Spoločnosť Apple nedávno zverejnila finančné výsledky zo začiatku roka 2023, v ktorých sa jasné ukázalo, že aj keď väčšina predajcov na trhu s mobilnými zariadeniami zaznamenáva negatívny pokles predajov, technologickému gigantovi z Cupertina sa stále darí. Nový výskum spoločnosti Perfectrec, ale naznačuje, že to môže byť len zotrvačný jav.

Ukázalo sa totiž, že aj keď ľudia nakupujú iPhone 14, ako na bežiacom páse, zďaleka s ním nie sú takí spokojní, ako s generačne starším iPhonom 13. Pokles pozitívnych recenzii dosiahol medziročne až 8 %, čo je najviac od roku 2012, kedy prišiel na trh iPhone 5. Pri ňom Apple zaznamenalo 4 % pokles. Ide teda o výrazný rozdiel.

Rovnako sa pomocou nového prieskumu podarilo odhaliť, že problém sa netýka len klasického iPhonu 14, ale aj jeho prémiových verzií. Menší, 6.1″ iPhone 14 Pro sa prepadol z 84 % na 76 % a väčší 6,7″ iPhone 14 Pro Max z 86 % na 80 %.

iPhone 14 ľuďom akosi nedáva zmysel

Pokiaľ vás zaujíma, čo stojí za týmto negatívnym trendom, odpoveď je s najväčšou pravdepodobnosťou úplne jednoduchá.

Základný iPhone 14, ktorý Apple predáva od 999 € (na Slovensku ho zoženiete od 790 €) ponúka po technickej aj vizuálnej stránke skoro to isté, ako generačne starší model iPhone 13, ktorý Apple predáva od 899 € (na Slovensku ho zoženiete od 705 €).

iPhone 14 popularita
Zdroj: Perfectrec

Ľudí pravdepodobne sklamala hardvérová výbava zariadenia, ktorá v rok 2022 počítala s rok starým procesorom A15 Bionic, neprítomnosťou Dynamic Islandu, ako aj 60 Hz displejom, ktorý dokážu prekonávať Androidy s tretinovou obstarávacou cenou.

Aj preto sa nemôžeme čudovať tomu, že o rok starší iPhone 13 je do dnešných dní jedným z najpredávanejších smartfónov na našom trhu. Ľuďom nevadí, že zariadeniu chýba niekoľko drobností, ako napríklad akčný režim, SOS satelitné volania či detekcia autonehody. Chcú skrátka rýchly a spoľahlivý smartfón za rozumnú cenu, ktorým iPhone 14 evidentne nie je.

Samotný výskum sa opieral o používateľské recenzie z Google, ktorých bolo dokopy viac ako 669-tisíc.

Prepad spokojnosti je síce extrémny, no bolo aj horšie 

Dobrou správou je aspoň to, že aj keď Apple zaznamenalo veľmi negatívny prepad spokojnosti pri iPhone 14, vo všeobecnosti môžeme napísať, že toto zariadenie nie je na tom až tak zle, ako napríklad iPhone 8 v roku 2017, ktorý mal len 71 % plnohodnotných 5 hviezdičkových hodnotení.

Prečítajte si tiež  Všetci výrobcovia smartfónov majú problémy. Výnimku snáď tvori iba spoločnosť Apple so svojim iPhonom 13
Perfectrec
Zdroj: Perfectrec

Pred desiatimi rokmi spoločnosť Apple dokonca predstavila ešte jeden smartfón, ktorý bol totálnym predajným fiaskom. Išlo o model iPhone 5C, odvedený iPhonu 5. Apple mu dalo lacný „plastový dizajn“ no cena bola príliš vysoká, na čo negatívne zareagovali aj používatelia.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Ľudia si radšej priplatili 100 € a získali iPhone 5S, ktorý mal Touch ID, výkonnejší 64-bitový procesor, lepší fotoaparát a veľa ďalšieho. Aj preto dosiahol iPhone 5C v rovnakom rebríčku hodnotenie len na úrovni 64 %!

Snáď sa Apple v tomto smere poučí a iPhone 15 bude dostatočne dobrý. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -