Vývoj nových produktov prebieha v spoločnosti Apple pod prísnym utajením. To, čo sa napokon dostane na verejnosť je iba hŕstka z množstva informácií, ktoré medzi sebou preberajú zamestnanci či manažment. „Zabudnutý e-mail“ Steva Jobsa to potvrdzuje.

V súvislosti so súdnym sporom medzi Apple a Epic Games bola ako súčasť dôkazov predložená správa, pochádzajúca z roku 2010. V nej sa hovorí o prácach na „iPhone nano„, ktorý mal predstavovať zmenšenú a lacnejšiu verziu iPhonu 4.

- Reklama -

Spomínaný e-mail odoslal zosnulý generálny riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs kolegom z vedenia v októbri 2010, čo bolo niekoľko mesiacov po predstavení vtedajšej vlajkovej lode z radu smartfónov, iPhonu 4.

Okrem iPhonu nano v ňom spomína, že by si Apple malo nájsť svoju identitu a definovať najpredávanejšie produkty. Taktiež sa píše o „svätej vojne s Googlom“.

iPhone nano mal prísť v roku 2011, napokon sa tak nestalo 

Steve Jobs do svojej správy uviedol, že Apple má v roku 2011 predstaviť „plus“ verziu štandardného iPhonu 4, ktorá získa prepracované antény (iPhone 4 mal problém so signálom), vyšší výkon, kvalitnejší fotoaparát a samozrejme nový softvér. Toto sa stalo realitou a zariadenie nazývame iPhone 4S

Čo je však zaujímavé, technologický gigant mal v tom istom čase pracovať aj na lacnejšom iPhone, ktorý mal byť postavený na technologických základoch iPodu Touch a v ponuke by nahradil dosluhujúci iPhone 3GS.

Tento plán sa ale nikdy neuskutočnil, aj keď podľa Macrumors o ňom kolovali na internete početné fámy a úniky.

Ako uvádza portál The Verge, z informácií nie je úplne jasné, či sa mal spomínaný model volať iPhone nano, alebo v Cupertine preberali ešte tretie zariadenie s tenším a drobnejším dizajnom. To sa však už zrejme nikdy nedozvieme.

Vízia sa naplnila, no trvalo to roky 

Sen Steva Jobsa o menšom a lacnejšom iPhone sa napokon niekoľkokrát naplnil. Najprv ho stelesňoval iPhone 5C s plastovým telom uvedený v roku 2013 po boku iPhonu 5S. Ten však nemal veľký úspech, nakoľko bol iba o 100 € lacnejší než vlajková loď a po technickej stránke šlo o oplastový iPhone 5 (2012).

Bude iPhone XR prepadák podobne ako iPhone 5C? - svetapple.sk
iPhone 5C nebol najúspešnejším modelom – svetapple.sk

Neskôr v roku 2016 však Apple uviedlo dostupnejší iPhone SE, ktorý bol postavený na základe šasi iPhonu 5S a vo vnútri bol hardvér z iPhonu 6S. Dnes už poznáme druhú generáciu iPhonu SE postavenú na dizajne iPhonu 8 a technológiách iPhonu 11, ktorá sa teší obrovskej popularite.

Napíšte nám do komentára, ktorý iPhone ste považovali za najrevolučnejší. Z pohľadu predchodcov a nástupcov to bol podľa nás iPhone 4 v roku 2010 a potom iPhone 6 a iPhone 6 Plus v roku 2014

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -