Spoločnosť Google má podľa novej správy od The Register pracovať na experimentálnom prehliadači, ktorý je určený pre iPhone (iOS) a pravdepodobne aj iPad (iPadOS). Cieľom technologického giganta je, aby prekonal isté obmedzenie prehliadača Safari od spoločnosti Apple. Téme sa venoval portál Macrumors.

Hľadáte kvalitný kvalitný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Samotný prehliadač má využívať špeciálny engine Blink, za ktorým stojí práve spoločnosť Google. Problém je však v tom, že ak by ho firma chcela pridať do internetového obchodu App Store, nemala by šancu prejsť cez komplikovaný proces overovania a kontroly aplikácie.

Apple má prísne pravidlá, s ktorými má Google problém

Dôvodom je to, že spoločnosť Apple prikazuje vývojárom, aby podobné typy aplikácií využívali WebKit – ktorý sama vyvinula. V opačnom prípade majú smolu.

Aj preto sa prehliadač Chrome na iOS chová veľmi podobne, ako prehliadač Safari. Zatiaľ čo klasické aplikácie pre macOS alebo Windows využívajú Chromium, ich mobilné verzie pre iOS a iPadOS sa spoliehajú striktne na spomínaný WebKit.

V súčasnosti ešte nie sú k dispozícii bližšie podrobnosti o novej technológii od Google no náhľad kódu pripravovaného prehliadača prezrádza, že je v počiatočnej fáze vývoja a stále nemá k dispozícii niektoré dôležité funkcie a možnosti. Ak by sa však dostal do iPhonu, práve vďaka Blinku by mohol prekonať Safari.

Zatiaľ ide iba o prototyp no Google bude mať šancu, ako obísť App Store

Svietiace logo spoločnosti Google
Zdroj: Unsplash / Mitchell Luo

Google hovorí, že jeho experiment je zatiaľ iba prototypom, pomocou ktorého sa firma snaží porozumieť určitým aspektom výkonu operačného systému iOS. Ide však o opatrné vyjadrenia, ktoré majú svoj logický dôvod.

Ak totiž spoločnosť Apple v roku 2023 sprístupní inštaláciu internetových obchodov na aplikácie tretích strán, čo podľa platnej legislatívy EÚ urobiť musí, Google bude schopný dostať do iOS technológie, ktoré tu za normálnych okolností nie je možné nainštalovať.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Môže sa tak ľahko stať, že zatiaľ čo sme boli doposiaľ zvyknutí na prehliadač Safari, v budúcnosti budeme využívať riešenie od iných vývojárov. Nechajme sa prekvapiť.

Prečítajte si tiež  Takto bude vyzerať nový Mac mini s procesorom M1X
Môže ťa zaujímať
- Reklama -