Určite ste už zaznamenali správy o tom, že spoločnosť Apple plánuje predávať svoj budúci iPhone 12 bez nabíjacieho adaptéra. Ten si budete môcť zakúpiť samostatne v bežnom predaji. Je to veľmi odvážny krok, ktorý “smrdí” prílišným šetrením na zákazníkoch. Tak to ale vôbec nemusí byť.

iPhone 12 bez nabíjačky kvôli šetreniu planéty.

Zo začiatku sme si mysleli, že sa jedná iba o žart. Predávať iPhone bez nabíjačky je ako kúpiť auto bez kolies. Aj keď má výkonný motor, nikam sa s ním nedostanete… V balení smatfónu máme očakávať iba USB-C lighnting kábel. 20W adaptér bude v predaji samostatne. Apple na tom pochopiteľne dobre zarobí. Okrem toho však ešte ušetrí našu planétu.

O následujúce informácie sa postaral Steve Yang. Podľa očakávaní generálneho riaditeľa Anker bude jablková spoločnosť tento krok komunikovať ako cestu k dosiahnutiu prvotriednej ekológie.

Pokiaľ by sme zrátali všetky predané tablety, počítače či smartfóny, ročne sa k ním pribalia približne 4 miliardy nabíjacích adaptérov. To je neuveriteľné číslo, pričom niektoré z týchto výrobkov nikdy nepoužijeme v praxi (pretože máme iné nabíjačky, ktoré sú kompatibilné).

- Reklama -

Ešte šialenejší údaj dostaneme v situácií, keď si toto množstvo prepočítame na elektronický odpad. Behom 12 mesiacov ho vyprodukujeme viac ako 300 tisíc ton.

Predávať iPhone 12 bez nabíjačky je prvý (pravdepodobne účinný) krok, ako toto šialenstvo spomaliť. No a keďže sa Applom veľmi radi inšpirujú aj konkurenčné spoločnosti, podobné prakticky môžeme očakávať aj u nich. Špekuluje sa už napríklad o Samsungu.

Nechajme sa prekvapiť, ako toto “ekologické riešenie” príjmu samotní zákazníci. Až to bude rozhodujúcim faktorom, ktorý kompetentným napovie, či to bol dobrý nápad alebo nie. Do komentára nám napíšte, či si o tom celom myslíte vy?

zdroj

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

5 KOMENTÁRE

  1. Vy viete hej co nemate 5-10€ na nabijacku pnaci… vy tu budete bludy pisac aj keby ju predavali za 100€ nikto Vam ju nekaze kupovat… je tolko moznosti nabijat apple zariadenia bez adaptera ze az… zadubenci a nove produkty sa nabijaju uz aj bezdrotovo, a kabel v baleni bude …

    • Kto tomu nerozumie nie sme my. Skús sa zamysliť nad tým, že na nabíjacej podloške chceš nabíjať, iphone, watch, airpods… Každé z nich má iný režim optimálneho nabíjania. To platí aj o nabíjaní týchto rôznych zariadení napr. cez USBC macbooku. A navyše tu nejde o cca 40€, ale vyjadrujeme pohoršujúci názor nad tým, ako chce jedna z najbohatších firiem sveta, ušetriť na svojich zákazníkoch.

  2. Ak mi k tomu ak náhodou nabíjačku nemám dajú možnosť kúpiť nejakú obyčajnú za 5eur a za 10 rýchlonabíjačku tak sa dohodneme. Lenže ak to bude za účelom zisku a kúp si nabíjačku za 40 tak len fuj na nich.

    • Dávid pochybujem, že by k 12_tke ponúkli nabíjačku za tak nízke ceny. Tu ide jednoznačne o ziskuchtivosť a ešte prezlečenú do eco kecov…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here