Spoločnosť Apple tvrdí, že jej iPhone je z roka na rok odolnejší. V prípade posledných generácií tomu dopomohol nový dizajn s plochými hranami ale tiež technológia keramickej ochrany displeja, ktorá by mala zabezpečiť nižšiu náchylnosť na rozbitie alebo praskanie počas pádov.

Toto všetko sa už klasicky rozhodol preveriť známy youtuber JerryRigEverything, ktorý vystavil najnovší iPhone 13 Pro Max hneď niekoľkým nepríjemným skúškam odolnosti. Telefón síce na konci testu vyzeral „pošramotený“ avšak všetkými testami prešiel bez väčšieho zaváhania.

Pri displeji napríklad platí, že ho poškriabete iba s materiálom, ktorý dosahuje na moshovej stupnici tvrdosti skóre 6/10. To síce neznie príliš reprezentatívne, avšak hlboké ryhy sa začínajú objavovať až pri hodnote 7/10 čo je nadpriemer. Dá sa teda povedať, že displej veľmi odolný.

Zafírové sklíčko stále nie je „zafírové“

Podobne je na tom aj rám z nehrdzavejúcej ocele, ktorý je lesklý a pôsobí veľmi solídnym dojmom. Ak ho budete používať úplne bežným spôsobom, pravdepodobne sa na ňom po dlhšej dobe ukážu len mikroskopické škrabance. Pri verzii Silver sa navyše dajú odstrániť leštiacou pastou.

V prípade, že však vezmete niečo ostrejšie (napríklad orezávač, nožík alebo niektoré typy kľúčov), do povrchovej úpravy urobíte bez väčších problémov nepeknú ryhu. Pravdepodobne by ste sa ale museli veľmi snažiť, aby sa vám to podarilo.

Prečítajte si tiež  Steve Jobs raz hodil iPhone na zem pred skupinou novinárov aby demonštroval jeho odolnosť

To čo Jerryho mierne sklamalo je zafírové sklíčko použité na krytie zadných fotoaparátov. Hoci ho tak Apple oficiálne nazýva, podľa tvrdosti by malo zniesť minimálne ôsmy stupeň z desiatich.

V skutočnosti sú však ryhy viditeľné už pri šiestom stupni. S týmto majú problémy prakticky všetky zariadenia od spoločnosti Apple.

Apple postavilo solídny a odolný produkt

Takmer na záver bolo prekvapením, ako telefón perfektne zvládol test nahrievania displeja zapaľovačom, pričom sa na jeho zobrazovacej jednotke ani po skutočne dlhej dobe neobjavili žiadne „prepálené škvrny“.

No a čo jeho odolnosť voči ohnutiu vo vrecku? S tým mal našťastie problém len iPhone 6 a iPhone 6 Plus… iPhone 13 Pro Max síce pri rovnakom teste mierne popraská (našťastie len zvukovo) a taktiež je vidieť drobné ohnutie pri vyvíjaní silného tlaku, no keď s tým prestanete, všetko sa vráti do normálu.

Konečný verdikt je teda taký, že novinka z Cupertina je veľmi odolná a bez problémov sa dá povedať, že Apple postavilo ďalší solídny produkt.

Aj tak si ale radšej zaobstarajte ochranné púzdro, fóliu či temperované sklíčko (prípadne poistenie). Nikdy neviete, na akú smolu narazíte.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -