Spoločnosť Apple si pre svojich fanúšikov v roku 2023 chystá niekoľko zaujímavých prekvapení. Má medzi ne patriť aj extrémne výkonný procesor A17 Bionic, ktorý bude produkovaný 3 nm výrobným procesom a Apple ním absolútne zničí svoju konkurenciu. Portál Macrumors teraz zverejnil jeho hardvérové špecifikácie, na základe ktorých môžeme s čistým svedomím napísať, že spoločnosť Apple bude opäť neporaziteľná.

Začnime tým, v akých zariadenia procesor A17 Bionic uvidíme. Svoju púť odštartuje výhradne v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, čo potvrdil aj nedávny únik. Neskôr sa tento čip môže dostať aj do iných modelov, prípadne iPadov, no zo začiatku bude mať vyhradenú exkluzivitu len pre drahšie verzie smartfónu. Základný iPhone 15 a jeho väčší braček iPhone 15 Plus sa budú spoliehať na minuloročný čip A16 Bionic, ktorý je produkovaný 4 nm výrobným procesom.

Podľa dnešných informácií, ktoré zdieľal leaker Unknownz21 na sociálnej sieti X (bývalý Twitter), by mal mať nový čip až 6-jadrové CPU a 6-jadrové GPU.

V tomto prípade pôjde o nárast, nakoľko aktuálna generácia „vlajkového čipu“ A16 Bionic má síce 6-jadrové CPU, ale iba 5-jadrové GPU. Vďaka tomu sa môžeme tešiť na posun v oblasti grafiky.

Vyšší takt no rovnaká RAM

Apple A17 Bionic
Zdroj: Notebookcheck

Procesor A17 Bionic má byť taktovaný až na 3,70 GHz, čo je značný posun oproti čipu A16 Bionic, ktorý je taktovaný na 3,46 GHz. Negatívnym prekvapením je však to, že podľa dnešného úniku Apple nenavýši operačnú pamäť RAM.

Pôvodne sa špekulovalo, že iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max by mohli mať až 8 GB RAM, no po novom to vyzerá, že prídu len so 6 GB RAM. Leaker Unknownz21 označil prítomnosť 8 GB AM za nepravdepodobnú.

Slušný nárast výkonu a extrémna úspora energie 

iPhone 15 Pro v bordovej farbe
Zdroj: 9to5mac

To, v čom bude procesor A17 Bionic, ako doma bude extrémny výkon pri zachovaní vysokej energetickej účinnosti. Vďačiť za to bude revolučnému 3 nm výrobnému procesu, o ktorý sa stará najväčší výrobca čipov na svete, spoločnosť TSMC.

S Apple uzavrela tajnú dohodu, v rámci ktorej nebude približne rok produkovať 3 nm čipy pre žiadneho iného odberateľa. Cupertinský gigant má teda v tejto oblasti obrovskú výhodu.

iPhone 15 Pro by mal byť vďaka čipu A17 Bionic až o 10 – 15 % výkonnejší, ako iPhone 14 Pro s procesorom A16 Bionic. Oveľa výraznejšia, ale môže byť úspora energie, ktorá má podľa dnešného úniku dosahovať neuveriteľných 30 %!

Prečítajte si tiež  Čo všetko prináša iOS 15.4 a iPadOS 15.4? Budete prekvapení
Reklama
Reklama

Spojme si to s o cca 10 % väčšími akumulátormi, ktoré sa v tomto zariadení budú nachádzať a dostaneme sa na výdrž batérie, ktorej bude ťažko konkurovať akýkoľvek smartfón od Samsungu, Xiaomi, alebo Huawei.

Procesor A17 Bionic je extrémne zložitý na výrobu

Čip A17 Bionic a iPhone 15 Pro
Zdroj: Aroged

Vo výsledku sa tak môžeme tešiť na extrémne výkonný a zároveň úsporný čip, ktorý nebude mať v technologickom svete obdoby. Jeden z dôvodov, prečo ho uvidíme iba v „Pro“ verziách, nemá byť len snaha odlíšiť od seba lacné a drahé prevedenia smartfónov. Ako sme už naznačili vyššie, produkcia pomocou 3 nm procesu je veľmi náročná a dokonca sa pri nej bude zo začiatku stávať, že až 1/5 procesorov bude chybných.

A keďže TSMC nemá dostatočné kapacity na to, aby dokázalo dodať skoro 100 miliónov nových čipov do konca roka 2023, Apple a aj jeho zákazníci sa musia uskromniť so staršou technológiou, ktorá bude dostupná v najnovších základných modeloch. Nič si z toho, ale nerobte. Aj procesor A16 Bionic je extrémne výkonný a úsporný a navyše ho do dnešných dní prakticky nikto neporazil.

iPhone 15 príde na trh 12. septembra 2023. Medzi jeho hlavné „ťaháky“ má patriť titánové telo (len pre verzie Pro), USB-C konektor, Dynamic Island, či mierne prepracovaný dizajn. Ak si zaobstaráte iPhone 15 Pro Max, tešiť sa môžete aj na periskopický objektív.

Drahšie verzie pre profesionálov budú navyše začínať na vyššom 256 GB úložisku, ktoré vystrieda 128 GB verziu. Škoda len, že smartfóny výrazne zdražejú. Ich odhadované ceny nájdete v tomto článku.

Loopi Eco Case
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, či už sa na iPhone 15 tešíte, a ktorú konkrétne verziu si plánujete kúpiť. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -