Apple umelo znižuje jas displeja na iPhone 12.
Jablková spoločnosť vyrába tie najdrahšie smartfóny na trhu. Napriek tomu, že ľudia často nakupujú srdcom a nie rozumom, sa uchýlila k trápnej taktike. Aby odlíšila iPhone 12 a iPhone 12 Pro, softvérovo znížila jas OLED displeja na dostupnejšej verzii. Tieto komponenty sú pritom úplne rovnaké na oboch modeloch.
O všetkom nás informoval test od REWA Technology. Spočiatku bol preverený presný jas na certifikovanom zariadení. iPhone 12 Pro vykazoval hodnoty na úrovni 820 nitov (Apple garantuje 800 nitov) a iPhone 12 cca 620 nitov (Apple garantuje 625 nitov). V tomto smere teda čísla sedeli.
Sami sme si nedávno kládli otázku či sú odlišné papierové hodnoty ovplyvnené rozličnými komponentami. Lacnejšia verzia mohla používať napríklad jednoduchší displej od iného výrobcu. Aj keď by to dávalo zmysel, teória sa nepotvrdila.
Pri teste boli obe zariadenia rozobraté a technik medzi nimi vymenil zobrazovacie jednotky. V iPhone 12 bol tak nainštalovaný displej z iPhonu 12 Pro a naopak. No a výsledok? Ten by sme mohli označiť za sklamanie. Ďalší test preukázal takmer totožné hodnoty.
iPhone 12 Pro (s displejom z iPhonu 12) dosiahol jas 809 nitov, zatiaľ čo iPhone 12 (s displejom z iPhonu 12 Pro) jas 609 nitov. Za týmto obmedzením teda stojí softvér a určite nie hardvér.
Z nášho pohľadu je obrovská škoda, že sa v Cupertine znížili k takémuto kroku. Aj keď máme všetky produkty radi a z iPhonu 12 sme maximálne nadšení, potláčať inováciu na úkor väčšej rozdielnosti medzi zariadeniami nepovažujeme za správne.
Koniec koncov, nestalo sa to po prvýkrát. Spomeňme si napríklad na prítomnosť jednoduchej funkcie QuickTake v minuloročných vlajkových lodiach, ktorá sa až po aktualizácii na iOS 14 dostala aj do lacnejších modelov. Podobne to platí aj o nočnom režime (ten sa však nerozšíril na staršie modely). Ako sa na tieto spôsoby pozeráte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.