Spoločnosť Apple predstaví nový iPhone 15 už za necelý týždeň. Podľa aktuálnych informácií sa dočkáme štyroch samostatných zariadení, ktoré budú plné technologických noviniek. Zatiaľ čo základné verzie iPhone 15 & iPhone 15 Plus dostanú štandardné evolučné zmeny, ako Dynamic Island, procesor A16 Bionic či lepšie 48 Mpx fotoaparáty, pri modeloch Pro sa môžeme tešiť na malú revolúciu.

Dizajn by mal byť viacmenej podobný, aj keď s jemne zaoblenými hranami. Zmení sa však materiál rámu zariadenia, ktorý už nebude z nehrdzavejúcej ocele, ale z oveľa odolnejšie a ľahšieho titánu. Rovnako v iPhone 15 Pro nájdeme nový Action Button, kvalitnejšie fotoaparáty a hlavne revolučný procesor A17 Bionic, ktorý vďaka moderným výrobným postupom na kilometre utečie svojej konkurencii. Vďaka zákulisným informáciám už teraz vieme, že sa na tento čip v roku 2023 a pravdepodobne ani v roku 2024 nebude schopný dotiahnuť žiaden Android. Apple má totiž obrovskú výhodu.

Technologický gigant z Cupertina si zabezpečil v spoločnostiTSMC určitú exkluzivitu, ktorú momentálne nemá žiaden iný výrobca. Tá súvisí najmä s 3 nm výrobným procesom, ktorý má byť použitý práve pri produkcii čipu A17 Bionic. Len pre doplnenie, minuloročný A16 Bionic bol vyrábaný 4 nm procesom a čipy A14 / A15 Bionic zase 5 nm procesom.

V praxi to znamená, že v rovnako veľkom procesora sa môže nachádzať väčší počet tranzistorov, vďaka ktorým bude schopný dosahovať výrazne vyšší výkon. A nie je to všetko. Keďže sa čip A17 Bionic bude menej namáhať pri bežných, ale aj náročnejších úlohách, dosiahne aj výrazne nižšiu spotrebu energie, čo prispeje k lepšej výdrži na jedno nabitie. 3 nm proces teda so sebou prináša samé benefity.

Apple bude mať obrovský náskok nad Intelom aj Qualcommom

Snapdragon 8 Gen 3 vs a17 bionic
Zdroj: Komunita

Je zaujímavé, že podľa portálu 9to5mac chcel v roku 2023 použiť totožný výrobný proces aj známy výrobca Intel. Vývoj jeho moderných čipov, ale mešká a presne preto sa do produkčnej fázy dostanú najskôr v roku 2024.

Spoločnosti Apple sa navyše podarilo získať celý 3 nm výrobný proces od TSMC čisto pre seba, pretože so spoločnosťou podpísala exkluzívnu zmluvu o spolupráci, ktorá by mala trvať približne rok. To sa pochopiteľne dotkne aj spoločnosti Qualcomm, ktorá vyvíja snáď najlepšie čipy pre zariadenia s operačným systémom Android.

Jeho nadchádzajúci Snapdragon 8 Gen 3 sa tak bude môcť spoliehať maximálne na 4 nm výrobný proces, ktorý má TSMC pravdepodobne stále k dispozícii. Toto iste platí aj pre spoločnosť MediaTek a jej očakávaný procesor Dimensity 9300

Prečítajte si tiež  Animované aplikácie v iOS by boli fajn. Prečo by ich mal Apple povoliť?

Apple a TSMC sú dlhoroční partneri, ktorí si po biznisovej stránke veľmi dobre rozumejú. Apple je na jednej strane obrovský zákazník, ktorý ponúka slušné peniaze a TSMC je na strane druhej najväčší výrobca čipov na svete, ktorý ich vie dodať v požadovanom množstve a hlavne kvalite.

Aj preto už Apple pri výrobe čipov nespolupracuje s juhokórejským Samsungom tak, ako kedysi. TSMC ho pred rokmi dokázalo plnohodnotne nahradiť snáď v každom jednom smere.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -