Bezpečnosť mobilných zariadení je v poslednej dobe téma číslo jedna. Aj keď je pravda, že aj na iOS je možné nainštalovať vírus, vďaka celkovej uzavretosti systému, ktorá je viazaná na internetový obchod App Store je toto riziko minimálne.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Zmeniť by sa to ale mohlo po tom, čo sa Apple začne riadiť novými pravidlami EÚ a do iPhonu alebo iPadu pridá alternatívne obchody s aplikáciami. Táto novinka by mohla byť už súčasťou iOS 17, ktorý príde o pol roka na WWDC 2023.

Naopak Android, ktorý čelí hrozbám oveľa viac chystá zmenu, vďaka ktorej by mali byť jeho smartfóny a tablety výrazne bezpečnejšie. Ako informuje portál 9to5Google, budúca generácie operačného systému Android 14 by mohla začať blokovať možnosť inštalácie aplikácií, ktoré sú určené pre zastaralé verzie Androidu.

Android chce zásadným spôsobom zvýšiť bezpečnosť celej platformy. Bude oveľa viac konkurovať iOS

Android smartfón a pokazený zelený android panáčik
Unsplash / Đức Trịnh (úprava redakcie)

Vývojári si od tejto zmeny sľubujú, že znížia počet malvérových útokov na samotné zariadenia. Tie boli v minulosti tak sofistikované, že vás dokázali potajomky fotiť a sledovať vašu polohu. Sme si istí, že nikto z vás by niečo takéto nechcel zažiť na vlastnej koži.

Redaktori zo zahraničného portálu si novú zmenu všimli vďaka aktualizácii pokynov pre obchod Google Play, o ktorých si môžete prečítať na tejto stránke. Firma v nich vývojárom prikazuje, aby boli všetky nové aplikácie z obchodu Play zacielené minimálne na Android 12.

Problém je však v tom, že doteraz sa tieto minimálne požiadavky na úroveň API týkali len apiek, ktoré sa nachádzajú v Google Play.

Ak chcel teda vývojár vytvoriť aplikáciu pre staršiu verziu operačného systému, mohol to urobiť a následne poprosiť používateľov, aby si manuálne načítali súbor APK. Takéto aplikácie sa nachádzali napríklad v obchodoch tretích strán.

Po novom si už prastaré aplikácie do Android telefónu nenainštalujete 

Android oslavuje 15 rokov
Zdroj: Unsplash / Denny Muller

Nová verzia operačného systému Android 14 by však mala priniesť zmenu v tom, že sprísni požiadavky API a úplne zablokuje inštaláciu starých aplikácií, pri ktorých vzniká bezpečnostné riziko. Prezrádza to zmena kódu.

V praxi to znamená, že používatelia už nebudú môcť inštalovať staré aplikácie z Google Play ale ani internetových obchodov tretích strán. Android 14 ich jednoducho nebude podporovať.

Prečítajte si tiež  iMac 2021 - exkluzívne rendery od redakcie svetapple.sk

Zmena ovplyvní zo začiatku len veľmi staré apky 

Dobrou správou pre používateľov je, že táto zmena nebude minimálne na začiatku nijako výrazná. Na Android 14 by ste si mali bez problémov nainštalovať všetky aplikácie, ktoré sa dajú nainštalovať aj na Android 6.0 (Marshmallow) z roku 2015.

Spoločnosť Google má však už teraz navrhnutý špeciálny mechanizmus, na základe ktorého sa bude podpora upravovať, respektíve postupne zvyšovať smerom nahor.  Nechajme sa prekvapiť, ako to bude celé fungovať.

Loopi reklama
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, či si myslíte, že táto zmena pomôže operačnému systému Android v oblasti bezpečnosti a priblíži ho viac ku iOS. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here