo, náročnosť a logistiku môžeme predpokladať, že tieto plány sú zatiaľ skôr nereálne. Všetko ukáže až čas. Bude vám to prekážať alebo vám to je jedno?

Prečítajte si tiež  Koncom roka 2017 sa predalo 77,3 miliónov iPhonov!
Takto bude vyzerať iPad Pro 2020. Budú tu 3 fotoaparáty.
MacBook a iPad sa môžu začať vyrábať vo Vietname. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here