Spoločnosť Apple neustále pracuje na bezpečnosti svojich operačných systémov, ktoré pravidelne aktualizuje. Veľa ľudí však tieto updaty ignoruje a iPhone používa so starými verziami iOS. Ako teraz informuje technologická spoločnosť Citizen Lab, je to obrovská chyba. Ľudí varuje pred nebezpečným spywarom, ktorý sa do iPhonu môže dostať bez toho, aby ste na čokoľvek klikli.

Experti konkrétne hovoria, že ide o mimoriadne škodlivý softvér, ktorý bol vyvinutý profesionálnymi hackermi a kyberzločincami. Jeho jedinou úlohou je ukradnúť vám osobné údaje a iné chránené informácie, ktoré sa snažíte vo svojom iPhone skrývať pred svetom. John Scott-Railton z Citizen Lab zdôrazňuje, že tento spyware sa do zariadenia dokáže dostať bez toho, aby obeť klikla, ťukla alebo otvorila akékoľvek prílohy.

Citizen Lab už samozrejme so svojim objavom kontaktovala aj spoločnosť Apple, ktorá na problém bleskovo zareagovala. Firma vydala update na iOS 16.6.1, o ktorom sme informovali pred pár dňami. Bezpečnostní výskumníci uvádzajú, že reťazec exploitov bol schopný kompromitovať iPhony s operačným systémom iOS 16.6, prípadne staršou verziou. Spoločnosť Apple túto chybu označila kódom CVE-2023-41064 a potvrdila, že bola prítomná nie len v iPhone, ale aj iPade, Macu či Apple Watch.

Okrem toho sa však v zariadeniach objavil ešte jeden vírus, ktorý síce potreboval interakciu (otvorenie škodlivo vytvorenej prílohy), no aj tak mohol ohroziť pomerne veľké množstvo ľudí. Jeho kódové označenie je CVE-2023-41061. Spoločnosť Apple na svojej stránke uviedla, že si je vedomá, že tieto diery v jej systémoch mohli byť aktívne zneužívané zo strany hackerov. Všetky žiadosti o komentár, ale odmietla.

Ako byť na iPhone v absolútnom bezpečí? 

Lockdown mode / Režim uzamknutia v operačnom systéme iOS 16 na displeji iPhonu
Zdroj: Macrumors

Existujú dva spôsoby, akými si zabezpečíte maximálnu ochranu osobných údajov či iných informácií, ktoré sa nachádzajú vo vašom iPhone. V prvom rade by ste mali pravidelne aktualizovať operačný systém iOS a tiež aplikácie, ktoré sa v ňom nachádzajú. V druhom rade môžete urobiť ešte ráznejší krok a to aktiváciu špeciálneho Lockdown módu (Režim blokovanie).

Ten obmedzí viaceré funkcie, no zároveň zakáže akémukoľvek vírusu či spywaru, aby sa vám pohyboval po zariadení bez vášho vedomia. Režim blokovania nájdete cez Nastavenia > Súkromie a bezpečnosť > Režim blokovania (v spodnej časti).

Upozorňujeme však, že táto funkcia je vhodná najmä pre novinárov alebo politicky exponované osoby. Bežnému človek postačí skutočne len pravidelne a zodpovedne aktualizovať iPhone.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Technológia ako zo Sci-Fi filmu. Náramky Apple Watch by mohli v budúcnosti meniť farbu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -