Aj keď v Apple neudávajú pri svojich iPhonoch presnú kapacitu RAM, vďaka mnohým systémovým údajom či certifikačným procesom ju poznáme. Ako sme už spomenuli v perexe, zatiaľ čo sa iPhone 13 mini a iPhone 13 spoliehajú na 4 GB RAM, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max majú až 6 GB RAM.
Hoci to znie pri porovnaní s niektorými konkurentmi s dvoj až trojnásobnou hodnotou možno trochu smiešne, treba si uvedomiť, že operačný systém iOS funguje úplne iným spôsobom než Android a preto nepotrebuje tak veľa RAM. Ako je to ale s porovnaním rýchlosti v rámci oboch „jablkových“ modelov?
Odpoveď je jednoduchá. Ešte predtým, než sa dostaneme ku testu je nutné uviesť, že drahší iPhone 13 Pro disponuje aj o niečo výkonnejšou GPU.
Hoci má aj lacnejší iPhone 13 procesor A15 Bionic, spolieha sa „iba“ na 4-grafické jadrá zatiaľ čo verzia s označením Pro ich má až 5. Aj to teda môže zanedbateľným spôsobom ovplyvniť výsledky testu avšak ten bol pripravený tak aby čo najviac „prevetral“ práve RAM.
Výsledok je jasný a zrejme vás neprekvapí
Všetky aplikácie spúšťal veľmi presný robot, pomocou ktorého sa autor snažil vyhnúť akýmkoľvek pochybeniam ľudského prsta. Dá sa teda povedať, že ak budeme pracovať s odchýlkou maximálne 2-3 sekúnd, výsledky môžeme považovať za relevantné.
V prvom kole sa v podstate len spúšťali a vypínali apky ako Facebook, Microsoft Excel, Fotoaparát, Subway Surfer, Spotify a mnoho ďalších. Výsledok bol veľkým prekvapením, pretože rozdiel predstavoval iba zanedbateľných 0,76 sekundy v prospech iPhonu 13 Pro. To nám stále spadá do štatistickej odchýlky spomenutej vyššie.
Rozhodlo sa v druhom kole
Druhé kolo je tým, ktoré býva v tomto teste „zlomové“, pretože sa aplikácie spúšťajú spätne z multitaskingu, ktorý naplno využíva kapacitu operačnej pamäte RAM.
No a zdá sa, že ak si kúpite iPhone 13 a nie iPhone 13 Pro, skutočne môžete byť mierne znevýhodnení kvôli pomalším reakciám. Druhú časť testu totiž lacnejší model dokončil o 21 sekúnd neskôr ako iPhone 13 Pro!
Na strane druhej to ale určite nie je dôvod na to, aby ste sa tomuto zariadeniu vyhýbali. Nakoľko bolo spätne otvorených až 16 apiek (pričom prvých päť len s minimálnym oneskorením), v prepínaní v rámci multitaskingu predstavuje nižšia kapacita RAM zhruba 1,3 sekundy navyše na každú jednu z nich.
A to je podľa nášho názoru zanedbateľný časový údaj, ktorý pri bežnom používaní ani nepostrehnete.
Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.