Americké ministerstvo spravodlivosti preveruje lukratívnu dohodu medzi spoločnosťou Apple a Google. Môže ísť o súčasť jedného z najväčších protimonopólnych prípadov v histórii USA. Informoval o tom The New York Times.

Google platí Applu 8 až 12 miliárd dolárov ročne. Dôvodom je vyhľadávač.

Americké ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na jednu z najväčších technologických spoločností sveta. Google vraj používa nedovolené praktiky v oblasti vyhľadávania a reklamy, aby si udržalo pozíciu nezákonného monopolu.

Všetky sa to začalo ešte v roku 2017, kedy Apple aktualizovalo dohodu s cieľom ponechať vyhľadávač Google ako predvolenú možnosť na iOS a macOS zariadeniach (+Siri). The New York Times uvádza, že firma si za tento krok účtuje 8-12 miliárd dolárov ročne. Považuje sa to za vôbec najväčšiu platbu, ktorú Google komukoľvek odvádza a v praxi predstavuje cca 14-21% ročných výnosov spoločnosti Apple.

Podľa prokuratúry sa jedná o nelegálne praktiky, ktorými Google potláča svojich konkurentov. Ministerstvo tvrdí, že cca polovica vyhľadávaných dát pochádza práve zo zariadení od spoločnosti Apple. Pokiaľ by vyššie opisovaná dohoda neplatila, znamenalo by to obrovské straty pre obe firmy.

Aby toho nebolo málo, pod paľbu kritiky sa dostáva aj spoločnosť Apple. Podľa vyšetrovateľov uľahčila protisúťažné správanie tým, že súhlasila s dohodou a inkasovala peniaze. Hoci sú tieto dve spoločnosti obrovskou konkurenciou v rámci Silicon Valley, celá kauza je súčasťou „nepravdepodobného spojenia súperov“.

Ak sa všetky informácie potvrdia, pre Apple to predstavuje reálnu hrozbu v oblasti odstavenia značnej časti výnosov. Oveľa väčší problém ale môže mať vyhľadávací nástroj od Google. Používateľom by sa už nemusel zobrazovať ako defaultný. The New York Times špekuluje, že by to mohlo dokonca „nakopnúť“ Apple k získaniu alebo vybudovaniu vlastného vyhľadávacieho nástroja. To by bola pre Google ešte väčšia hrozba. Myslíte si, že je to možné? Napíšte nám do komentára.

zdroj

Prečítajte si tiež  5 zaujímavých aplikácí, ktoré sú dnes zdarma
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.