Už pri predstavovaní iPhonu 12/12 Pro sme neustále počúvali, že sa jedná o super-rýchly smartfón. Netýkalo sa to iba 5G siete ale aj čipu A14 Bionic. Ten je vyrábaný 5nm procesom. V najnovšom porovnaní sa ukazuje, ako moc je táto novinka výkonná. Predošlú generáciu poráža o jeden a pol minúty.

iPhone 12 Pro vs iPhone 11 Pro vs iPhone XS

Najnovší test v praxi predviedol, čoho je schopný 5nm výrobný proces. Čip A13 Bionic vznikal prostredníctvom 7nm+ procesu a A12 Bionic pomocou 7nm procesu. V porovnaní s A14 Bionic sa bavíme o neskutočných výsledkoch. Apple sa tu posunulo mílovými krokmi vpred.

Okrem najmodernejšieho procesora má iPhone 12 Pro aj väčšiu operačnú pamäť. Zatiaľ čo sa iPhone 11 Pro a iPhone XS spoliehajú na 4GB RAM, aktuálna generácia má až 6GB RAM. Určite to je jeden z faktorov, ktorý napomohol skvelému výsledku. No a keď o ňom toľko „básnime“, aký vlastne bol?

Najhoršie dopadol (paradoxne) iPhone 11 Pro. Jednoduchý benchmark, pri ktorom sa spúšťali a načítali rôzne aplikácie absolvoval za 4 minúty a 23 sekúnd (prvé kolo 2:53, druhé kolo 1:30). Hneď za ním skončil o rok starší iPhone XS. Ten dosiahol čas 4 minúty a 17 sekúnd (prvé kolo 3:00, druhé kolo 1:17).

Víťazom sa stal iPhone 12 Pro s časom 2 minúty a 49 sekúnd. Nie nerobíme si srandu. Prvé kolo absolvoval za 2 minúty a 21 sekúnd a druhé kolo za neuveriteľných 28 sekúnd! Tu pravdepodobne zohrala svoju úlohu spomínaná 6GB operačná pamäť RAM.

Ak vám nejde do hlavy, ako mohol poraziť starší iPhone XS svojho nástupcu, odpoveďou môže byť horšia optimalizácia iOS 14.1 pre konkrétne zariadenie. Svoje rezervy mala aj metóda testovania.

Ako môžete vidieť sami, bola tu použitá ľudská a nie robotická ruka, ktorá je o niečo rýchlejšia a presnejšia. Lepšie dáta nám teda poskytli výsledky benchmark testu, kde bolo jasne vidieť výkonnostné rozdiely naprieč generáciami.

Výsledky benchmark testu: single-core/multi-core

  • iPhone XS – 1113/2574 bodov
  • iPhone 11 Pro – 1331/3256 bodov
  • iPhone 12 Pro – 1609/4080 bodov

Pre viac informácií odporúčame pozrieť celé video, od EverythingApplePro. Nájdete ho nižšie. Za nás sa jedná o neuveriteľný posun smerom vpred a nebudeme klamať keď napíšeme, že sme to vôbec nečakali. Skvelá práca Apple.

Na záver je dôležité spomenúť, že autorizovaný predajca m:zone bude naskladňovať nový iPhone 12 medzi prvými. Stačí si len vybrať model, kliknúť na položku “Mám záujem” a vyplniť všetky potrebné údaje. Firma vás už bude kontaktovať a informovať o ďalšom postupe (kvôli predobjednávkam). Výhodou je aj nákup na splátky (24 mesiacov bez navýšenia) a výkup starého zariadenia.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 nedostane očakávanú novinku. Apple pozastavuje vývoj nového čipu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.