Spoločnosť Apple už od roku 2012 používa vo svojom iPhone 9-pinový Lightning port, ktorý síce nie je zlý, no na profesionálnu prácu trochu nepoužiteľný. Technológia, ktorá sa v ňom skrýva, je totiž príliš zastaralá a prenosové rýchlosti tak zďaleka nedokážu sekundovať aktuálnym trendom, čomu sme sa venovali aj v tomto článku.

A aj keď by bolo riešením použitie USB-C konektora, Apple sa mu vyhýba ako čert krížu. Podľa oficiálneho stanoviska spoločnosti je táto technológia menej odolná než Lightning a samozrejme by nad ňou firma stratila kontrolu. V súčasnosti zarába na svojom Lightning konektore aj vďaka rozsiahlym certifikačným procesom (MFi).

Ako však naznačuje nová správa od 9to5mac, v roku 2022 by mohlo dôjsť v tomto smere ku zásadnej zmene a inovácii. iPhone 14 a iPhone 14 Pro Max sa síce opäť budú spoliehať len na 9-pinový konektor od Apple, avšak ten by mal priniesť podporu USB 3.0, vďaka čomu bude zásadne rýchlejší.

Spoločnosť Apple už túto technológiu predstavila pred siedmymi rokmi. Do iPhonu ju ale nikdy nenasadila 

A aj keď pôjde pri iPhone o zásadnú novinku, nakoľko aj súčasný iPhone 13 podporuje skrz kábel rýchlosti len USB 2.0, v skutočnosti má Apple modernejšiu technológiu pod palcom už od roku 2015.

Práve vtedy totiž firma predstavila prvú generáciu iPadu Pro, ktorá mala k dispozícii USB 3.0 Lightning port. Používatelia si mohli prikúpiť špeciálny adaptér na rýchlejší prenos fotografií a videí priamo do tabletu.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Technologický gigant však z nepochopiteľných dôvodov svoj vylepšený dátový port nikdy nepoužilo aj v iPhone. Aj preto jeho posledná generácia dokáže prenášať dáta maximálne pri rýchlosti 480 Mbps, čo je ďaleko za súčasnými štandardmi.

Len pre porovnanie, štandard USB 3.0 dosahuje rýchlosti až 5 Gbps. To sa dá zúžitkovať napríklad pri práci so 4K ProRes videom, ktoré je extrémne náročne na interné úložisko. A ako iste viete, iPhone 13 Pro ho už dokáže natáčať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here