Spoločnosť Apple tento týždeň oznámila svoje finančné výsledky za štvrtý fiškálny štvrťrok 2023 (tretí kalendárny štvrťrok) pričom sa zamerala aj na predaj počítačov Mac. Ako sa dalo očakávať, ten v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka výrazne poklesol.

V 4. štvrťroku 2023 dosiahol predaj počítačov Mac 7,6 miliardy dolárov, čo je o 34 % menej ako 11,5 miliardy v rovnakom štvrťroku minulého roka. Išlo síce o rekordný pokles no gigant z Cupertina nie je v tejto kategórii sám. Globálny pokles v predaji osobných počítačov postihol všetkých popredných producentov.

Podľa finančného riaditeľa spoločnosti Apple Luku Maestriho je tento pokles spôsobený náročnou situáciou na trhu. V dôsledku problémov s dodávateľským reťazcom v júnovom štvrťroku 2022 sa predaj Macov v minulom roku mierne zvýšil, čo sa tento rok neopakovalo.

Apple očakáva koncom roka rekordné predaje

Apple tiež predstavil nový MacBook Air v júni 2023 a nie v septembri, čo malo vplyv na predaj v treťom štvrťroku v porovnaní s minulým rokom. Začiatkom tohto týždňa sme sa dočkali predstavenia nových Macbookov Pro a iMacu 24″, no ich predaj sa prejaví až v decembrovom štvrťroku.

MacBook Pro
Zdroj: Apple

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook očakáva lepšie predajné čísla počítačov Mac hlavne počas sviatočného obdobia. Ako tomu už býva zvykom práve vianočný čas je hnacím motorom posledného kvartálu.

Spoločnosť Apple umožnila zákazníkom predobjednať nové počítače s čipom M3 v pondelok a dodávky sa začnú realizovať budúci týždeň. Zdá sa, že Apple má dostatok zásob nových modelov, takže by nemali by sa nemali objaviť žiadne obmedzenia počas nadchádzajúcich týždňov.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro 14" a 16" už dostal slovenské ceny: Lacný veru nie je

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -