Ako už býva zvykom, Apple sa so svojimi akcionármi každý štvrťrok delí o informácie o ziskoch a predajoch svojich zariadení a celkovom stave spoločnosti. Inak tomu nebolo ani tento kvartál, kedy firma dosiahla fantastické úspechy.

Generálny riaditeľ Tim Cook oznámil povzbudivé výsledky, spomedzi ktorých vyzdvihol najmä jednu kategóriu. Gigant z Cupertina sa v posledných rokoch stále viac zaoberá poskytovaním služieb. Tento segment sa spoločnosti podarilo za tri roky takmer zdvojnásobiť.

Počas ohlasovania finančných výsledkov za druhý štvrťrok Cook spomenul, ako sa spoločnosti darí s predplatným. Okrem platieb uskutočnených prostredníctvom obchodu App Store Apple už čoskoro prekročí rekordný míľnik. K tomu sa však dostaneme nižšie.

Minimálny pokles v ťažkom období a nárast marže

Pozrime sa najskôr na tržby za prvý štvrťrok 2023, ktoré dosiahli až 94,8 miliardy dolárov, pričom čistý zisk z nich predstavoval 24,1 miliardy dolárov. Ide len o veľmi mierny pokles v porovnaní s tržbami vo výške 97,3 miliardy dolárov a čistým ziskom na úrovni 25 miliárd dolárov, ktoré spoločnosť Apple dosiahla v rovnakom období 2022.

Ako dopĺňa portál Macrumors, spoločnosti sa podarilo zvýšiť hrubú maržu na produktoch z pôvodných 43,7 % na súčasných 44,3 %, za čo môže aj o čosi vyššia obstarávacia cena najdostupnejšieho iPhonu 14 (keďže model 14 mini už nie je v ponuke).

Apple tržby
Zdroj: Apple

A keď sme už pri mobilných zariadeniach, v tejto oblasti technologický gigant dosiahol nový rekord v rámci prvého štvrťroka, keď sa mu podarilo dosiahnuť tržby na úrovni 51,3 miliardy dolárov.

Naopak, klesajúcu tendenciu zaznamenali počítače Mac, ktoré spadli z minuloročných 10,4 miliardy na 7,2 miliardy. Snáď to trochu zlepší nový 15″ MacBook Air, ktorý Apple predstaví na WWDC 2023.

Hranica jednej miliardy je takmer prekonaná

Jablková spoločnosť už onedlho dosahne hranicu 1 miliardy predplatiteľov. Momentálne sa spoločnosť drží na čísle 975 miliónov, čo zahŕňa služby Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, iCloud a obchod App Store.

Kvartálne výsledky Apple za máj 2023
Zdroj: Appleinsider

Divízia služieb vykazovala v druhom štvrťroku stabilný rast, keď dosiahla tržby vo výške 20,9 miliardy USD. Na druhej strane segment inteligentných hodiniek a príslušenstva domácnosti, ako napríklad HomePod zaznamenal mierny pokles.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Zatiaľ čo niektorí analytici môžu považovať výsledky podnikania v oblasti služieb za priemerné, Apple chce raziť svoju cestu hlavne v tejto kategórii a v budúcnosti navyšovať zisky. Na úplne novú úroveň by to mohol posunúť pripravovaný VR/AR Headset, ktorý spoločnosť predstaví už o niekoľko týždňov.

Apple Headset v bielej, žltej, čiernej a fialovej farbe
Zdroj: MacWorld

Práve náhlavná súprava by mala firme otvoriť dvere do nových preistorov platených služieb, ktoré ešte viac rozšíria ponuku jablkového ekosystému. Okrem zaužívaných služieb ako Apple Fitness alebo Apple Music sa môžeme tešiť na poriadnu nádielku nového obsahu v podobe hier a multimédií.

Prečítajte si tiež  Samsung začne kopírovať stratégiu Apple. Ušetrí mu to miliardy eur ročne

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -