Spoločnosť Google neustále pracuje na svojom operačnom systéme Android, ktorý sa snaží čo najviac prispôsobiť používateľom. Jeho súčasťou sú preto praktické funkcie, ktoré môžu byť inšpirované aj spoločnosťou Apple. Dôkazom je pripravovaná inovácia pre Find My Device, o ktorej informoval portál Droid Life.

Spoločnosť Apple ešte v roku 2010 spustila technológiu Find my iPhone, neskôr premenovanú na Find My, vďaka ktorej bolo možné ľahko lokalizovať stratené alebo ukradnuté zariadenie. Problém bol však v tom, že akonáhle bolo zariadenie vypnuté, alebo vybité, používateľ si mohol pozrieť iba jeho poslednú polohu.

Všetko sa to ale zmenilo v roku 2021, keď spoločnosť Apple vydala iOS 15. S príchodom tejto aktualizácie dostali všetky iPhony od modelu 11 vyššie (s výnimkou SE) možnosť lokalizácie aj vtedy, keď sú vypnuté. Toto vylepšenie bolo naviazané na ultraširokopásmovú technológiu, ktorú v zariadeniach zabezpečoval U1 čip.

V praxi to funguje tak, že keď vám jeden z moderných iPhonov niekto ukradne a vypne, v skutočnosti zostáva aktívny v špeciálnom úspornom režime, v ktorom je schopný odosielať údaje o svojej polohe prostredníctvom Bluetooth do zariadení, nachádzajúcich sa v jeho okolí.

Je to úplne rovnaký princíp, na akom funguje AirTag. Ak teda okolo vypnutého iPhonu prejde používateľ s iným, zapnutým iPhonom pripojeným ku mobilnej sieti, ten anonymne odošle polohu o ukradnutom zariadení do siete Nájsť a majiteľ ho môže vystopovať.

Googe pôjde s Androidom rovnakou cestou 

Ako sme naznačili v úvode, alternatívu pre službu Find my od Apple má aj konkurent Google v operačnom systéme Android. Jej názov je veľmi podobný „Find My Device“ no funguje oveľa jednoduchšie, respektíve presne tak, ako to malo Apple do roku 2021.

Google Find my device
Zdroj: Google

Telefóny je síce možné na diaľku vystopovať, avšak ak ich niekto vypne, z mapy úplne zmiznú. Google si je tohto nedostatku vedomý a presne preto pridá do tejto služby aj podporu Bluetooth pripojenia.

Rovnako, ako v prípade riešenia od spoločnosti Apple budú schopné jednotlivé smartfóny medzi sebou komunikovať aj vtedy, keď nebudú pripojené k mobilnej sieti. Zlodeji to tak budú mať oveľa náročnejšie.

Bezpečnosť na prvom mieste 

Rovnako ako Apple, aj spoločnosť Google si veľmi dobre uvedomuje, že takáto funkcia so sebou prináša aj značne riziká spojené so súkromím alebo nedostatočnou bezpečnosťou.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

LOOPI
REKLAMA

Presne preto firma sľubuje, že ku konkrétnym dátam o lokalite zariadení nebude mať žiaden prístup. Všetky údaje majú byť anonymizované a šifrované, takže sa ku ním budú vedieť dostať iba majitelia. Určite tak nehrozí, že by vás mohol niekto sledovať bez vášho vedomia.

Prečítajte si tiež  Počítačom Mac sa v minulom roku darilo. Ich dodávky rástli dvakrát rýchlejšie ako u PC.

Google tiež do svojej vyhľadávacej apky zakomponuje aj funkciu, ktorá bude po celý čas sledovať, či sa s vami nepohybuje neznáme zariadenie, akým je napríklad AirTag alebo iný typ lokátora. Ide o čisto bezpečnostnú inováciu, ktorá je v dnešnej dobe veľmi dôležitá.

Google Find my device
Zdroj: Google

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -