Apple predstavilo nové smartfóny pre rok 2020 a u mnohých používateľov nastala klasická dilema s otázkou: Ktorý model si mám kúpiť? K dispozícii je iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Každé zariadenie má niečo do seba a každé je určené pre niekoho iného. V zásade sú ale všetky novinky plné technológií, ktoré nesklamú svojich budúcich majiteľov.

Jednoduché rozdelenie na začiatok

Počas tohto roka sme sa dočkali štyroch samostatných zariadení. Lacnejší iPhone 12 (6,1″) bol obohatený o menšiu a dostupnejšiu verziu iPhone 12 mini (5,4″). Aj keď je rozdiel v rozmeroch výrazný, všetky technológie sú podľa spoločnosti Apple rovnaké. Jedinou zásadnou odlišnosťou bude akumulátor.

V prípade drahších modelov máte na výber z iPhonu 12 Pro (6,1″) a iPhonu 12 Pro Max (6,7″). Vlajkové lode majú k dispozícii špičkový hardvér, poskytujúci všetky potrebné funkcie pre profesionálnych používateľov. Najväčšia verzia (6,7″) dostala o niečo kvalitnejší fotoaparát (+ video).

iPhone 12 bude pre mnohých majiteľov starších modelov prirodzene atraktívny. Má úplne nový dizajn, extrémne výkonný čip A14 Bionic, prepracované schopnosti v oblasti fotografie a videa a v neposlednom rade pripojenie k 5G sieti. Zabúdať by sme nemali ani na prítomnosť OLED displeja (konečne pre všetky verzie) a jeho špeciálnu keramickú ochranu.

iPhone 12 mini

iPhone 12

Zhrnutie pre iPhone 12 mini

Ako sme už uviedli vyššie, zariadenie označené ako „mini“ obsahuje čip A14 Bionic. To mu zabezpečí rovnaký výkon ako má iPhone 12 alebo iPhone 12 Pro. Operačná pamäť ponúka 4GB RAM. Aj keď to nie je najviac, Apple dbá na perfektnú optimalizáciu. Na oko nízku kapacitu teda v praxi ani nepostrehnete.

 • Displej: 5,4 palca (2340 x 1080 pixelov)
 • Fotoaparát: 12 MP (duálny fotoaparát) vzadu, 12 MP vpredu
 • Hardware: Apple A14 Bionic a 4GB RAM
 • Úložisko: 64GB, 128GB a 256GB
 • iOS: 14.x

Kto by si mal kúpiť iPhone 12 mini

Z nášho pohľadu dáva výber tohto zariadenia najväčší zmysel pre ľudí, ktorí vlastnia iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 7 alebo iPhone SE (1. generácie). Novinka má k dispozícií 5,4″ displej v porovnaní so 4,7″ alebo 4″. Napriek tomu je ale o poznanie menšia (ak nerátame porovnanie s iPhonom SE 1. gen) a kompaktnejšia. V prednej časti vás nebudú otravovať žiadne hrubé rámiky alebo „brady“ a celkový dizajn je omnoho modernejší.

Z hľadiska výkonu, kvality fotoaparátov či výdrže batérie ťahá iPhone 12 mini za silnejší povraz. Od Apple to bol lišiacky krok, ktorý dáva dôvod na upgrade aj fanúšikom menších displejov. Nie každého predsa zaujal iPhone SE 2. generácie. Z takého iPhonu 7 alebo iPhonu 8 by sa človek ďaleko neposunul.

Prečítajte si tiež  Video: Ako opraviť iPhone s 35 kilovou sadou nástrojov od Apple? Takto!

Cena, úložisko a farebné prevedenia

iPhone 12 mini si môžete zakúpiť v piatich samostatných farbách. Jedná sa o prevedenia „Black“, „White“, „Green“, „Blue“ a „PRODUCT (RED)“. K dispozícii sú tiež 3 kapacity úložiska. Spolu s cenami ich nájdete v tomto zozname:

 • iPhone 12 mini (64GB) – 799€
 • iPhone 12 mini (128GB) – 849€
 • iPhone 12 mini (256GB) – 969€

iPhone 12

iPhone 12

Zhrnutie pre iPhone 12

6,1″ iPhone 12 je štandardným nástupcom iPhonu 11 (2019) a iPhonu XR (2018). Na rozdiel od týchto modelov, ktoré sa na seba medzigeneračne veľmi podobali, ponúka nový hranatý dizajn, kvalitnejší OLED displej a podporu 5G siete (ktorú však na Slovensku zatiaľ nevyužijete).

Dostupný čip A14 Bionic je produkovaný 5nm procesom. To zabezpečí nielen vyšší výkon (o cca 20-25%) ale aj lepšiu výdrž batérie. Z dlhodobého hľadiska bude mať iPhone 12 (všetky modely) zabezpečenú softvérovú podporu na cca 5 rokov dopredu. To je obrovská výhoda v porovnaní s konkurenciou.

 • Displej: 6,1 palca (2532 x 1170 pixelov)
 • Fotoaparát: 12 MP (duálny fotoaparát) vzadu, 12 MP vpredu
 • Hardware: Apple A14 Bionic a 4GB RAM
 • Úložisko: 64GB, 128GB a 256GB
 • iOS: 14.x

Ak teraz napíšeme, že iPhone 12 je najlepšou voľbou z ponuky (v pomere cena-výkon-protihodnota), zrejme nebudeme preháňať. S výnimkou troch fotoaparátov a LiDAR skeneru je tento model veľmi podobný prémiovej, 6,1″ verzii iPhonu 12 Pro. Apple ho postavilo na rovnakej platforme, takže rozmery aj dizajn sa takmer do bodky zhodujú (líšia sa napríklad materiály). Je to skvelý kompromis, ktorý nás popravde prekvapil.

Kto by mal zvážiť iPhone 12?

V podstate sme to napísali hneď na začiatku. iPhone 12 by mal zvážiť každý, kto dnes vlastní iPhone XR alebo iPhone 11. Medzigeneračný skok bude v oboch prípadoch relatívne výrazný (minimálne po stránke dizajnu a displeja).

Tak isto môže byť zaujímavou voľbou pre bývalých majiteľov iPhonu X alebo iPhonu XS. Hoci sa jednalo o „prémiové“ verzie, iPhone 12 je v porovnaní s nimi o niečo lepšie vybavený. Nemá síce teleobjektív, no ten nahradí prítomnosť ultraširokouhlej šošovky.

Ak vlastníte iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 7 alebo iPhone SE (1. generácie) a chcete väčší displej, pochopiteľne tu platí to isté, čo pri iPhone 12 mini (nakoľko všetok HW ostáva rovnaký). Ak ste dokonca majiteľmi „Plusových“ variantov (iPhone 6/6S Plus, iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus), môže ísť o atraktívnu ponuku. Namiesto 5,5″ uhlopriečky dostanete 6,1″ a celkové rozmery budú o niečo menšie.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 dostane úspornejší procesor A14 Bionic. Vieme o koľko...

Cena, úložisko a farebné prevedenia

iPhone 12 si môžete zakúpiť v piatich samostatných farbách. Jedná sa o prevedenia „Black“, „White“, „Green“, „Blue“ a „PRODUCT (RED)“. K dispozícii sú tiež 3 kapacity úložiska. Spolu s cenami ich nájdete v tomto zozname:

iPhone 12 Pro

iPhone 12

Zhrnutie pre iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro je menší z dvojice high-end modelov. Pri prvom pohľade pôsobí podobne, ako iPhone 12 (6,1″), no skutočnosti obsahuje viacero rozdielov. K dispozícii budete mať tretiu šošovku fotoaparátu (teleobjektív) so 4x optickým a 10x digitálnym zoomom. Ďalšou novinkou je LiDAR skener umožňujúci merať hĺbku v priestore (vhodné pre fotky, video a takisto AR).

Toto zariadenie sa medzigeneračne zväčšilo. iPhone 11 Pro ponúkal 5,8″ displej, zatiaľ čo jeho nástupca má „až“ 6,1„. Rozmery narástli len veľmi decentne, za čo vďačíme tenším a odolnejším plochým rámom naokolo. V porovnaní so základným iPhonom 12 disponuje aj vyššou kapacitou operačnej pamäte. Hodnota narástla na 6GB RAM, čo v praxi zužitkujete napríklad pri vytváraní Dolby Vision HDR videa s podporou 60 fps (základný iPhone 12 má len 30 fps).

 • Displej: 6,1 palca (2532 x 1170 pixelov)
 • Fotoaparát: 12 MP (trojitý fotoaparát) vzadu, 12 MP vpredu
 • Hardware: Apple A14 Bionic a 6GB RAM
 • Úložisko: 128GB, 256GB a 512GB
 • iOS: 14.x

Kto by mal zvážiť iPhone 12 Pro?

Cieľová skupina tohto modelu je rôznorodá. Tvoria ju v princípe podobní zákazníci, ako skupinu štandardného iPhonu 12. Medzi zariadeniami je hneď viacero rozdielov a kvitujeme, že niektoré sa dajú šikovne využiť aj v profesionálnych sférach. Na druhej strane, ak vám stačil iPhone 11, iPhone XR prípadne iný model tejto kategórie, drahšia 6,1″ verzia poteší len fajnšmekrov (v pomere cena-výkon-protihodnota).

iPhone 12 Pro je priamym nástupcom iPhonu X, iPhonu XS a iPhonu 11 Pro. Pri prvých dvoch menovaných pocítite obrovský „skok“ smerom dopredu. Ak však budete prechádzať z minuloročného modelu, prídavná hodnota nebude výrazná. Určite si však užijete nový dizajn, väčší displej či možno 6GB RAM v rámci profesionálnejších fotoaparátov.

Cena, úložisko a farebné prevedenia

iPhone 12 Pro si môžete zakúpiť v štyroch samostatných farbách. Jedná sa o prevedenia „Graphite“, „Silver“, „Gold“ a „Pacific Blue“. K dispozícii sú tiež 3 kapacity úložiska. Spolu s cenami ich nájdete v tomto zozname:

Prečítajte si tiež  Apple má problém s čínskymi displejmi pre iPhone 12.

iPhone 12 Pro Max

iPhone 12

Zhrnutie pre iPhone 12 Pro Max

Absolútna vlajková loď a to najlepšie, čo dnes nájdete v ponuke spoločnosti Apple. Aj týmto slovami by sme mohli definovať 6,7″ iPhone 12 Pro Max. Zariadenie obsahuje v podstate všetko to, čo jeho menšia, 6,1″ verzia.

Bonusom budú o málo lepšie fotoaparáty (teleobjektív s clonou f/2.2, 5x optický zoom a 12x digitálny zoom, optická stabilizácia snímačov). Nejedná sa o nič, čo by stálo bežnému spotrebiteľovi za príplatok. Ak však natáčate/fotíte na profesionálnej úrovni, môže to byť užitočné.

 • Displej: 6,7 palca (2778 x 1284 pixelov)
 • Fotoaparát: 12 MP (trojitý fotoaparát) vzadu, 12 MP vpredu
 • Hardware: Apple A14 Bionic a 6GB RAM
 • Úložisko: 128GB, 256GB a 512GB
 • iOS: 14.x

Kto by si mal kúpiť iPhone 12 Pro Max?

Aj keď sa jedná a technologický „strop“, cieľová skupina môže byť pomerne úzka. Ak vlastníte iPhone XS Max, inovácia nám príde veľmi výrazná. Súčasní majitelia iPhonu 11 Pro nákupom nič nepokazia. Dizajn ich zrejme poteší, no technológie neuchvátia. V tomto bode je to na zváženie.

Tak isto tu platí, že nech vlastníte akýkoľvek iný model a chcete to „najlepšie z najlepšieho“, toto je tá správna cesta. iPhone 12 Pro Max je len minimálne väčší, v porovnaní so staršími „Plus“-kovými iPhonmi. Svoje preferencie však najlepšie poznáte len vy sami.

Cena, úložisko a farebné prevedenia

iPhone 12 Pro Max si môžete zakúpiť v štyroch samostatných farbách. Jedná sa o prevedenia „Graphite“, „Silver“, „Gold“ a „Pacific Blue“. K dispozícii sú tiež 3 kapacity úložiska. Spolu s cenami ich nájdete v tomto zozname:

 • iPhone 12 Pro Max (128GB) – 1249€
 • iPhone 12 Pro Max (256GB) – 1369€
 • iPhone 12 Pro Max (512GB) – 1599€

Do komentára nám napíšte, pre ktorý iPhone 12 ste sa napokon rozhodli vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -