Stalo sa v podstate tradíciou, že po tom, čo spoločnosť Apple predstaví nový iPhone, dosahujú čakacie doby na niektoré modely pokojne aj mesiace. Technologický gigant z Cupertina jednoducho nedokáže v tak krátkom čase vyrobiť dostatočné množstvo zariadení, aby zasýtil obrovský dopyt zo strany zákazníkov. A ako informuje portál 9to5mac, v roku 2023 môže byť situácia ešte o niečo komplikovanejšia.

Analytik Jeff Pu už pred niekoľkými týždňami naznačil, že namiesto pôvodne odhadovaných 83 miliónov kusov iPhonu 15 Apple do konca kalendárneho roka vyrobí „len“ 77 miliónov kusov všetkých jeho verzií a prevedení. Pokles majú zapríčiniť jednak obmedzené dodávky komponentov zo strany dodávateľských reťazcov (kamerové moduly, titánový rám či displeje pre iPhone 15 Pro), ale tiež obavy spoločnosti Apple z nižšieho dopytu. Tie by však firmu mali zaujímať až niekedy na budúci rok, keď záujem o zariadenie značne ochabne. Do Vianoc sa to s vysokou pravdepodobnosťou neprejaví.

K odhadom sa však teraz dostal ďalší analytik, ktorého správu zverejnila japonská banka Mizuho Bank. Podľa jeho predikcie dôjde v roku 2023 k ešte zásadnejšiu zníženiu produkcie, než ako predpokladá Jeff Pu. Apple má namiesto pôvodne odahdovaných 84 miliónov kusov iPhonu 15 (podľa Mizuho Bank) vyrobiť len 73 miliónov kusov zariadenia.

V tejto analýze sa však nespomínajú žiadne obavy zo zníženého poklesu, ale jednoducho problémy so zásobovaním, ktorým spoločnosť Apple čelí rok čo rok.

Aj to môže byť koniec koncov dôvod, prečo sa spoločnosti Apple podarí predať do konca roka 2023 iba 217 miliónov kusov iPhonov, namiesto minimálne 227 miliónov, ktoré sa podarilo predať v roku 2022. Samozrejme, do istej miery za to môže byť zodpovedný aj slabší záujem zo strany zákazníkov.

Predaj iPhonu sa nedávno zastavil 

iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / Dr Debox (úprava redakcie)

Ako vyplýva z poslednej štvrťročnej správy, iPhone skutočne zaznamenal pokles predajov, no ten bol v porovnaní s konkurenciou len zanedbateľný. Nikto, ale nevie, ako sa bude trh správať v nasledujúcich mesiacoch.

Niektorí analytici v súvislosti s problémami vo výrobe dokonca naznačujú, že Apple ani v roku 2023 nezvládne spustiť začiatok predaja všetkých smartfónov v jeden deň. Zatiaľ čo iPhone 15, iPhone 15 Plus a iPhone 15 Pro by mohli byť dostupné už 22. septembra, vlajková loď ponuky iPhone 15 Pro Max, alebo aj iPhone 15 Ultra si budete môcť kúpiť až začiatkom októbra.

Nechajme sa teda prekvapiť, ako to celé dopadne. Každopádne prichádzajú z každej strany indície, že ak získate v prvých dňoch predaja nový iPhone 15, budete mať obrovské šťastie!

Prečítajte si tiež  EA už testuje nový diel Need For Speed pre naše smartfóny!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -