Rok prešiel ako voda a spoločnosť Apple usporiadala ďalší event s názvom „Far Out”, na ktorom nám predstavila úplne nový iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Novinky prinášajú niekoľko zaujímavých zmien. Tou najhlavnejšou je azda to, že iPhone 14 už nekúpite vo verzii „mini”.

Apple sa po neúspechu predchodcov rozlúčilo s 5,4” obrazovkou a nahradilo ju väčším 6,7” modelom. iPhone 14 Plus tvorí pomyselnú alternatívu pre podstatne drahšiu vlajkovú loď, čo by malo osloviť široké masy používateľov. 

iPhone 14 / 14 Plus a jeho zastaralý dizajn

iPhone 14 / iPhone 14 Plus
Zdroj: Apple

Po dizajnovej stránke sme sa okrem drobnej korekcie farieb nedočkali žiadnych zásadných zmien. Zariadenie sa stále spolieha na ploché hrany, v zadnej časti sú diagonálne fotoaparáty a vpredu aktualizovaný notch z roku 2021, ktorý je o 20 % menší než pôvodná verzia.

Dostupnejší model je aj naďalej vyrobený z odolného leteckého hliníka, pričom v zadnej časti nájdeme lesklé sklo. Obe verzie spĺňajú odolnosť voči vode vďaka norme IP68, ktorá im umožní ponor do hĺbky 6 metrov až na 30 minút. Dávajte však pozor. Ak telefón utopíte, Apple vám neuzná reklamáciu!

Výrobca uvádza, že iPhone 14 a iPhone 14 Plus má k dispozícii prepracovanú vnútornú konštrukciu pre lepší tepelný výkon a zákazníci sa majú dočkať najlepšej výdrže batérie, akú kedy tento smartfón ponúkal.

V praxi to znamená, že iPhone 14 / 14 Plus zvládne prehrávať video v prípade menšej 6,1″ verzie až 20 hodín, respektíve 26 hodín, ak si zaobstaráte väčší 6,7″ model. To znie slušne.

iPhone 14 / 14 Plus dostal lepší displej

Takto vyzerá nový iPhone 14 vo všetkých farbách
Zdroj: Apple

Apple si uvedomilo, že ľudia už nechú malé uhlopriečky. iPhone 14 / 14 Plus dostal dve veľkosti displeja (6,1″ a 6,7″), ktoré sú ideálne na streamovanie filmov či hranie hier.

Zobrazovacia jednotka s názvom Super Retina XDR je postavená na technológii OLED a podporuje špičkový 1200 nitový jas v režime HDR. Takisto sa môže pochváliť kontrastným pomerom 2 000 000:1 a podporou Dolby Vision.

Samozrejmosťou je použitie špeciálneho skla s povrchovou úpravou Ceramic Shield, ktoré iPhone 14 / 14 Plus ochráni pred pádmi alebo nárazmi. Toto isté, ale ponúka aj iPhone 12 či iPhone 13.

Procesor A15 Bionic po roku opäť v plnom nasadení

iPhone 14 ponúka procesor A15 Bionic
Zdroj: Apple

Ak by sme to nečakali, asi by nás to prekvapilo. Apple v roku 2022 skutočne nasadilo do svojho nového iPhonu procesor, ktorý už poznáme z predošlej generácie. iPhone 14 / 14 Plus sa dodáva s čipom A15 Bionic, ktorý má stále čo ponúknuť. Je vyrobený za pomoci 5nm procesu a ponúka 6-jadrové CPU. Dve výkonnostné a štyri úsporné jadrá sú skĺbené s päťjadrovou grafikou.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovenský operátor vám dá vianočné prekvapenie úplne ZADARMO. Takto si ho aktivujete

Hoci bol tento čip pôvodne uvedený na trh v roku 2021, podľa Apple je stále rýchlejší ako všetká konkurencia. To znamená, že iPhonu 14 / 14 Plus bude určite stačiť.

Apple sľubuje, že jeho staro-nový šesť-jadrový procesor zvládne všetky náročné úlohy rýchlo a hladko. Dopomôcť mu má aj 16-jadrový Neural Engine, ktorý je schopný vykonať až 5,8 bilióna operácií za sekundu. To zlepší celkový zážitok zo strojového učenia.

iPhone 14 / 14 Plus a jeho fantastický fotoaparát 

iPhone 14 zadný fotoaparát
Zdroj: Apple

Tak ako býva zvykom, spoločnosť Apple sa pri svojom novom iPhone venovala zlepšeniu kvylity fotografií. iPhone 14 a iPhone 14 Plus prinášajú nový štandard záberov, o ktorý sa postará dvojica 12 Mpx fotoaparátov s väčším snímačom a väčšími pixelmi.

Novinkou je technológia Photonic Engine, ktorá až 2,5 násobne zlepšuje výkon fotografií pri slabom a strednom osvetlení. Toto platí pre hlavnú širokouhlú kameru. Ak však budete fotiť na ultraširokouhlú alebo prednú TrueDepth kameru, dočkáte rovnako slušného dvojnásobného zlepšenia.

Keďže je noviniek v oblasti fotoaparátu skutočne veľa, rozhodli sme sa ich spísať do nasledujúcich bodov:

 • Nový hlavný fotoaparát s väčšou clonou ƒ/1,5 a pixelmi s veľkosťou 1,9 µm, ktorý umožňuje vylepšenia fotografií a videí vo všetkých svetelných scénach pre lepšie detaily a zmrazenie pohybu, menej šumu, rýchlejšie expozičné časy a optickú stabilizáciu obrazu s posunom snímača.
 • Nový predný fotoaparát TrueDepth s clonou ƒ/1,9, ktorý umožňuje lepší výkon pri fotografiách a videu zachytených v slabom osvetlení. Vďaka použitiu technológie autofocus dokáže ešte rýchlejšie zaostriť a zachytiť skupinové zábery z väčšej vzdialenosti.
 • Nový akčný režim pre neuveriteľne hladko vyzerajúce videá, ktorý sa prispôsobí výrazným otrasom, pohybu a vibráciám.
 • Ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý ponúka jedinečnú perspektívu pre širšie zábery a vylepšenia fotografií pri slabom osvetlení vďaka technológii Photonic Engine.
 • Vylepšený True Tone blesk, ktorý je o 10 % jasnejší a má lepšiu rovnomernosť pre konzistentné osvetlenie.
 • Režim Cinematic, ktorý je teraz k dispozícii v rozlíšení 4K pri 30 fps a 4K pri 24 fps.
 • Režim HDR Dolby Vision 

Detekcia nárazu a podpora satelitného pripojenia 

iPhone 14 satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Apple zapracovalo na tom, aby bol iPhone 14 / 14 Plus plný bezpečnostných funkcií. Okrem detekcie nárazu, ktorá vám pomocou špeciálneho gyroskopu dokáže zachrániť život počas autonehody obsahuje aj podporu satelitného SOS pripojenia.

Funguje to tak, že zariadenie namierite na satelit (telefón vám ukáže, kde sa nachádza) a následne si môžete privolať záchranu formou správy.

iPhone 14 satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Služba bude k dispozícii na 2 roky zadarmo na území USA a Kanady. Zároveň platí, že ju budete môcť využívať iba vtedy, keď sa ocitnete mimo mobilného pokrytia.

Prečítajte si tiež  Je to tu, iPhone Photography Awards 2016, zúčastni sa aj ty.

Slovenská cena za iPhone 14 / 14 Plus vás nepríjemne zaskočí 

Päť nových farieb, v ktorých sa dodáva iPhone 14 / 14 Plus
Zdroj: Apple

Aj keď to určite neradi počujete, Apple v roku 2022 zdražovalo. Nový iPhone 14 stojí o 100 € viac, ako iPhone 13 v čase uvedenia na trh. Znamená to teda, že základnú 128 GB verziu zoženiete ako jediná za sumu štartujúcu pod úrovňou 1000 eur.

Za 6,7″ iPhone 14 Plus si Apple dokonca pýta takú čiastku, akú si minulý rok žiadalo za 6,1″ iPhone 13 Pro. Za základný 128 GB model zaplatíte 1149 eur, pričom najdrahší 512 GB variant vás vyjde na 1539 eur.

Telefóny budú k dispozícii v piatich farebných prevedeniach, ktoré si môžete pozrieť na v našej galérii. Menovite ide o varianty Midnight (čierna), Purple (fialová), Starlight (biela), RED (červená) a Blue (modrá).

Slovenská cena za iPhone 14

 • iPhone 14 (128 GB) – 999 € (899 €)
 • iPhone 14 (256 GB) – 1129 € (1019 €)
 • iPhone 14 (512 GB) – 1389 € (1249 €)

Slovenská cena za iPhone 14 Plus

 • iPhone 14 Plus (128 GB) – 1149 €
 • iPhone 14 Plus (256 GB) – 1279 €
 • iPhone 14 Plus (512 GB) – 1539 €

Novinka sa začne predávať v piatok 16. septembra. Operačný systém iOS 16 bude dostupný skôr, konkrétne od pondelka 12. septembra.

Krátke zhrnutie iPhone 14 / 14 Plus

Zdroj: Apple

Apple opäť predstavilo „normálny“ iPhone, ktorý nijak extra nepotešil, no rovnako ani nesklamal. iPhone 14 / 14 Plus je skrátka určený pre ľudí, ktorím vyhovuje jeho menej profesionálny hardvér a zároveň chcú používať kvalitný produkt s dlhou životnosťou.

Iste, Apple tu možno mohlo použiť výkonnejší procesor, ale na čo by to bolo dobré, keď ten starý konkurencia ani po roku nedobehla? Za nás teda palec hore, aj keď nejde o žiadnu revolúciu. iPhone 14 / 14 Plus stavil skrátka na istotu.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o novom iPhone 14 / 14 Plus myslíte vy. Tešíme sa na vaše reakcie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  iOS 4 bol oživený pomocou apky pre iPhone

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.