Spoločnosť Apple ešte koncom minulého týždňa oznámila finančné výsledky za 3. štvrťrok 2023, pričom uviedla, že jej tržby dosiahli slušných 89,5 miliardy dolárov. Technologický gigant sa samozrejme tak ako zvyčajne pochválil aj tým, ako sa mu darilo v jednotlivých kategóriách. Sekcia iPadov mierne sklamala.

Ako informuje Macrumors, počas sledovaného obdobia troch mesiacov predal Apple iPady so ziskom 6,4 miliardy amerických dolárov. A aj keď to znie ako skvelé a veľmi pozitívne číslo, opak je v tomto prípade pravdou. V rovnakom období minulého roka totiž firma dosiahla zisk v tejto kategórii až 7,2 miliardy dolárov. Navyše nové iPady vydala až v štvrtom štvrťroku.

Pozitívne to v tomto prípade nevidí ani samotný generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook, ktorý sa pred investormi nechal počuť, že tržby z predaja tabletov s operačným systémom iPadOS výrazne poklesnú aj v štvrtom štvrťroku 2023, ktorý je vzhľadom na predvianočné obdobie z pohľadu predaja najsilnejší.

Porovnávať Q3 2022 a Q3 2023 vraj nie je fér 

Cook to odôvodňuje tým, že Apple naposledy inovoval iPad ešte v roku 2022, pričom v roku 2023 ku žiadnemu upgradu nedošlo a už zrejme ani nedôjde. CEO Apple tiež spomenul, že porovnávať 3. štvrťrok 2022 s 3. štvrťrokom 2023 je trochu neférové.

Dôvodom je fakt, že firma počas prvej polovice roka 2022 z dôvodu nedostatku komponentov (predovšetkým polovodičov) trpela veľkými výpadkami dodávok zariadení a keď sa to zlepšilo, predajné čísla, ako aj príjmy presiahli všetky očakávania.

Veľmi podobný efekt zaznamenali napríklad aj počítače Mac, kde bol prepad ešte výraznejší, až na úrovni 34 %. Viac sa o tom dočítate v našom samostatnom článku.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Trénujete s Apple Watch? Pripravte sa na novú limitovanú výzvu!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -