Nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max obsahuje množstvo drobných vylepšení, ktorými sa spoločnosť Apple na svojej poslednej konferencií nepochválila. Na základe podrobných technických špecifikácií sa teraz podarilo zistiť, že prémiový model ponúka podporu dvojfrekvenčného GPS.

Táto technológia umožňuje presnejšie sledovanie polohy zariadenia a nájdeme ju aj v nových a extrémne odolných hodinkách Apple Watch Ultra.

Ako bližšie špecifikuje portál Macrumors, iPhone 14 Pro aj Apple Watch Ultra spolupracujú so signálmi zo satelitov, ktoré prichádzajú na staršej frekvencii L1 (tak ako doteraz). Okrem toho však dokážu spracovávať aj modernizovanú frekvenciu L5, ktorá ponúka vyšší výkon.

Nová technológia lepšie prekonáva prekážky 

iPhone 14 Pro Max Always-On
Zdroj: Future

Aby sme to zjednodušili, frekvencia L5 sa v porovnaní s L1 dokáže lepšie dostávať cez prekážky, ako sú napríklad stromy, budovy atď., ktoré zvyknú pôsobiť ako prirodzené „rušičky“. GPS signál vám teda nebude vypadávať tak často, ako doteraz.

No a keďže novinky podporujú oba tieto signály, vo všeobecnosti sa dá predpokladať, že ponúknu oveľa vyššiu presnosť určovania polohy pre aplikácie, ale aj rôzne funkcie na pozadí.

K dispozícii je zatiaľ 17 satelitov s podporou L5

iPhone 14 / 14 Pro Always-on displej
Zdroj: Apple

Americká vláda ešte v júni 2022 uviedla, že na obežnej dráhe sa v súčasnosti nachádza celkovo 17 satelitov, ktoré vysielajú signály L5. Zároveň tiež tvrdí, že kombinácia frekvencii L1 a L5 dokáže ľuďom z celého sveta poskytnúť najmodernejší a najpresnejší GPS signál.

Možno, že ste o tom ani nevedeli, no technológia L5 sa v praxi šíri už od roku 2010. Americká vláda ale zdôrazňuje, že signál z nej zostáva „predprevádzkový“.

Za zmienku tiež stojí, že pokiaľ si zaobstaráte štandardný iPhone 14 alebo iPhone 14 Plus, v týchto modeloch sa nachádza len podpora klasického L1 signálu. Dvojfrekvenčný systém GPS je teda k dispozícii len pre špičkové verzie Pro. Tie zároveň podporujú aj iné navigačné systémy, vrátane GLONASS, Galileo, QZSS a BeiDou.

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Tuto bude Apple prezentovať svoje novinky!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here