iPhone 11 Pro sa dostal len pre niekoľkými týždňami do rúk profesionálom z DxOMark, ktorý určili, že toto zariadenie dokáže fotiť ako 3. najlepšie na svete. Nebol to zlý výsledok. Dnes prišla ale nová informácia konkrétne o kamere zariadenia. DxOMark tvrdí, že tá je absolútne najlepšia spomedzi konkurentov.

iPhone 11 Pro dokáže natáčať najlepšie video na svete.

Apple sa tento rok rozhodlo posunúť úroveň omnoho vyššie ako je to bežné. Do svojej poslednej generácie vlajkovej lode iPhonu 11 Pro zakomponovalo 3 šošovky fotoaparátu. Každá má inú funkcionalitu. 2 základné sme poznali už aj z minuloročného modelu XS. Tretia, ultra-širokohulá, ktorá pribudla je ale úplnou novinkou (v prípade Applu).

- Reklama -

Výhodou je, že ak si ju chcete vyskúšať, nemusíte si dokonca nakupovať ani najdrahší hardvér. Apple potešilo aj majiteľov „obyčajného“ iPhonu 11, ktorí síce nemajú teleobjektív s 2x zoomom ale majú práve ultraširokouhlý objektív, z ktorého zábery sú mimoriadne efektné. Natáčať video vás teda môže veľmi baviť. No a čudovať sa pri tom nebudú ani profesionáli z DxOMark.

Tí sa na fotoaparát a kameru pozreli odborným okom a posúdili, že je na absolútne špičkovej úrovni. Už vieme, že iPhone 11 Pro skončil v porovnaní s konkurenciou na 3. mieste v prípade fotoaparátu. Áno, Apple nezískalo prvé miesto ale v tomto náročnom boji nie je ani 3. miesto zlé.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?

Po stránke videá sa naň ale evidentne nikto nechytá. V tomto smere je úplne najlepší zo všetkých na celom svete. Ak teda „filmárčite“ a občas potrebujete niečo natočiť aj mimo profesionálnej kamery, toto bude pre vás dokonalé náčinie.

Výsledky z neho sú absolútne fantastické a schováte ho do vrecka. Okrem iného vám vydrží jeho batéria celé hodiny a nemusí vás trápiť ani editácia, nakoľko ju hravo zvládnete v jednoduchej rovine aj priamo na displeji zariadenia, čo je veľký bonus.

Testovalo sa až 31 smartfónov, iPhone 11 Pro je na vrchole

 DXOMark patrí asi medzi najrelevantnejšie a najobjektívnejšie hodnotenie kvality fotoaparátov a kamier v smartfóne. Porota pozostáva čisto z profesionálov, ktorý sa na túto problematiku pozerajú veľmi prísnym okom. Aj preto je výsledok veľmi hodnotný a môžeme sa od neho odraziť.

Tento rok dokázali otestovať na fotoaparát a kameru až 31 smartfónov, čo je veľmi slušné číslo. Ani jeden sa však po stránke videa nedokázal iPhonu vyrovnať. Samozrejme, súčasťou týchto zariadení boli všetky vlajkové lode od Samsungu, Xiaomi či Huawei.

Práve Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Edition sa držalo iPhonu zo všetkých najlepšie. Firma tiež dokázala vyladiť svoje „objektívy“ na extrémne vysokú úroveň. Eso v rukáve má ale Apple so svojim špičkovým HDR a jednoduchým ovládaním aplikácie „fotoaparát„.

Taktiež môžeme povedať, že dokáže najlepšie natáčať priblížené video (vďaka teleobjektívu), ultraširoké zábery (vďaka ultraširokouhlému objektívu) a tiež má najlepšie nahrávanie počas nočného režimu a tak ďalej…

Tento rok spravilo Apple veľký pokrok, na budúci rok by mohol byť ešte väčší

Applu to skrátka počas tohto roka vyšlo. Možno na to na konci dňa trochu utrpel dizajn, korý sa niekomu nepáči ale to je skutočne individuálna záležitosť.

My sme boli konkrétne veľmi prekvapení z toho ako toto zariadenie dokáže stabilizovať zábery na ultraširokouhlý objektív. Nie je tu optická stabilizácia videa ale „len“ digitálna stabilizácia. Výsledky z nej bývajú často naozaj nedokonalé. V tomto prípade to však neplatí.

Ešte sme asi nevideli zariadenie, ktoré by vedelo s takou presnosťou digitálne stabilizovať video ako práve iPhone 11 Pro. V podstate sa na tom zhodli aj experti, ktorí sa filmárčeniu venujú celé roky. Tá úroveň je absolútne špičková. Nemáte šancu poznať, že ide len o softvérovú úpravu.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?

Najlepšie je ale na tom všetkom to, že to ešte stále nebolo posledné slovo. Už dnes Apple pracuje na nástupcovi iPhonu 11 Pro. Informácie, ktoré o ňom vieme pojednávajú až o 4 šošovkách na zadnej strane. Nemal by tu ale pribudnúť objektív. Malo by ísť o špeciálny 3D senzor, vďaka ktorému si budete vedieť vytvoriť „3D snímok“ okolia.

To by mohlo pomôcť pri rozšírenom používaní funkcie AR ale tiež napríklad pri dokonalejších portrétnych fotografiách. Tak isto by iPhone 12 Pro mohol jednoducho vedieť skenovať predmety v 3D. Náš názor je ale taký, že Apple sem túto funkciu zapracuje ešte z jedného dôvodu.

Chce dobehnúť, či možno aj predbehnúť konkurenciu. Konkrétne tú od Samsungu, ktorá dokáže počas videa vytvárať bokeh efekt. Vďaka 3D snímaniu okolia by to mohol vedieť robiť aj budúcoročný iPhone a to na omnoho vyššej a presnejšej úrovni.

Nechajme sa prekvapiť

Nateraz nám neostáva už nič iné ako sa len nechať prekvapiť tým, čo toto zariadenie v konečnom dôsledku prinesie. Apple má pred sebou ešte dlhú cestu a aj keď sa zdá, že fotoaparáty už sa ani nedajú urobiť lepšie, vždy sa tu nájde niečo, čo môžu vývojári zdokonaliť.

Koniec koncov o tom je práve Apple, o akomsi pomyselnom posúvaní hraníc. V iPhone 11 Pro momentálne zoženiete ten najlepší hardvér na natáčanie videa, na celom trhu. To je podľa nás dôležitý fakt!

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?
iPhone 11 Pro dokáže natáčať najlepšie video na svete. – svetapple.sk


Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.