Mnohí výrobcovia mobilných zariadení s operačným systémom Android sa rok čo rok spoliehajú na nový procesor od spoločnosti Qualcomm, ktorý má obrovský výkon. A aj keď zvyčajne nedosahuje schopnosti čipov od Apple, dokáže im aspoň plnohodnotne konkurovať. Ako sa však teraz ukazuje, s nadchádzajúcim čipom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 môže byť trochu problém. Informuje o tom portál AndroidAuthority.

Technologický gigant Qualcomm samozrejme v roku 2023 predstaví najvýkonnejšiu a najmodernejšiu verziu svojho mobilného čipu. Snapdragon 8 Gen 3 by mal byť predstavený koncom roka 2023, no podľa odhadov analytikov si ho nebude môcť dovoliť každý. Cena procesora by vraj mala byť príliš vysoká a preto sa ho výrobcovia vlajkových Androidov vzdajú. Ušetria tým náklady na výrobu a teoreticky môžu ponúknuť dostupnejšie produkty

Namiesto toho sa budú spoliehať na minuloročný Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý má stále dostatočný výkon a vynikajúce vlastnosti, alebo na Dimensity od spoločnosti MediaTek.

Dokonca sa špekuluje nad tým, že Qualcomm opustí aj spoločnosť Samsung, ktorá vo svojom modelovom rade Galaxy S24 použije na európskom trhu opäť procesory Exynos z vlastnej produkcie. V USA by v nich, ale mohol byť použitý Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3.

Šetriť sa svojim spôsobom snaží aj Apple 

iPhone 15
Zdroj: PhoneArena

Na druhej strane treba poznamenať, že tento trend čiastočne cítiť aj pri spoločnosti Apple. V roku 2022 sa po prvýkrát stalo, že iPhone 14 / 14 Plus dostal o rok starší čip A15 Bionic, zatiaľ čo vlajkový model iPhone 14 Pro / 14 Pro Max bol vybavený najmodernejším čipom A16 Bionic. Hoci sa hovorí, že je to z dôvodu väčšieho rozlíšenia dostupnejších a prémiových verzií, svoje v tomto prípade zohráva určite aj cenovka.

Čip A16 Bionic je totiž oveľa drahší na výrobu, ako čip A15 Bionic a rovnaký trend nastane aj v roku 2023 s procesorom A17 Bionic.

Hoci si Apple tieto procesory vyvíja a necháva vyrábať úplne samo, problémom je výrobný proces. 3 nm technológia je skrátka príliš komplikovaná a hovorí sa, že až 25 % čipov, ktoré zídu z výrobných liniek, bude nepoužiteľných.

Dôvodom, tohto správania sa výrobcov je aktuálna kríza, ktorá sprevádza celý technologický priemysel. Predaje smartfónov klesajú a firmy sa snažia šetriť všade kde sa dá, aj na úkor inovácie. Ak teda vlajkové lode výrobcov, ako Oppo, Samsung či Xiaomi nepoužijú čip Snapdragon 8 Gen 3, je prakticky isté, že Apple bude mať pri iPhone s procesormi A16 Bionic a A17 Bionic veľkú konkurenčnú výhodu.

Prečítajte si tiež  Apple vypustil vtipnú reklamu na iPhone 7!

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 800 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -