AirTag od spoločnosti Apple je prvý lokátor výrobcu, ktorý sa stal predajným hitom. Jeho primárnym účelom je hľadanie stratených predmetov, ako sú kľúče, peňaženka alebo kabelka, no existujú aj rôzne iné miesta, kde si ho viete schovať.

Obrovskou výhodou AirTagu je jeho cena, ktorá štartuje po zľave na hranici 30 €. Dokonca existuje spôsob, ako ho získať ešte lacnejšie. Všetko vám vysvetlíme nižšie.

AirTag kúpite za menej ako 30 €

Čo sa týka ceny, tak tá je veľmi prijateľná. Samozrejme, je to zariadenie od Apple, takže nemôžete očakávať nič rekordne lacné. Za jeden kus príspevku zaplatíte štandardne 39 €, no po kliknutí na tento odkaz je to iba 30 €.

Dokonca existuje aj výhodnejšie balenie, v rámci ktorého si môžete zaobstarať rovno štyri kusy AirTagov (4 pack) a to Apple predáva lacnejšie. Jeho bežná cena je 129 €, no vy ho po kliknutí na tento odkaz kúpite už od 105 €. Vďaka tomu vás bude stáť jeden kus len cca 26 € a to je perfektná cena.

Ako funguje AirTag? 

AirTag balenie
Zdroj: Unsplash / Mark Chan

Začnime však tým, ako AirTag funguje. Toto zariadenie sa spolieha na „duálnu detekciu“, v rámci ktorej jeho Bluetooth vysiela do okolitých zariadení, ktoré sú prihlásené v sieti Nájsť signál. Tie ho príjmu a ihneď odošlú do systému, kde sa načítajú údaje o jeho presnej polohe. Všetko samozrejme podlieha prísnej anonymite. Informácie o tom, kde sa nachádza AirTag má vždy iba jeho majiteľ, ktorý ho má zaregistrovaný v iCloude. AirTag teda nemá GPS a ani ho nepotrebuje.

Dôležité je tiež zmieniť, že AirTag obsahuje aj funkciu presného vyhľadávania, pri ktorej využíva U1 Wideband čip. Ten sa nachádza v iPhone 11 alebo novších modeloch (s výnimkom iPhonu SE 2 / SE 3). Vďaka tejto funkcii môžete detegovať predmet s presnosťou na úrovni centimetrov. Akonáhle sa ku AirTagu priblížte so svojim iPhonom, okrem grafického znázornenia na displeji vám začne vibrovať v rukách. Ak vám náhodou presné vyhľadávanie nebude fungovať, prečítajte si tento návod, ako ho nastaviť.

AirTag je maličký a odolá aj vode 

AirTag
Zdroj: Unsplash / Eddie Pipocas

Keď spoločnosť Apple vyvíjala AirTag, prísne dbala na to, aby bol jeho dizajn čo najviac kompaktný, pretože chcela dosiahnuť, aby sa dal navliecť na kľúče alebo schovať do peňaženky.

AirTag je preto veľmi maličký a váži iba 11 gramov, vďaka čomu vám nebude prekážať nikde, kde sa ho rozhodnete používať. Sami ho už roky nosíme na kľúčoch od auta a nikdy sme s ním nemali jediný problém, že by nám zavadzal.

Prečítajte si tiež  iOS 13.2.2 vs iOS 13.2.3. Je nový update aj skutočne rýchlejší?

Rozmery AirTagu:

  • Priemer: 31,9 mm
  • Hrúbka: 8 mm
  • Hmotnosť: 11 gramov

AirTag je odolá vode vďaka norme IP67

netreba tiež zabúdať, že AirTag je pripravený aj na náročnejšie zaobchádzanie. Hoci je jeho konštrukcia vyrobená z kombinácie plastu a ochranného pliešku, vďaka tvaru je veľmi pevný a neublížia mu ani tvrdšie pády na zem či iné nehody.

Veľkým benefitom je tiež vodeodolnosť vďaka norme IP67. AirTag vám môže zmoknúť a nič mu neurobí ani voda, ktorá naň vyšplechne z bazéna.

AirTag má reproduktor a dosah cez Bluetooth až do 30 metrov 

AirTag
Zdroj: Unsplash / Đức Trịnh

Aj keď je AirTag maličký, vo veľa veciach je špeciálny. Jeho súčasťou je napríklad silný reproduktor, pomocou ktorého na seba dokáže lepšie upozorniť, keď ho práve hľadáte, alebo sa náhodou stratil a odpojil od vášho iPhonu.

Ak sa ho podarí nájsť niekomu cudziemu spolu s vašimi kľúčmi alebo peňaženkou skôr, po priložení ku svojmu iPhonu sa môže dostať ku kontaktným údajom, ktoré si doň pri nastavovaní uložíte. Pokiaľ pôjde o „dobrú dušu“, predmet vám spolu s AirTagom vráti.

Ako sme už spomínali vyššie, súčasťou AirTagu je aj technológia Bluetooth 5.0, vďaka ktorej sa dokáže tento drobný lokátor pripojiť ku vášmu iPhonu aj na vyššiu vzdialenosť. Ak sa budete nachádza v exteriéri, počítajte s tým, že jeho signál zachytíte až na 30 metrov. To je veľmi slušný údaj.

Naopak, v interiéri, kde sú rôzne steny, rušivé signály a podobne, klesá dosah zhruba na polovicu, a teda cca 15 metrov. V bežnej domácnosti je to ale úplne postačujúce.

Batéria v AirTagu vydrží extrémne dlho. Máme vlastnú skúsenosť 

AirTag
Zdroj: svetapple.sk

Keď sme si kupovali AirTag, boli sme ku zariadeniu trochu skeptickí, nakoľko sme nevedeli, čo očakávať od jeho výdrže batérie. Tá nie je nabíjateľná ale vymeniteľná, pričom Apple tu zakomponovalo gombíkový akumulátor CR2032 (takto sa dá vymeniť).

Technologický gigant uvádzal, že výdrž tejto baterky, ktorá sa dá v obchode kúpiť za cca 1 – 3 € môže byť približne jeden rok. My sme však po 9 mesiacoch testovania zistili, že to bude oveľa dlhšie. Batéria v nami testovanom AirTagu vypovedala službu až po cca 22 mesiacoch aktívneho používania, čo ďaleko predčilo všetky naše očakávania.

Samozrejme, všetko záleží aj od spôsobu použitia, no ak budete mať AirTag štandardne na kľúčoch od auta, s ktorými chodíte do práce každý jeden deň, podľa nášho názoru môžete očakávať minimálne 18 a viac mesačnú výdrž.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako vymazať históru Siri a Diktovania z iPhonu, serverov Apple či iCloudu? Tu je postup

Puzdro pre AirTag môže byť dostupné. Existuje aj verzia na obojok pre psíka 

AirTag kľúčenka
Zdroj: Loopi

Spoločnosť Apple si stanovila pri AirTagu zaujímavý obchodný model. Zariadenie stojí približne rovnako, ako prívesky na kľúče, ktoré si môžete zaobstarať spolu s ním. Za niektoré kúsky zaplatíte dokonca aj viac.

Dobrou správou ale je, že vďaka Loopi.sk môžete získať tieto produkty mimoriadne lacno. Napríklad kožený prívesok na AirTag sa dá kúpiť už za 12,99 € a jeho dostupnejšia silikónová verzia stojí len 7,99 €.

Navyše sú k dispozícii aj špeciálne prívesky na obojok pre vášho psíka. Jeden stojí 7,99 € a druhý 8,99 €.

AirTag nefunguje s Androidom a neoplatí sa s ním stalkovať 

Pokiaľ používate smartfón s operačným systémom Android, máme pre vás zlú správu. AirTag spolu s ním používať nemôžete, nakoľko je navrhnutý výhradne pre platformu iOS od spoločnosti Apple. Na druhej strane však existujú systémy, ktoré sú súčasťou Androidu a dokážu vás na AirTag v blízkosti upozorniť.

Ide o bezpečnostnú funkciu, ktorou sa vývojári operačného systému pokúšajú brániť svojich používateľov pred stalkermi, ktorí AirTagy (ale aj iné lokátory) radi zneužívajú na sledovanie cudzích osôb, alebo aj príbuzných bez ich súhlasu.

Takéto konanie je ale trestné a človek môže mať opletačky s políciou. Apple je s ňou dokonca v týchto prípadoch maximálne súčinné a ochotné poskytnúť informácie o iCloud účte stalkera, aby ho bolo možné identifikovať.

AirTag stalker
Zdroj: Unsplash / Đức Trịnh / JC Gellidon (úprava redakcie)

To, kam si teda svoj nový AirTag umiestnite zostáva len a len na vás. V minulosti sme napríklad informovali o prípade, kedy toto drobné zariadenie zachránilo Slovákovi auto. Po tom, čo mu ho zlodeji ukradli, ho dokázal rekordne rýchlo vystopovať cez aplikáciu Nájsť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -